Kubánští poslanci se budou učit demokracii v Kanadě.
  Spor o kubánská pyžama
14. 3.  

Mluvčí kanadského parlamentu se právě vrátil ze schůzky s Fidélem Castrem v Havaně. Dojednal s ním výměnu parlamentních delegací mezi Kubou a Kanadou. V jejím rámci přijede do Kanady na podzim 1997 a na jaře 1998 vždy na tři dni 15 až 25 poslanců kubánského parlamentu vybraných kubánskou stranou studovat fungování kanadského federálního parlamentu.
--------------------------------
Kanadská pobočka americké firmy WAL-MART stáhla před dvěma týdny ze všech svých obchodních domů na území Kanady pyžama vyrobená na Kubě, aby její americké ústředí nemělo doma opletačky s Helms-Burtonovým zákonem. Po nepříznivé reakci kanadského ministra financí a po protestu 30 Winnipežanů v jejím winnipegském obchodě, z něhož byla pyžama stažena jako první (po stížnosti jiného zákazníka, kterému se naopak přítomnost kubánských pyžam v obchodě nelíbila), se WAL-MART rozhodl vrátit kubánská pyžama do svých kanadských obchodních domů. To dnes zase vedlo k hromobití na jeho adresu od amerického ministra zahraničního obchodu...
--------------------------------
Dnes byli na základě Helms-Burtonova zákona také vypovězeni z USA další čtyři zaměstnanci kanadské důlní společnosti Sherritt International, která provozuje doly na Kubě. Vypovězenci i všichni jejich rodinní příslušníci mají napříště zakázan vstup do USA.
(Seznam kanadských občanů, kterým USA zakazovaly z různých důvodů vstup na své území existoval už dávno. Pokud se nepletu, měl z důvodů přílišné levicovosti zakázan do USA vstup i bývalý kanadský ministerský předseda Pierre Trudeau po nějakou dobu před tím než stanul v čele Kanady. Z podobných důvodů nesměl do USA i známý kanadský spisovatel Farley Mowat. Tomu bylo odmítnuto povolení ke vstupu i když byl pozván k převzetí jakési americké literární ceny.)