Svoboda tisku v Hong Kongu 12. 3.  

Nedělní večerní pořad "Now the Details" kanadského rádia CBC se zabýval problémem nadcházejícího přechodu Hong Kongu pod čínskou správu z hlediska hongkongských novinářů. Na rozdíl od většiny obyvatel očekávají hongkongští novináři tento přechod s většími obavami. Celých 84 % si jich myslí, že svoboda tisku bude po 1. červenci omezena. 88 % si dokonce myslí, že autocenzura (ze strany vedení novin nebo přímo jednotlivých novinářů) se praktikuje už teď a jedna třetina z nich připouští, že se na takové autocenzuře podílí nebo ví o jejich konkrétních případech. Deníky jsou už dnes totiž skupovány podnikateli, kteří jsou známí spoluprací s Čínou. Např. nový majitel největšího z nich, South China Morning Post, dělá také poradce čínského premiéra.

Čína prohlašuje, že zaručí svobodu tisku v Hong Kongu i po přechodu, ale že nebude trpět zneužívání této svobody k šíření nepravdivých informací o čínské vládě a k propagování nezávislosti Tibetu či Taiwanu.

Někteří novináři také tvrdí, že v Hong Kongu svoboda tisku ještě nikdy nebyla. Že svoboda tisku nebyla prostě slučitelná s nedemokratickou autoritativní britskou koloniální správou. Že například ještě na začátku 80tých let museli podle zákona redaktoři novin být Britové a že všechny zprávy musely být kupovány z Velké Británie.