Nëco aktualit | 10. 2. 2001 |
C-train (fotografie zde) - calgarský systém rychlé dopravy, jehoz dvë zcela po povrchu vedené linky spojují hlavní çásti mësta bude po brzském dokonçení nëkolika dalsích vëtrných elektráren (vëtry v jizní Albertë obças dosahují rychlosti i 150 km/hod) pohánën ekologicky zcela "çistou" energií vëtru!
Svëtová exploze pouzívání mobilních telefónű (k níz Çesko vydatnë prispívá, jak jsem se presvëdçil pri své nedávné krátké návstëvë) műze vést ke znaçnému prűmyslovému rűstu ve východní Manitobë v blízkosti mého pracovistë. Nedaleko odtud se totiz nachází velké zásoby tantalu, jez se pouzívá právë v obvodech mobilních telefonű. Kromë tohoto manitobského tantalového dolu firmy Tanco existuje jen jeden dalsí v Austrálii. Tantalu je tady tolik, ze Tanco uvazuje o otevrení povrchového dolu. Odpad (zlomková rűzová zula), který produkuje stávající hlubinný dűl firmy Tanco se má brzo stát surovinou pro nový závod na výrobu rűzných dlazdiçek a podobných výrobkű z drceného kamene a speciálních pojiv, jehoz výstavba má zaçít na pokraji mësteçka Lac du Bonnet letos na jare. Tanco také disponuje 82% známých svëtových zásob césia, jez je vedlejsím produktem dolu, pro nëjz doposud nebylo témër zádné prűmyslové pouzití. Avsak s rozvojem nových technologií roste i poptávka po césiu.
Ted jen zbývá doufat, ze toto vsechno nebude mít moc negativní dűsledky na tuto velice hezkou prírodní oblast!
Zaçátkem týdne byl kanadský min. predseda Jean Chrétien na oficiální návstëvë u nového amerického presidenta. Letos ale nebylo úplnë jasné, jestli tradice, podle níz kanadský predstavitel vzdy jako první hlava cizího státu jede do Washingtonu vzdát hold novému presidentovi, bude zachována. Dalo to panu Chrétienovi trochu práce toho dosáhnout. Jednak proto, ze George W. Bush je z Texasu a má tedy mnohem blizsí vztahy k Mexiku (vçetnë osobních s mexickým presidentem) a on sám na první zahraniçní návstëvu nepojede do Kanady, ale do Mexika. A mozná i proto, ze pan Chrétien i jeho synovec, který je kanadským velvyslancem ve Washingtonu, se oba nechali v dobë americké predvolební kampanë verejnë slyset, ze by radëji vidëli ve funkci amerického presidenta Gora nez Bushe. Bush je prý ale tak velkorysý, ze mu to nevadí (co bylo, to bylo ...). Jean Chrétien mël velmi dobré vztahy s Clintonem, se kterým projednaval vzájemné vztahy na golfovém hristi. S Bushem si chce také dobre rozumnët, na nëj zase pűjde pres spoleçný zájem o rybarení. A uz se i vzájemnë na rybárské výlety pozvali.
Nepripádá vám to také trochu jako kdyz v dávných dobách jel vzdát první vazal hold novému císari? Kdyz bylo dűlezité si udrzet postavení prvního vazala? Celá Kanada sledovala s dost velkým zájmem, jestli v sobë Chrétien a Bush najdou dostateçné zalíbení, protoze jejich vzájemný vztah műze mít v nejblizsí budoucnosti jistý vliv na zivotní úroveń Kanadanű a i tëch nëkolika miliónű Ameriçanű, kterí závisí na obchodë s Kanadou. Není to podle më zrovna moc demokratický prístup, ale vëtsina lidí, jichz se to týká, je s ním zatím zrejmë spokojena.
A dnes uz nás ministerský predseda v çele obrovské obchodní mise (skládající se z federálních ministrű, témër vsech provinçních premiérű a 400 obchodníkű, vçetnë 12letého presidenta úspësné firmy zabývající se poçítaçovou animací) zase zahájil desetidenní navstëvu velké Çíny navázat nové obchodní kontakty, od nichz se oçekávají pro Kanadu mnohamiliardové zisky, az se zivotní úroveń Çíńanű, jak se oçekává, brzo dostane alespoń na dnesní úroveń Mexiçanű a Kanadanűm se z s tím spojené zvýsené çínské poptávky po spotrebním zbozí podarí získat pro sebe alespoń jedno procento.
V dnesním pravidelném populárnë-vëdeckém poradu "Quirks and Quarks" rádia CBC bylo u prílezitosti plánovaného ukonçení çinnosti ruské vesmírné stanice MIR zajímavé vzpomínání ruských, amerických a kanadských kosmonautű, kterí na stanici pobývali a jejího ruského konstruktéra. Stanice, která byla pűvodnë navrzena s dobou zivota 3 roky a jejíz çinnost byla nakonec prodlouzena na 15 let, byla charakterizována jako zatím vűbec nejúspësnëjsi a nejuziteçnëjsí vesmírná lod, jaká kdy byla vypustëna. Byla uvedena do provozu v r. 1986. Po rozpadu Sovëtského svazu se nejprve zdálo, ze je odsouzena k okamzikému zániku. Zachránila ji neschopnost Ameriçanű postavit vlastní vesmírnou laborator díky velkému zpozdëní v pogramu raketoplánű a jejich touha získat od Rusű tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru a poznatky o lidské psychice bëhem takových pobytű, které budou potreba pro lety k Marsu a ke vzdálenejsím cílűm. To vedlo k americko-ruské spolupráci v oblasti vesmírných stanic, pri níz Ameriçané poskytují vëtsinu financí a Rusové své znalosti.
Ukázalo se, ze mnoho ruských zkusenosti z predchozích dlouhodobých pobytű není v predatelné formë. Vëtsinou jsou uchovány jen v hlavách ruských vëdcű, kterí program rídili a kvűli utajovaní toho moc na papír nezaznamenávali. Ameriçané dostali alespoń prílezitost vyslat do vesmíru svoje lidi na dlouhodobé pobyty a získat tak vlastní data o jejich chování. Zdá se, ze ruské úspëchy nebyly podmínëny zádnou zvlástní psychickou prípravou, ale prostë dávnou schopnosti ruského çlovëka prezít i v tëch nejnepríznivëjsích podmínkách - napr. uhasit dosti velký pozár na polubë stanice, kdy kour byl tak hustý, ze bylo sotva vidët na konce vlastních prstű. A díky velké schopnosti improvizovat. Jako pravý opak toho, co se obvykle tvrdí o obou politických systémech, rustí kosmonauté byli schopni se na palubë stanice mnohem samostatnëji rozhodovat v prípadë krize a improvizovat. O svých amerických kolegách Rusové tvrdili, ze jsou moc zvyklí se mechanicky spoléhat na predem pri trénigu nacviçené a v manuálech popsané postupy, coz jim na palubë mnohokrát záplatovanéno Miru, který uz dávno manuálűm moc neodpovídal, nebylo prílis platné. Pri vyskytu nepredvídaných poruch, nebyli schopni uçinit samostatná rozhodnutí. Ale i oni se postupnë byli schopni nauçit improvizovat a dnes v této spolupráci úspesnë pokraçují pri souçasném prvním spoleçném rusko-americkém pobytu na nové mezinárodní stanici Alfa.
Ze soukromých rozhovorű s ruskými kosmonauty vyplynulo, ze i ti Rusové, kterí na Miru vydrzeli celý rok, po trech mësících pobytu prestávali být dostateçnë výkonní a pak uz slo jen o vytvárení çasových rekordű a vetsinu práce za në museli dëlat ti çlenové posádky, kterí priletëli po nich na kratkodobëjsí pobyty. Takze problém, jak dlouhodobë udrzet dostateçnou výkonnost kosmonautű pri budoucích dlouhých letech, jestë stále zbývá vyresit.
V poslední dobë musela posádka Miru vënovat az 75% veskerého çasu na opravu zarízení stanice a na to, aby vűbec mohla pokraçovat v provozu a jen zbývajících 25% na nové experimenty. To se ale nyní povazuje za nejvëtsí prínos çinnosti Miru - prokázalo se, ze lidský dűvtip je schopen ve vesmíru prekonat i ty nejvëtsí obtíze a zdánlivë fatální katastrofy. Poznatky nasbírané pri resení tëchto havárií budou cenné pro dálkové lety, které se snad nëkdy v budoucnu uskuteçní.
Od mé poslední zmínky o poçasí tu bylo vetsinou relativnë "teplo" s obçasnými vyjímkami (napr. 19.1 bylo v noci -31°C; dnes ráno -35°C a v predchozích dnech také kolem -30°C a jestë to tak asi pár dní zűstane). Nenapadl ale skoro zádný nový sníh.
Trest smrti, ... | 18. 2. 2001 |
Poçet Kanadanű, kterí pozadují znovuzavedení trestu smrti v posledních letech dramaticky klesá - alespoń podle prűzkumű verejného mínëní provádëných mezi 1000 náhodnë vybranými obçany. V r. 1982 to bylo 70% dotázaných, v r. 1987 73%, v r. 1990 60%, v r. 1995 69% a letos v lednu jen 52%. Relativnë nejvíce lidí pozaduje trest smrti v Albertë - 64% (asi polovina obyvatel Alberty jsou pristëhovalci z USA), následuje Britská Kolumbie, Saskatchewan a Manitoba, Ontario a Atlantické provincie a nejmensí podpora trestu smrti je v Quebeku - pouhých 42%. Trest smrti pozaduje o nëco více muzű (54%) nez zen (50%).
Tento pokles podpory pro trest smrti souvisí se znaçnou pozorností, kterou v posledních letech vzbudily prípady nëkolika nevinných lidí odsouzených na dlouhá letá do vëzení za vrazdy, které nespáchali, o çemz jsem nëkolikrát také psal.
Trest smrti zrusili kanadstí politici v r. 1976 a právë tento týden se proti nëmu znovu dűraznë vyslovil kanadský nejvyssí soud, který rozhodl, ze dva obvinëní ze trí vrazd ve statë Washington z r. 1996 mohou být do USA vydáni jen pod podmínkou, ze tam nebudou odsouzeni k trestu smrti.
Çelní predstavitelé americké televize (napr. nejvyssí séfové televizí CBC, MTV Networks a MTV Networks International, nebo sef mnoha firem produkujících televizní filmy producent Brad Grey) byli v Havanë na návstëvë u Fidela Castra, s kterým si prý velice dobre rozumëli. Jen necelé dva týdny po ukonçení aféry pánű Pilipa a Bubeníka.