29. 12. 1996
Nove kanadske mince
(aneb jak vznikaji nova anglicka slova)
Kdyz se v roce 1987 v Kanade znovu zavadela jednodolarova mince (pred tim byla nejakou dobu razena v roce 1935, v dobe meho prichodu do Kanady byly vsak v obehu jen papirove jednodolarove bankovky), mel na ni puvodne opet byt obrazek Indiana padlujiciho spolu s bilym nakupcim kozesin v kanoi. Razidla (matrice) s timto obrazkem se ale cestou do nove Kralovske mincovny tady u nas ve Winnipegu nejak zahadne ztratila. Velice brzo nato se zacala razit jednodolarova mince s obrazkem ptaka, ktery se anglicky jmenuje "loon" a cesky nejspis potaplice severska. (Objevila se tenkrat tvrzeni, ze za ztratou tech puvodnich razidel by mohli stat lide, kteri neprali Indianum. Podezrele bylo jak rychle byla k dispozici nova razidla. Proc se proste nevyrobila replika puvodnich razidel? Jak uz to ale v takovych pripadech byva, afera se nejak rychle vytratila do neurcita a alespon pokud je mi znamo, ztrata razidel se nevysetrila.)
At uz to bylo jakkoliv, nova mince se stala velice popularni a rychle se ji podle obrazku na ni vyrazenem zacalo rikat "loonie".
Loon je do jiste miry jeden ze symbolu Kanady, alespon jeji vychodni poloviny, kde zije na cetnych jezerech a vodnich tocich v hlubokych lesich Kanadskeho Stitu, ktere se tahnou odsud az k atlantickemu pobrezi. "Loon" je krasny cernobily ptak, ktery je pry nejstarsim a nejprimitivnejsim zijicim ptakem (pry se na Zemi vyskytuje uz vice nez 20 milionu let). Ma perfektni areodynamicky tvar, ktery z neho dela vynikajiciho potapece. Kdyz se mu neco nelibi tak rychle zmizi pod hladinou a opet se vynori az nekde strasne daleko. Nekdy to da dost prace ho po vynoreni na hladine znovu objevit. Neni totiz vubec jasne, kterym smerem pod vodou vyrazi. Zivi se rybami. Hlavne je znamy tim, ze vydava zvlastni volani, ktere se siri v podveceru nad vodni hladinou do velike dalky a zni jako zvuky jako z jineho sveta, jako skreky nejakych duchu pronikajici do morku kosti. Ja sam jsem dlouho nemohl prijit na to, co (kdo) tyhle zvuky vydava.
V unora 1996 se pak zacala razit zbrusu nova dvoudolarova mince (inflace probiha vsude a nove mince maji mit dvacetkrat delsi zivotnost nez doposud uzivane bankovky). Patri mezi mince, ktere jsou vyrobeny ze dvou ruznych kovu. Tvori ji maly bronzovy disk s obrazkem ledniho medveda (a nezbytne britske kralovny na druhe strane) zasazeny v niklovem mezikruzi. Z pocatku byly problemy se soudrznosti obou casti mince, pry se vyskytly pripady, kdy se podarilo vnitrni disk z mince vymacknout. To bylo po jistou dobu zdrojem lidove zabavy - pokouset se nove mince rozdelit na dve casti. Pritom se novym mincim zacalo bezne rikat "toonie", aby se to rymovalo s "loonie".
Protoze je to odvozeno od slova "two", myslel jsem si, ze se to bude psat "twonie". Poprve jsem to slovo videl napsane (jako toonie) v novinach az nekdy koncem cervence 1996, ve zprave oznamujici, ze nekdo v Montrealu ukradl celou jednu dodavku obsahujici 1,5 milionu cerstve vyrazenych "toonies" poslanych po zeleznici z Kralovske mincovny ve Winnipegu. Vazily ty 3 milliony ukradenych dolaru celkem asi 50 tun. Nekdo proste odjel z nadrazi v Montrealu s obrovskym nakladakem, do nehoz byly mince prelozeny z vlaku a podarilo se mu zmizet beze stopy. Cekalo se kdo kde zacne platit hromadami "toonies", ale od te doby jsem o te kradezi neslysel nic noveho.
Mezitim nekdy v listopadu 1996 bylo slovo "toonie" v podstate oficialne prijato do kanadske anglictiny kdyz se objevilo v novem vydani "ITP Nelson Canadian Dictionary of the English Language". Jako druha mozna pripustna varianta tohoto slova je tam uvedeno "twoonie". To jsem nedavno skutecne videl pouzite na pozvance na jakousi party, kde byla radka "Twoonie bin", cimz se myslelo, ze tam bude sklenice nebo plechovka do niz kazdy vhodi 2 dolary (tj. jeden "toonie" neboli "twoonie") jako vstupne na pokryti nekterych vyloh.
Takze obe prijate varianty se lisi od meho puvodniho odhadu "twonie", ktery se mi zdal nejlogictejsim zapisem toho co jsem slysel. Ale kdo by hledal logiku v anglickem pravopisu! Lide pry vymysleli spousty dalsich nazvu pro nejnovejsi minci, jako napriklad "double loonie", ale zadny z nich se obecne neujal.
Vsechny kanadske mince je mozno si prohlednout
na Internetu (na teto strance
jsem se napriklad dozvedel, ze existuje i
padesaticentova mince, kterou jsem snad jeste nikdy v realnem zivote nevidel).