Netypické poçasí:   Nezvykle teplý podzim 1998.
Prudký nástup zimy pred Vánocemi.   Teplo od poloviny ledna
1. 10. 1998 az 8. 3. 1999

1. 10. V noci na dnesek byl ve Winnipegu poprvé mráz: -1°C. Dnes v noci má být -4°C. Stromy jsou ted krásnë barevné a na tu krásu vëtsinou svítí slunce z nekoneçného perfektnë modrého prérijního nebe.

4. 10. Prvního bylo dokonce -6°C, ale od té doby se zase docela oteplilo)

6. 10. Slunce zmizelo. Uz dva dni tu leje a prsí. Je dost teplo.

12. 10. První snëhová boure nadcházející zimy

Sobota, 24. 10. 1998: Bláznivé poçasí:
Prestoze
pred dvëma týdny uz nedaleko Winnipegu napadly spousty snëhu, vrátilo se vçera a predevçírem do celé Manitoby horké letní poçasí s perfektnë modrou oblohou a nejvyssími denními teplotami 22°C, coz na severu Manitoby predstavovalo prekonání dosavadního rekordu pro tento den. Pri takové mimorádné nadílce léta neslo dost dobre porád pracovat a tak jsem oba dny strávil nëkolik hodin opalováním se na brehu reky Winnipeg. Vçera jsem do té uz dávno ledové reky dokonce dvakrát na pár vterin skoçil, abych se trochu ochladil. Dnes uz zase byla normálni maximální teplota kolem 8°C a vëtrno a zamraçeno a më z té náhlé zmëny bylo docela zima. Moje dcery se dostaly k vodë (jezeru Winnipeg) az dnes a pod dojmem vçerejsího "miniléta" do nëj jestë skoçily alespoń dnes.
---
Velká vëtsina meteorologű stále trvá na tom, ze za lońskou velice mírnou zimu a letosní hezké suché léto bez komárű a velice teplý podzim tvrdë zaplatíme - ze nadcházejíci zima bude obzvlástë studená a dlouhá. Objevila se ale i predpovëd, ze tepla zűstalo od minulého roku vsude v atmosfére jestë tolik, ze tím mozná bude i ta dalsí zima príznivë ovlivnëná.
---
Pro prístí çtvrtek tady vidím opët predpovëd na 22°C a na zítrek to také není spatné (17°C) a na úterý a stredu 19°C - to uz vypadá skoro neuvëritelnë.

Sobota, 31. 10. 1998: "Léto" opravdu jestë trochu pokraçovalo:
Ta predpovëd amerického deníku USA Today byla sice moc optimistická, pokud vím, tak na 22 stupnű uz teplomër nikdy nevylezl - nejvíce bylo kolem 17°C v úterý a ve stredu, kdy také celé dva dni svítilo slunce a byla skoro letní atmosféra, ale stále tu jestë máme velice príjemné poçasí. Minulou nedëli se vsak teplomër sotva vysplhal k 10 stupńűm a ve çtvrtek je uz zase moc neprelezl. V noci samozrejmë uz vëtsinou trochu mrzlo. Dnes uz jsou teploty zase v mezích normálu pro toto roçní období v jizní Manitobë - mezi -5°C v noci a +5°C ve dne. Vçera pozdë veçer mi dost dlouho trvalo nez jsem oskrabal námrazu z oken auta.

3. 11. Prestoze slunce porád svítí ostosest, zűstaly dnes kaluze zamrzlé uz celý den. Ted pred pűlnocí je -10°C.

12. 11. Dnes ráno tu bylo -16°C a po více nez 24 hodinách slusné vánice bylo vsechno bílé.

Jenze bëhem dalsích 10 dní sníh zmizel a jestë jednou se na dva týdny vrátilo "jaro":

22. 11. Jarní poçasí prálo finále kanadské fotbalové ligy

4. 12. Mëli jsme tu nakonec neobvyklé teplo celé dva uplynulé týdny. Minulý pátek byl dokonce prekonán 99 let starý rekord pro ten den - nejvyssí teplota byla +9°C. Od té doby az +4°C. Teprve dnes prudce slezla asi na -10°C a díky té rychlosti zmëny je mi zase zima. V Evropë bylo naopak v minulých dnech nezvykle chladno. Je to snad poprvé, kdy jsem zaregistroval opaçný trend na obou stranách severní polokoule. Pokud jsem to sledoval, tak vëtsinou se teplota mëní zhruba stejnë po celé severní polokouli.

5. 12. A pres noc pak napadla spousta krásného prasanu a ted uz mozna prece jen zaçne zima, kterou kupodivu nëkterí lidé uz dlouho touzebnë a nedoçkavë oçekávají, protoze na ní závisí jejich zivobití (majitelé lyzarských stredisek, trapérí chytajíci do pastí kozesinová zvírata a i komerçní rybári, kterí ted nemohli na jezero ani ve çlunech ani po ledë).

19. 12. Zima 5. 12. jestë prece jen nezaçala, sníh jestë jednou roztál a oteplilo se. Teprve pred pëti dny skonçil dalsí teplý týden s teplotami az +7°C, pred dvëma dny napadlo za den 15 cm snëhu a dnes uz teplomër zűstal po celý den pod -20°C a v noci klesá na -30°C.

2. 1. 1999 Zima si chce to zpozdëní vynahradit: Od toho 19. 12. snad jen jednou vylezla teplota az na -15°C a çasto foukal dost silný vítr, takze uzívat si zimních sportű v dobë vánoçních a novoroçních prázdnin nebylo letos moc príjemné. Teplota se celé dva týdny vëtsinou pohybovala mezi maximem -23 az -20°C ve dne a minimem kolem -30°C v noci.

3. 1. 1999 Presto si zatím v Manitobë nemusíme na letosní zimu vűbec stëzovat. Právë se nám zcela vyhnula jedna velká snëhová boure (blizzard), která se prehnala pres celý kontinent. Zaçala asi pred tremi dny na západë, zasypala Albertu a Saskatchewan smërem, pak nás ale vçera obesla jizním snëhem pred severozápad USA, kde treba paralyzovala letistë v Chicagu a mnoho dalsích míst a zpűsobila nëkolik úmrtí. Dnes zpűsobila podobnou spoust v Ontáriu, kde v Torontu je na letisti po jejím prechodu zatím otevrená jen jedna runway. Veçer postupovala boure pres Quebec dále na východ. Stovky letű na severu USA a na východë Kanady musely být vçera a dnes zruseny.

Jednu inuitskou (eskymáckou) vesnici na severu Quebeku na pobrezí zálivu Ungawa postihlo letos nestëstí (zcela bez souvislosti se souçasnou snëhovou bourí) pouhých nëkolik nëkolik desítek minut po zaçátku nového roku, kdyz nëkolik set obyvatel vesnice slavících príchod nového roku v tëlocviçnë místní skoly, zavalila snëhová lavina z útesu tyçícího se hned nad skolou, která skolu rozbila na padrt. Zahynulo pri tom devët lidí, vëtsinou dëti. Lavinu mozná uvolnila salva z pusek vítající nový rok. Uz pred dvëma lety po mensí lavinë bylo doporuçeno skolu prestëhovat o kus dál, coz se ale nestalo.

12. 1. Od zaçátku roku se tu stále mírnë ochlazovalo, dnes pres den byla nejvyssí teplota jen kolem -27°C, souvislá ledová pokrývka je uz nedaleko severní strany pinawského mostu. Zítra se prý má koneçnë zaçít oteplovat.

14. 1. Meteorologové mëli pravdu (jako tady vëtsinou mají)! Dnes je uz jen -16°C a zítra má být jestë alespoń o 10 stupnű tepleji. Je tu ale treba na lyzování zatím velice málo snëhu! Snëhu si zato letos uzívají v Torontu, kde na to nejsou tolik zvyklí. Uz tam najednou napadla poloviçka mnozství, které normálnë dostanou za celou zimu: 65 cm a dnes oçekávají dalsích 20 cm. Dnes toho prý v Torontu moc nefunguje, nejenom skoly, ale i rűzné instituce, podniky a firmy jsou zavrené, protoze jsou obavy, ze by se lidé po práci nedostali domű. Tady na prériích z toho máme mírnou legraci, protoze v takových podmínkách tady musíme normálnë zít celou zimu a trochu i proto, ze i na zbytek Kanady obvykle zpatra hledící centrum zima jednou také srazila na kolena.

17. 1. (nedële) O víkendu vystupoval teplomër az k nule!!! Po 4 týdnech, v nichz se teplota jen vyjímeçnë vyhoupla nad -20°, to pripadalo jako vedro. V pátek pripadlo trochu snëhu a tak se docela dalo bëhat na bëzkách. Winnipegské ulice se ale díky soli zmënily v potoky hnëdé breçky. Snëhová vánice na východë Kanady zasypávala v pátek a v sobotu velkým mnozstvím snëhu zase Quebec a atlantické provincie.

21. 2. Celý poslední mësíc pokraçovalo nadprűmërné teplo. Nëkolikrát teplota vystoupila i nad nulu. Vëtsinou se pohybuje v príjemných mezích -10°C az -2°C. Sníh se Manitobë i nadále vyhýbá (padá na jih od nás v USA nebo v jiných kanadských provinciích). Pristëhovalci z teplých zemí si tu moc libují, ze nemusí vyhrnovat sníh a ze se dobre jezdí autem. Lidé milující zimní sporty naríkají, protoze není po çem jezdit. Jedinë se dá nëkde docela dobre bruslit na rekách i tam, kde nejsou udrzované bruslarské dráhy (které jsou jen na nëkolika málo místech hlavnë ve Winnipegu), protoze pri tëch nëkolika oblevách natékal místy voda na jinak snëhem pokrytý povrch ledu, která po zmrznutí vytvorila místy docela dobrý povrch. Jako treba mezi mým pinawským mostem a prehradou v Seven Sisters Falls - je to sice jezdëní hodnë hrbolaté, ale je to pëkný zázitek jízdy ledovou krajinou skoro mësíçního typu mezi tëmi ledovými çepicemi z nëkterých mých nedávných fotografií.

8. 3. Do rána tu napadlo 6 cm snëhu a jestë tolik se se oçekává pres den. Není to nic proti nadílce, kterou dostalo o víkendu atlantické pobrezí Kanady - 40 az 60 cm.