Matematika a hudba — Zhoubna nemoc — Plovouci platforma
— Spor o lososy — Volby — Svycarsko
24. 5. 1997

Chcete-li, aby vase dite vynikalo ve fyzice, matematice a podobnych vedach, nemate ho v predskolnim veku posazovat za klavesnici pocitace, ale radeji za klavesnici klaviru. Struktura hudebni skladby se vetsinou ridi prisnymi pravidly, ktera maji blizko k matematice. Odbornici zabyvajici se cinnosti mozku prisli na to, ze vyuka hudby u malych deti stimuluje i ta centra v mozku, ktera provadeji matematicke operace.

Tym toronskych lekaru oznamil, ze se jim podarilo snizit umrtnost u "choroby pozirajici svaly" az o 50%. Jedna se o infekci streptokokem, ktery v hojnem mnozstvi napada kazdeho cloveka a normalne zpusobuje lehka onemocneni jako je boleni krku. Jen v malem poctu pripadu (jen asi 100 v cele Kanade rocne, pocet vsak stale roste) vede tako infekce k prudkemu streptokokovemu soku, ktery spusobuje selhani organu a prudky ubytek svalove hmoty, a ktery byl drive fatalni v 70 az 90% pripadu. Tato nemoc byla v r. 1994 dramaticky predvedena Kanadanum, kdyz ji byl postizen dnesni quebecky premier Lucien Bouchard. Ten byl take jeden z prvnich, kdo mel prospech z nove metody torontskeho lekarskeho tymu, ktera na nej byla aplikovana, kdyz uz byl velice blizko smrti. Nakonec vyvazl jen s amputaci nohy. Lecba spociva v pouziti protilatek, ktere se prirozene vyskutuji v krvi. Tyto protilatky jsou extrahovany z krve mnoha zdravych darcu, smichany v male lahvicce a intravenozne dodany pacientovi.

V Bull Arm na Newfoundlandu byla dokoncena stavba obri plovouci platformy urcene pro tezbu ropy na podmorskem nalezisti Hibernia u melcin Grand Banks u pobrezi Newfoundlandu. Platforma vazi 600 tisic tun, je vysoka 224 metru, jeji stavba trvala sedm let a skeptici neverili, ze bude kdy vubec dokoncena kvuli neustalym problemum s financovanim celeho projektu. Jeji budouci pusobiste je vzdaleno 315 km od mista stavby. Tahne ji tam sest vlecnych clunu prumernou rychlosti 2,7 km/hod. Na cestu vyrazily vcera. Na jeji trase se vyskutuji plovouci ledovce. Jejich odstranovani z cesty ma na starosti nekolik doprovodnych lodi vybavenych obrovskymi lasy, ktera omotavaji kolem prekazejicich ledovcu a odtahuji je pak do bezpecne vzdalenosti. Zatim bylo takto nutno uz jeden ledovec ulovit a odtahnout. Platforma zacne vrtat do dna 15. srpna a prvni vytezena ropa se ocekava v prosinci. Platforma ma prinest touzebne ocekavany novy zdroj prijmu pro atlanticke pobrezi Kanady postizene jiz nekolik let uplnym zakazem lovu tresek, ktery tam byval hlavnim zdrojem obzivy. Zakaz byl narizen federalni vladou pote, co nadmerny rybolov tresky temer vyhubil. Ma umoznit obnoveni stavu tresek. Neni jasne jak dlouho to bude trvat a jestli se tresky vubec vrati. V soucasne dobe panuje na Newfoundladu velika nezamestnanost.

Na druhe strane Kanady v Britske Kolumbii se prave zase naplno rozhorel spor s Americany o kvoty lovu pacifickych lososu. Podle drive uzavrenych dohod mohou rybari obou zemi vylovit maximalne takove mnozstvi lososu, ktere se vylihlo v rekach prislusne zeme. Kanadsti rybari tvrdi, ze Americane vylovi az o ctyri miliony lososu rocne vice, coz pusobi kanadskym rybarum skodu 60 milionu dolaru. Protoze Americane prerusili vlekla vyjednavani o tomto problemu, premier Britske Kolumbie vcera zrusil americkemu namornictvu smlouvu o pouzivani podmorske strelnice na Vancouverske ostrove, kde Americane testovali torpeda (bylo to pro ne velice vyhodne, protoze charakteristika dna tam umoznuje vylovit snadno zpet vsechna torpeda v pokusech pouzita, coz jim uspori spousty penez a proto o tu zakladnu dost stoji). Americane pouzivali tuto zakladnu na zaklade smlouvy, ktera se obnovovala kazdych 10 let, po jejim poslednim vyprseni vloni v lete smouva zatim nebyla formalne obnovena. Americane dostali lhutu 90 dni na vyklizeni zakladny. Zastupci Statniho departmentu se nechali slyset, ze budou uvazovat o odvetnych opatrenich. Vypovezeni bylo zamysleno hlavne jako natlak na kanadskeho ministra zahranici v Ottave, aby zacal neco delat pro vzdalenou Britskou Kolumbii a prinutil Americany k vyjednavani o problemu lovu lososu. Ten se hned vcera opravdu spojil s pani Albrightovou a oznamil, ze vyjednavani o lososech bude obnoveno. Maji na to tech 90 dni.

Uz jsem psal, ze tu prave probiha federalni volebni kampan. Jakysi svaz bytovych druzstev byl po minulych vobach zklaman, ze zvoleni poslanci po predchozich volbach nedodrzeli svoje ustni sliby, ktere svazu dali. Proto letos vyzadoval takove sliby pisemne (pozadoval jen slib, ze v pripade zvoleni posle poslanec prislusnemu ministrovi dopis upozornujici na existenci a potreby bytovych druzstev) - doporucuje svym clenum volit jen poslance, kteri jsou ochotni takovy slib udelat; naslo se jich asi 70. Jenze se ukazalo, ze podle kanadskeho volebniho zakona je jakykoliv pisemny slib ucineny kandidatem do parlamentu volicum pred volbami kriminanim cinem! Protoze by takovy slib pry omezoval svobodu jednani poslance po zvoleni. Jaky smysl pak ale volby vlastne maji?

Obranu proti nadavnym narcenim ze strany USA, ze pomahalo Nemecku prodlouzit valku, ma vest komise, kterou Svycarsko prave ustavilo. Jeji predseda mel vcera dlouhy interview v radiu CBC v poradu As it happens. Rikal, ze kazda zeme ma sva neprilis slavna obdobi, ze Svycarsko lituje nekterych svych cinnu z druhe svetove valky jako napr. odmitnuti prijmout asi 30000 zidu, kteri pak byli misto toho vyhlazeni, ze to ale Svycarsko obklopene kolem dokola nacisty a fasisty vubec nemelo lehke, a ze naprosto neni pravda, ze by obchod se Svycarskem pomohl Nemecku prodlouzit valku.