Organizovaná zločinnost a kanadské přístavy8. 3. 1998

To je téma, které se tu poslední týden dost probíralo. Všechno začalo reportáží CBC, že organizovaný zločin, který je tu především representovaný motocyklovými gangy Hell's Angels (Pekelní andělé), kteří se pravděpodobně zabývají ditribucí drog po celé Kanadě, vyhrožuje některým státním vyšetřovatelům a policistům a brání tak důkladnému vyšetření některých skutečností. Po odvysílaní této reportáže byl reportérovi CBC, který se podílel na její přípravě, zdemolován byt, což je něco, co jsem v Kanadě nečekal.

Už nějakou dobu se objevovaly z policejních kruhů zprávy, že Hell's Angels se snaží získat pozice v přístavech (jako dělníci, v odborech přístavních dělníků, mají své dopravní společností, které vozí kontejnery do přístavů a z nich). Vedení přístavů však tyto zprávy popíralo, a tvrdilo, že všechno je v pořádku. Tato popření by ve světle událostí posledního týdne mohla znamenat, že infiltrace přístavů se povedla.

Doprava drog a jiného nelegální kontrabandu přes přístavy (hlavně Vancouver a Halifax) pravděpodobně vypadá takto: v přístavu se ještě neodbavený kontejner postaví vedle již odbaveného. Kanadští příjemci drog dostanou číslo kontejneru, v němž je nelegální zásilka. Otevřou celní pečet, vyberou si co je zajímá a přesunou to do vedlejšího již odbaveného kontejneru. V zásilce je také nová celní plomba ze země původu kontejneru, pomocí níž kontejner zase zaplombují, takže nikoho nenapadne, že byl již otevřen. Aby toto mohli úspěšně provozovat, potřebují právě získat celkem neomezený přístup do přístavů.

Kanadská federální vláda v minulém roce v rámci úsporných opatření zrušila zvláštní přístavní policii, jejímž úkolem byl právě boj z pašeráky. A celníků je tak málo, že stejně stačí dělat jen namátkové kontroly dovezených kontejnerů - pouhá dvě procenta z nich jsou kontrolována. Po sérii pořadů CBC z právě uplynulého týdne si federální činitelé uvědomili vážnost situace a slibují, že se tomutu problému budou věnovat se vší vážností.