Manitoba = Baronství Červeného zámku

Winnipeg je samozřejmě hlavním městem Manitoby - viz mapa (sérii podrobnějších map různých oblastí Manitoby najdete například na webu správy manitobských provinčních parků - tj. přírodních rezervací).

Baronstvím Červeného zámku, neboli Barony of Castel Rouge zve Manitobu Society for Creative Anachronism (Společnost pro kreativní anachronismus), což je organizace lidí hrajících si na středověk - přesněji na evropský vrcholný středověk, tj. zhruba na dobu do r. 1600.

Byla založena v květnu 1966 v Berkeley v Kalifornii skupinou fanoušků science-fiction a fantastické literatury. Od té doby se slušně rozrostla po celém světě a má dnes asi 24 tisíc platících členů v nejrůznějších zemích světa, kteří ve snaze o poznávání historie nekončí u studia knih, ale snaží se i praxi si vyzkoušet, to co v knihách o historii vyčetli. Prý se snaží o znovuvytvoření středověku takového, jaký měl být - tj. středověku zbaveného všech jeho negativních stránek.

Svět podle SCA je rozdělen dnes již na 16 království.

Baronství Červeného zámku (Manitoba) je součástí Knížectví severního štítu, které patří do Středního království. Sousedem Baronství Červeného zámku je Hrabství rudival v Severní Dakotě.

Do Středního království patří úplně nebo častečně následující státy USA a provincie Kanady: Illinois, Indiana, Iowa, Kentucky, Michigan, Minnesota, obě Dakoty, Ohio, Wisconsin, Ontario and Manitoba. V království se každých šest měsíců pořádá středověký rytířský turnaj, jehož účelem je výběr nového monarchy. Vítěz turnaje a jeho choť se do dalšího turnaje stávají korunním princem a princeznou a pak na dalších šest měsíců novým králem a královnou Středního království.

Evropa, Afrika a Střední Východ patří do království Dračí les (Drachenwald). Česko do něj zatím není zapojeno (= ještě se tam nenašlo dost vhodně trhlých lidí, aby si založili místní organizaci; a i Jára Cimmermann zřejmě v této věci zcela selhal!).


Nakonec ještě několik nepřeložených odstavců informací, které Společnost pro kreativní anachronismus (SCA) o sobě poskytuje:

Where did the SCA come from?

The avowed purpose of the SCA is the study and recreation of the European Middle Ages, its crafts, sciences, arts, traditions, literature, etc. The SCA "period" is defined to be Western civilization before 1600 AD, concentrating on the Western European High Middle Ages. Under the aegis of the SCA we study dance, calligraphy, martial arts, cooking, metalwork, stained glass, costuming, literature... well, if they did it, somebody in the SCA does it (Except die of the Plague!).

As you can probably guess, the thing that separates the SCA from a Humanities 101 class is the active participation in the learning process. To learn costuming, you design and build costumes. To learn SCA infantry fighting, you make armor, weapons, shields, etc., and put them on and go learn how it feels to wear them when somebody is swinging a (rattan) sword at you. To learn brewing, you make (and sample!) your own wines, meads and beers.

You will frequently hear a SCA person describe the SCA as recreating the Middle Ages "as they ought to have been." In some ways this is true — we have few plagues, indoor plumbing, few peasants. In the dead of winter we have other things to eat than King's venison, salt pork and dried tubers. However, a better description is that we selectively recreate medieval culture, choosing elements of the culture that interest and attract us.

The SCA was started in 1966 in Berkeley, California by a group of science fiction and fantasy fans who wanted a theme party. Following the party, a group got together to discuss the idea of a medieval re-creation and re-enactment group (which has ended up being much like the Civil War, Revolutionary War or Buck-skinning re-enactment groups that were beginning to form in the US). In Britain, medieval and British Civil War recreation societies had existed for any number of years. The Californians incorporated as a non-profit educational society, started forming groups, and away they went.

Since 1966, the society has grown to include over 24,000 paying members in the U.S., Canada, United Kingdom, Sweden, Finland, Germany, Italy, Greece, Romania, Japan, New Zealand, South Africa and Australia. Many of us guess that for every dues-paying member, there are three or four other active participants.

How is the SCA Organized?

The SCA is a feudal society. The SCA "Knowne World" is divided into sixteen Kingdoms, each with a King and Queen (who rule by right of arms), a Prince and Princess (heirs to the throne), and a council or Curia of Great Officers who handle the day to day business of running the kingdom.