Řetězová (pyramidová) schémata na Webu 10. 7. 1997

Ty tam jsou idylické časy (z hlediska vědecké komunity) počátků hromadného používání elektronické pošty v době před 10 až 15 lety, kdy byl Internet ještě výsadní záležitostí universit a výzkumných ústavů. V poslední době má na Internet přístup každý a je stále více využíván k obchodní činnosti. Mnohé poštovní schránky jsou zaplavovány hromadnou elektronickou poštou - inzeráty, které nabízejí někdy i věci různě užitečné, ale ve velké většině se jedná o poštu dopisů pyramidového typu, kdy má adresát poslat 5 dolarů na čtyři adresy, vyhodit první adresu a na poslední místo napsat svoji a poslat to dál dalším alespoň 10 lidem. Jenže v takovéhle prosté formě je to ilegální. Takže je to formulováno jako reselling business (obchod typu prodávej dále), který je prý legální ve všech amerických státech. Podstatné je, aby člověk za odeslaných pět dolarů dostal nějaké zboží. Takže to co dostanete je objednávka na čtyři údajně velice užitečné (rozumněj: naprosto bezcenné) članky typu "Jak zbohatnout na Internetu", "Jak posílat hromadnou elektronickou poštu", apod., které pošlete spolu s 5 dolary na čtyři různé adresy, vyhodíte první adresu, napíšete se na konec zase ve formě objednávky na ten první článek, a pošlete to dál. Po obdržení oněch čtyřech článků je máte okopírovat a rozesílat jako protihodnotu lidem, kteří vám prý začnou posílat oněch pět dolarů. Nedávno byla moje adresa v práci poctěna řadou takových dopisů.

Nejnovější variace těchto schémat spočívá v řetězovém prodávání webovských stránek. Někdy přitom jde o čistě pyramidové schéma, v němž se naprosto nic užitečného neprodává, jako např. tady. Jindy se takto pyramidálně množené webovské stránky alespoň používají k prodeji třeba softwaru na utajení rozesílaní hromadné elektronické reklamy. Nebo nabízejí bankovní karty s nízkým úrokem, jejichž držitelé navíc vydělají $25 za každého nového držitele této karty, kterého získají.

Firmy, které se na Internetu zabývají solidní obchodní činností si alespoň uvědomují, že není dobré si rozlobit ty uživatelé Internetu, kteří o hromadnou elektronickou reklamu nemají naprosto zájem. Dávají každému adresátovi možnost požádat o vymazání ze svého seznamu adresátů. Dokonce vám nabízejí zaslání odkazů na webovské stránky, na nichž si můžete zařídit vymazání z mnoha známych seznamů elektronických adres, které jsou využívany pro rozesílaní hromadné reklamy. Tři z těchto služeb jsou Internet Spam Control Center, No Junk E-mail a Internet EMail Marleting Council.

Mimochodem, tyto seznamy elektronických adres jsou též předmětem čilé obchodní činnosti na Internetu, statisíce adres je nabízeno za řádově 50 až 200 dolarů. A samozřejmě, vyskytuje se i spousta nabídek tvrdé pornografie (pouze pro zájemce starší 18 let), jako třeba na živou sex show z Moskvy (na téhle stránce ale získáte jen software, který vám umožní napojení pomocí dálkového telefonického spoje přes Gruzii, za nějž byste museli platit asi 2 dolaru za minutu - Česká republika tam kupodivu také figuruje na nepříliš dlouhém seznamu zemí, z nichž je to možné, zato Kanada tam chybí).

Doufám, že zbytečně připomínám, že tohle není reklama na nic z toho, o čem tady píši, nic z toho nedopuručuji (snad kromě těch služeb pro odstranění se ze seznamů adres), nic z toho jsem neměl čas ani chuť vyzkoušet a mnohé z těchto schémat jsou na první pohled podezřelé. Jen jsem popsal část nadílky, která se objevila v mém mail boxu v posledních asi dvou týdnech. Musím se ale přiznat, že jsem se zatím ze všech těch seznamů vymazat nenechal, zatím jsem tím nebyl zahlcen natolik aby mi to vadilo a je to někdy docela legrace číst co všechno se na internetu vyskytuje.