Sest jiných lodí s Çíńany pristálo nezpozorováno v B.C. 5. 9. 1999

Çerstvý vrak lodi objevený u Ostrovű královny Charlotty je pravdëpodobnë pozűstatkem çtvrté lodi, která v çervenci zcela nezpozorována dopravila dalsí náklad ilegálních Çíńanű do Kanady. Cestující byli dobre zorganizovanou skupinou paserákű prevezeni v malých çlunech na pevninu tak, ze si toho vűbec nikdo nevsiml, dopraveni po sousi do Vancouveru a pak do Toronta. Jejich koneçným cílem prý má být New York. Je to predmëtem vysetrování policie. Jaké mají zatím konkrétní dűkazy není jasné.

Podle vçerejsího çlánku v deníku Globe and Mail pristálo na pobrezí Britské Kolumbie (BC) v poslední dvou letech sest dalsích lodí s Çíńany z provincie Fudzian (Fujian), která se nachází v tësném sousedství Tchajwanu. Jedná se prý o çinnost velké organizace zvané Chlapci velkého kruhu pasující lidí dychtíci po zbohatnutí z Fudzianu do New Yorku. Její çlenové zijí ve Fudzianu (v miliónovém prístavním mëstë Fuzu je tam rada prepychových palácű postavených prý ze ziskű paserákű s lidmi), Vancouveru, Torontu a New Yorku. Lodi pouzívané k pasování lidí jsou staré lodi nakoupené na Tchajwanu za 250 az 300 tisíc US dolarű, posádku najmou za dalsích 100 az 150 tisíc dolarű a na vybavení lodi (jídlo, pohonné látku, moderní satelitní navigaçní a komunikaçní poműcky) vydají dalsích asi 100 tisíc dolarű. Od kazdého pasovaného çlovëka pozadují 30 az 50 tisíc dolarű, z toho 10 tisíc musí zaplatit pred odjezdem z Çíny, zbytek si musí odpracovat v New Yorku. Takze z jedné lodi vypravené s 200 cestujícími mohou mít zisk 5 az 10 miliónű dolarű. Odhaduje se, ze organizace má roçní zisk asi 50 miliónu US dolarű. Lodi nejsou jedinými dopravními prostredky, které pouzívají, hlavnë vypravují lidi s falesnými pasy letadly pres Evropu nebo jizní Ameriku. Pobrezí BC si vybírají pro pristávání lodi proto, ze jsou tam velice izolovaná místa, na která se pritom lze snadno dostat po rozsáhlé síti drevorubeckých cest, a na rozdíl od USA je velká nadëje, ze príjezd lodi nebude vűbec zpozorován. Pres Vancouver pak posílají ilegální pristëhovalce letadly do Toronta a odtud pak do New Yorku, bud pres indiánské rezervace na kanadsko-amerických hranicích, které si úçtují za prevedení jedné osoby US $1,500 nebo skryté v nákladních autech nebo i pesky podél zelezniçních tratí.

V newyorské çínské çtvrti je rychle rostoucí komunita Fudziancű, která má v souçasné dobë asi 150,000 çlenű, v níz se novë propasovaní lidé ztratí. Tam si musejí svűj dluh odpracovat v situaci, která se çasto podobá otroctví, takze odchodem z Çíny si mnohdy moc nepolepsí, spíse naopak. Zeny si vydëlávají i prostitucí. Jedna se napríklad pokousela splatit svűj dluh za 7 mësícű - kazdý den bëhem çtyrech odpoledních hodin obslouzila 22 zákazníkű v jakési uz dávno nepouzívané násypce na uhlí v podzemí jedné budovy prestavëné na pracovistë pro tri prostitutky. Od kazdého vybrala 20 dolarű, z toho polovinu dostal její pasák. Pokud lidé nejsou schopni v New Yorku vydëlat na svűj dluh, paseráci vymáhají peníze od jejich pribuzných v Çínë (nechápu ale, kde tam tolik penëz lidé berou). Propasovaní jsou tím, co je v New Yorku çeká, çasto tak rozçarováni, ze se v poslední dobë snazí usadit v Torontu, kde je pro në zivot príjemnëjsí.

Tyto informace nasbírali novinári Globe and Mail pri svém vlastním vysetrevání. V New Yorku provádël prűzkum mezi ilegálními pristëhovalci profesor Rutgersovy university Chin Ko Lin. Lidé priznali príjezd na lodi pres BC v minulosti (pred letosním çervencem). 33letá zena, která zaplatila $20,000 za cestu na lodi, na které bylo nacpáno 239 lidí, ríkala ze to, co po cestë zazila, v ní zanechalo horkost na zbytek zivota.

Lidé z první lodi zajaté u pobrezí BC v çervenci, kterí se nedávno nedostavili ke slysení o jejich zádosti o azyl, mozná tak neuçinili z vlastní vűle, ale byli uneseni paseráky do New Yorku, aby si tam mohli odpracovat svűj dluh. Jejich spolucestující, kterí jsou stále jestë na svobodë ve Vancouveru, jsou prý stále sledováni çleny gangű, kterí jim pripomínají jejich povinnost dluh paserákűm splatit.

Nëkolik z nich se v pátek poprvé setkalo s novinári. Nechtëjí se ani slovem zmínit o tom, kolik museli za cestu zaplatit a kdo ji zorganizoval. Jen vyprávëli o tom, jak bëhem plavby po celých 38 dní nesmëli vycházet na palubu. Pritom v podpalubí bylo tak málo místa, ze se tam nemohli postavit a celou tu dobu museli lézt jen po kolenou. Takto museli prezít i prűjezd lodi tajfúnem brzo po odplutí z domova. Byla jim pri tom zima, protoze odesli jen nalehko obleçení. Obávaji se deportace do Çíny. Chtëli by dostat prílezitost zít v Kanadë a ukázat Kanadanűm, kterí pozadují jejich deportaci, ze jsou také jen lidské bytosti, které jsou schopny se stát velice dobrými obçany Kanady.

Jestë jedna lod s Çíńany zadrzena v B.C. 22. 9. 1999

Po dvou dnech sledování byla lod s zatím nejvëtsím poçtem ilegálních çínských pristëhovalcű zadrzena asi pred 10 dny kanadskou pobrezní strází. Pasazéri byli dopraveni na breh a podrobeni stejné procedure jako predchozí príchozí.

Dodnes zűstává v internaci více nez 300 príchozích z posledních trí zadrzených lodí. Právë probíhá jejich preprava do nepouzívané vëznice na severu B.C., kde budou muset vyçkat rozhodnutí o svém osudu.