Prvni beztransfuzni operace v Manitobe | 9. 4. 1997 |
Ve Winnipegu mame velice dobry lekarsky vyzkum soustredeny v Health Sciences Centre (Centrum zdravotnich ved), coz je neco jako fakultni nemocnice pri University of Manitoba. Pusobi tam napr. tym, ktery vyznamne prispel k zlepseni chemoterapie pri nekterych druzich rakoviny.
Jiny tym tam 2. dubna t.r. provedl poprve v Manitobe beztransfuzni operaci. Nejednalo se o svetove prvenstvi, podobne operace byly jiz provedeny v USA. V anglictine se tady pro podobny typ operaci razi nazev "bloodless" - nekrvava, cimz se mini, ze pacientovi neni behem operace nahrazovan ubytek krve transfuzi krve cizi. To je v dnesni dobe pro mnoho lidi velice dulezite po rade afer v ruznych zemi spojenych s transfuzemi krve infikovane virem HIV (AIDS) a jinymi chorobami. Je sice pravda, ze v dusledku techto skandalu byla zavedena opatreni, ktera podstatne omezila riziko infekce znamymi chorobami pri transfuzich darovane krve, presto vsak lekari maji v soucasne dobe snahu pokud to jde se transfuzim zcela vyhnout.
V operaci z 2. dubna se jednalo o dvojite premosteni (bypass) srdecni tepny u 48leteho muze. Operace byla sledovana a podrobne popsana dvema novinari winnipegskeho deniku Free Press. Operaci provedl sehrany tym chirurgu a sester za pouhych 90 minut. Pacient souhlasil s tim, ze na operacnim sale nebude predem k dispozici zadna cizi krev pro pripadnou transfuzi. Tesne pred operaci (pred prvnim rezem) mu byl odebram jeden litr jeho vlastni krve (t.j. asi jedna petina jeho veskere krve) a tato ztrata byla nahrazena specialnim solnym roztokem, ktery byl dodan do jeho obehu pomoci umelych plic a srdce (heart-lung machine), ktere pozdeji behem vlastni operace zajistovaly okyslicovani krve pacienta, kdyz jeho vlastni srdce bylo na 28 minut zastaveno. Pred jeho zastavenim byl stroj synchronizovan s tepem srdce pacienta. Na premosteni byla pouzita 13 cm dlouha zila vyriznuta z nohy pacienta a kus tepny vyjmuty z prsni steny. Po ukonceni cele operace byl pacientovi vracen litr jeho vlastni krve, ktery mu byl pred operaci odebran, aby se nahradily ztraty (krve zredene onim slanym roztokem), ktere pri operaci utrpel. Nasledny test ukazal, ze uroven hemoglobinu (kysliku) je temer normalni, ze neni treba dalsi transfuze krve.
Winnipegsti lekari zdokonalovali svoji techniku po dlouhou dobu a
jsou znami jednim z nejnizsich poctu transfuzi v Kanade. Zatimco
celostatne se provadi transfuze krve pri kazde druhe operaci,
ve winnipegskem centru pouze pri kazde seste. Lekari tam
ziskali mnoho zkusenosti s velkou toleranci lidi
k velkemu ubytku krve pri operacich na Svedcich Jehovovych,
kteri z nabozenskych duvodu transfuze krve odmitaji. Winnipegsti
lekari jsou presvedceni, ze v
budoucnu se beztransfuzni operace stanou beznym standardem.