Zastřeleni policí 24. 3. 1998

V neděli večer policie zastřelila na reservaci Tsu T'ina na jih od Calgary v Albertě třicetišestiletou Connie Jacobs a jejího devítiletého syna. Dnes se o tom s pohoršením mluvilo i v parlamentu, incident se bude důkladně vyšetřovat.

Stal se potom, co oné ženě přišel místní indiánský policajt a sociální pracovnice odebrat jejích šest dětí z nějakého nezveřejněného důvodu. Ta je samozřejmě nechtěla dát a vyhrožovala jim. Pozvali si posilu, 30 královských policistů, kteří začali dům oné rodiny obléhat. Paní Jacobsová na ně prý vystřelila z pušky. Jeden z policistů palbu opětoval a jedinou ranou zabil jí i jejího syna. Pak se už nic nedělo, policisté ale pro jistotu čekali celé ctyři hodiny než vstoupili do domu. Našli tam dvě mrtvá těla a nezraněných dalších pět dětí. Dnes probíhala pitva, která měla určit přesný okamžik smrti - zdali jim mohla být poskytnuta pomoc nebo ne.

V severní Americe byli policisté v minulosti zřejmě zvyklí na to, že mohli beztrestně zastřelit, každého, kdo na ně namířil nějakou zbraň, aniž se bralo v úvahu, jestli je tím skutečně mohl ohrozit nebo ne. Vzpomínám jak ještě asi před 10 lety, když jsem žil v Lethbridge v jižní Albertě, tam jeden policista zastřelil opilého Indiána, který na něj vytáhl nějaký nůž, když od něj byl asi 5 m a sotva se držel na nohou. Staré zvyky se někdy těžce překonávají, přestože je dnes každé použití zbraně policií důkladně vyšetřováno.