Netypicke pocasi:   Nezvykle teply podzim 1998.
Prudky nastup zimy pred Vanocemi.   Teplo od poloviny ledna
1. 10. 1998 az 8. 3. 1999

1. 10. V noci na dnesek byl ve Winnipegu poprve mraz: -1°C. Dnes v noci ma byt -4°C. Stromy jsou ted krasne barevne a na tu krasu vetsinou sviti slunce z nekonecneho perfektne modreho prerijniho nebe.

4. 10. Prvniho bylo dokonce -6°C, ale od te doby se zase docela oteplilo)

6. 10. Slunce zmizelo. Uz dva dni tu leje a prsi. Je dost teplo.

12. 10. Prvni snehova boure nadchazejici zimy

Sobota, 24. 10. 1998: Blaznive pocasi:
Prestoze
pred dvema tydny uz nedaleko Winnipegu napadly spousty snehu, vratilo se vcera a predevcirem do cele Manitoby horke letni pocasi s perfektne modrou oblohou a nejvyssimi dennimi teplotami 22°C, coz na severu Manitoby predstavovalo prekonani dosavadniho rekordu pro tento den. Pri takove mimoradne nadilce leta neslo dost dobre porad pracovat a tak jsem oba dny stravil nekolik hodin opalovanim se na brehu reky Winnipeg. Vcera jsem do te uz davno ledove reky dokonce dvakrat na par vterin skocil, abych se trochu ochladil. Dnes uz zase byla normalni maximalni teplota kolem 8°C a vetrno a zamraceno a me z te nahle zmeny bylo docela zima. Moje dcery se dostaly k vode (jezeru Winnipeg) az dnes a pod dojmem vcerejsiho "minileta" do nej jeste skocily alespon dnes.
---
Velka vetsina meteorologu stale trva na tom, ze za lonskou velice mirnou zimu a letosni hezke suche leto bez komaru a velice teply podzim tvrde zaplatime - ze nadchazejici zima bude obzvlaste studena a dlouha. Objevila se ale i predpoved, ze tepla zustalo od minuleho roku vsude v atmosfere jeste tolik, ze tim mozna bude i ta dalsi zima priznive ovlivnena.
---
Pro pristi ctvrtek tady vidim opet predpoved na 22°C a na zitrek to take neni spatne (17°C) a na utery a stredu 19°C - to uz vypada skoro neuveritelne.

Sobota, 31. 10. 1998: "Leto" opravdu jeste trochu pokracovalo:
Ta predpoved americkeho deniku USA Today byla sice moc optimisticka, pokud vim, tak na 22 stupnu uz teplomer nikdy nevylezl - nejvice bylo kolem 17°C v utery a ve stredu, kdy take cele dva dni svitilo slunce a byla skoro letni atmosfera, ale stale tu jeste mame velice prijemne pocasi. Minulou nedeli se vsak teplomer sotva vysplhal k 10 stupnum a ve ctvrtek je uz zase moc neprelezl. V noci samozrejme uz vetsinou trochu mrzlo. Dnes uz jsou teploty zase v mezich normalu pro toto rocni obdobi v jizni Manitobe - mezi -5°C v noci a +5°C ve dne. Vcera pozde vecer mi dost dlouho trvalo nez jsem oskrabal namrazu z oken auta.

3. 11. Prestoze slunce porad sviti ostosest, zustaly dnes kaluze zamrzle uz cely den. Ted pred pulnoci je -10°C.

12. 11. Dnes rano tu bylo -16°C a po vice nez 24 hodinach slusne vanice bylo vsechno bile.

Jenze behem dalsich 10 dni snih zmizel a jeste jednou se na dva tydny vratilo "jaro":

22. 11. Jarni pocasi pralo finale kanadske fotbalove ligy

4. 12. Meli jsme tu nakonec neobvykle teplo cele dva uplynule tydny. Minuly patek byl dokonce prekonan 99 let stary rekord pro ten den - nejvyssi teplota byla +9°C. Od te doby az +4°C. Teprve dnes prudce slezla asi na -10°C a diky te rychlosti zmeny je mi zase zima. V Evrope bylo naopak v minulych dnech nezvykle chladno. Je to snad poprve, kdy jsem zaregistroval opacny trend na obou stranach severni polokoule. Pokud jsem to sledoval, tak vetsinou se teplota meni zhruba stejne po cele severni polokouli.

5. 12. A pres noc pak napadla spousta krasneho prasanu a ted uz mozna prece jen zacne zima, kterou kupodivu nekteri lide uz dlouho touzebne a nedockave ocekavaji, protoze na ni zavisi jejich zivobiti (majitele lyzarskych stredisek, traperi chytajici do pasti kozesinova zvirata a i komercni rybari, kteri ted nemohli na jezero ani ve clunech ani po lede).

19. 12. Zima 5. 12. jeste prece jen nezacala, snih jeste jednou roztal a oteplilo se. Teprve pred peti dny skoncil dalsi teply tyden s teplotami az +7°C, pred dvema dny napadlo za den 15 cm snehu a dnes uz teplomer zustal po cely den pod -20°C a v noci klesa na -30°C.

2. 1. 1999 Zima si chce to zpozdeni vynahradit: Od toho 19. 12. snad jen jednou vylezla teplota az na -15°C a casto foukal dost silny vitr, takze uzivat si zimnich sportu v dobe vanocnich a novorocnich prazdnin nebylo letos moc prijemne. Teplota se cele dva tydny vetsinou pohybovala mezi maximem -23 az -20°C ve dne a minimem kolem -30°C v noci.

3. 1. 1999 Presto si zatim v Manitobe nemusime na letosni zimu vubec stezovat. Prave se nam zcela vyhnula jedna velka snehova boure (blizzard), ktera se prehnala pres cely kontinent. Zacala asi pred tremi dny na zapade, zasypala Albertu a Saskatchewan smerem, pak nas ale vcera obesla jiznim snehem pred severozapad USA, kde treba paralyzovala letiste v Chicagu a mnoho dalsich mist a zpusobila nekolik umrti. Dnes zpusobila podobnou spoust v Ontariu, kde v Torontu je na letisti po jejim prechodu zatim otevrena jen jedna runway. Vecer postupovala boure pres Quebec dale na vychod. Stovky letu na severu USA a na vychode Kanady musely byt vcera a dnes zruseny.

Jednu inuitskou (eskymackou) vesnici na severu Quebeku na pobrezi zalivu Ungawa postihlo letos nestesti (zcela bez souvislosti se soucasnou snehovou bouri) pouhych nekolik nekolik desitek minut po zacatku noveho roku, kdyz nekolik set obyvatel vesnice slavicich prichod noveho roku v telocvicne mistni skoly, zavalila snehova lavina z utesu tyciciho se hned nad skolou, ktera skolu rozbila na padrt. Zahynulo pri tom devet lidi, vetsinou deti. Lavinu mozna uvolnila salva z pusek vitajici novy rok. Uz pred dvema lety po mensi lavine bylo doporuceno skolu prestehovat o kus dal, coz se ale nestalo.

12. 1. Od zacatku roku se tu stale mirne ochlazovalo, dnes pres den byla nejvyssi teplota jen kolem -27°C, souvisla ledova pokryvka je uz nedaleko severni strany pinawskeho mostu. Zitra se pry ma konecne zacit oteplovat.

14. 1. Meteorologove meli pravdu (jako tady vetsinou maji)! Dnes je uz jen -16°C a zitra ma byt jeste alespon o 10 stupnu tepleji. Je tu ale treba na lyzovani zatim velice malo snehu! Snehu si zato letos uzivaji v Torontu, kde na to nejsou tolik zvykli. Uz tam najednou napadla polovicka mnozstvi, ktere normalne dostanou za celou zimu: 65 cm a dnes ocekavaji dalsich 20 cm. Dnes toho pry v Torontu moc nefunguje, nejenom skoly, ale i ruzne instituce, podniky a firmy jsou zavrene, protoze jsou obavy, ze by se lide po praci nedostali domu. Tady na preriich z toho mame mirnou legraci, protoze v takovych podminkach tady musime normalne zit celou zimu a trochu i proto, ze i na zbytek Kanady obvykle zpatra hledici centrum zima jednou take srazila na kolena.

17. 1. (nedele) O vikendu vystupoval teplomer az k nule!!! Po 4 tydnech, v nichz se teplota jen vyjimecne vyhoupla nad -20°, to pripadalo jako vedro. V patek pripadlo trochu snehu a tak se docela dalo behat na bezkach. Winnipegske ulice se ale diky soli zmenily v potoky hnede brecky. Snehova vanice na vychode Kanady zasypavala v patek a v sobotu velkym mnozstvim snehu zase Quebec a atlanticke provincie.

21. 2. Cely posledni mesic pokracovalo nadprumerne teplo. Nekolikrat teplota vystoupila i nad nulu. Vetsinou se pohybuje v prijemnych mezich -10°C az -2°C. Snih se Manitobe i nadale vyhyba (pada na jih od nas v USA nebo v jinych kanadskych provinciich). Pristehovalci z teplych zemi si tu moc libuji, ze nemusi vyhrnovat snih a ze se dobre jezdi autem. Lide milujici zimni sporty narikaji, protoze neni po cem jezdit. Jedine se da nekde docela dobre bruslit na rekach i tam, kde nejsou udrzovane bruslarske drahy (ktere jsou jen na nekolika malo mistech hlavne ve Winnipegu), protoze pri tech nekolika oblevach natekal misty voda na jinak snehem pokryty povrch ledu, ktera po zmrznuti vytvorila misty docela dobry povrch. Jako treba mezi mym pinawskym mostem a prehradou v Seven Sisters Falls - je to sice jezdeni hodne hrbolate, ale je to pekny zazitek jizdy ledovou krajinou skoro mesicniho typu mezi temi ledovymi cepicemi z nekterych mych nedavnych fotografii.

8. 3. Do rana tu napadlo 6 cm snehu a jeste tolik se se ocekava pres den. Neni to nic proti nadilce, kterou dostalo o vikendu atlanticke pobrezi Kanady - 40 az 60 cm.