Nezaměstnanost klesá — Potravinové banky — Požár — Čištění vody
Tragická smrt — Volby — Spor o lososy — Dvojí agent
6. 6. 1997

Kanadská ekonomika se konečně vzpamatovává, je v mnohem lepším stavu než kdykoliv za celou řadu posledních let. Nezaměstnanost v celostátním průměru už po tři měsíce za sebou klesá, minulý měsíc klesla z 9,6% na 9,5%. Přitom počet nově vytvořených pracovních míst se rovnal několikanásobku jedné desetiny procenta práceschopného obyvatelstva, což naznačuje, že nezaměstnaných je ve skutečnosti více, než kolik jich je zachyceno v oficiální statistice, která registruje pouze lidi aktivně hledající práci. Řada dalších hledání místa dávno vzdala a vrací se do práce až nyní, kdy se opravdu objevují nové pracovní příležitosti. Nezaměstnanost je rozložena po Kanadě velice nerovnoměrně a také většina nově vytvářených pracovních míst je od řeky Ottawy na západ (ta tvoří hranici mezi Ontáriem a Québecem). U nás v Manitobě je nezaměstnaných jen 6,7%, u našich západních sousedů ještě méně - v Saskatchewanu 5,9% a v ALbertě jen 5,5%. Zato v Québecu je nezaměstnaných 12% a v malých atlantických provinciích ještě mnohem více, např na Newfoundlandu je to 20,5%.

Je už nejvyšší čas, že se hospodářská situace zlepšuje — sociální aktivisté dnes oznámili, že víc jak 3 milióny Kanaďanů (z toho 40%) dětí nemá dostatečný příjem (přestože mnoho z nich pracuje) na to, aby si mohli nakoupit jídlo na celý měsíc a musí se spoléhat na pomoc tzv. potravinových bank (food banks). To jsou zařízení vedená dobrovolníky, která shromažďují darované nezkazitelné potraviny z jakýchkoliv zdrojů (například v každé samoobsluze se tady nacházejí koše, do nichž mohou nakupující ukládat dary pro potravinové banky - jsou opravdu skoro stále plné). Lidé, kteří potřebují pomoc si pak prostě zajdou do potravinové banky, kde dostanou (pokud je ovšem banka dost zásobená) balíček potravin, většinou aniž někdo ověřuje jejich totožnost nebo míru potřeby. Málokdo ale této službu zneužívá, protože cesta do potravinové banky je považována za ostudu. Před 10-15 lety se potravinové banky v Kanadě téměř nevyskytovaly, alespoň mimo velká města, dneska jsou i v malých venkovských městečkách a občas musí své "zákazníky" poslat domů s prázdnou, když se jim nepodaří sehnat dost darovaných potravin.

Už dříve jsem četl, že každý den prý chodí asi milión kanadských dětí do školy hladové. Na druhé straně je téměř všeobecně známo, že všelijaké statistiky, průzkumy mínění i vědecké zprávy jsou do různé míry zkreslené či přehnané ve prospěch toho, kdo je prezentuje nebo platí. Dělají to prý i lidé, kteří zasazují i za nejrůznější dobré věci jako je třeba sociální spravedlnost.

Naposledy jsem psal o rychlém růstu "výroby" prasat v Manitobě. Dneska jedna z těch nově postavených výkrmen vepřu, brzo po jejím uvedení do provozu, zcela vyhořela i s 3000 prasaty, která se v ní nacházela. Celková škoda činí asi 2 milióny dolarů.

Dobytek na prériích se napájí z tzv. dugouts, což jsou, jak anglický název naznačuje, různě velké nádrže jednoduše vyhloubené buldozery na ohrazených pastvinách. Většinou se v nich sbírá dešťová voda a voda z jarního tání, nebo se do nich vyjímečně přivádí voda z blízké řeky či potoka. V oblastech nedávno zaplavených povodní století je v těchto napajedlech stále ještě kontaminovaná voda z rozvodněné řeky. Farmáři si všimli, že krávy tuto vodu moc nechtějí pít nebo po jejím napití ztrácejí chut' k jídlu. Manitobské ministrestvo zemědělství se snaží tato napajedla vyčistit dodáním vhodného množství sirníku hliníku, který je nutno s vodou v nádržích dokonale promísit, což se dělá pomocí statických lodních motorů. Ionty rozpuštěného sirníku hlinitého mají opačný náboj než většina ve vodě obsažených nečistok, které tak na sebe elektricky vážou a očekává se, že takto vzniklé těžké částečky klesou ke dnu nádrže. Jedná se o experimentální postup. Předběžné výsledky naznačují, že je alespoň částečně účinný. Má být takto ošetřeno v krátké době celkem asi 100 napajedel, což bude stát asi 250 tisíc dolarů.

Dnes zemřela v jedné winnipežské nemocnici třináctiletá dívka na následky otravy metylalkoholem. Ukázalo se, že se před týdnem spolu s dalšími třemi teenagery vloupala do něčí garáže, kde našli láhev od vodky obsahující nemrznoucí směs do ostřikovačů oken automobilů, o níž si mysleli, že je to vodka a tak se tři z nich z té láhve napili. Ti dva další to přežili zatím bez následků.

Účast na pondělních federálních volbách byla nejnižší za několik desítek let.

Spor o dosažení smlouvy o rozdělení kvót odlovu pacifických lososů mezi kanadské a americké rybáře pokračoval minulý týden zajetím čtyř amerických rybářských člunů loděmi kanadského ministerstva pro rybolov, protože porušily předpisy (nepřihlásily se při vstupu do kanadských teritoriálních vod), jejichž dodržování doposud nebylo vymáháno. Po odsouzení k zaplacení symbolické pokuty $300 kapitánem každé z těchto lodí, byly sice opět propuštěny, americká vláda ale na protest proti jejich zajmutí opět přerušila rozhovory o kvótách. Od té doby se nic nedělo, až teď britskokolumbijská vlada vydala další bojovné prohlášení vyhrožující dalšími nespecifikovanými opatřeními, nezačne-li se vážně vyjednávat. Členové federální vlády spíše nabádají proti zbytečnému popuzování sousední supervelmoci.

V padesátých letech byl do Kanady vyslán sovětský agent, známý pod jménem Gideon. Zamiloval se ale do města Montreal a do jedné kanadské dívky a tak nabídl svoje služby kanadské policii a stal se z něho dvojí agent. V roce 1955 příslušník kanadské policie James Morrison udal Gideona za 3500 dolarů sovětské KGB. Gideon byl odvolán do Moskvy a zmizel beze stopy. Mělo se za to, že byl v Rusku popraven. To alespoň tvrdil televizi CBC v roce 1986 jeho udavač Morrison. Včera ale CBC oznámila, že Gideon je živ a zdráv, skryvá se kdesi v Kanadě a pobírá slušnou vládní penzi.