Vidˆn¡ stra¨idel, andˆl– i l‚taj¡c¡ch tal¡©– maj¡ tektonick˜ p–vod | 7. 11. 1999 |
CBC r dio 1 vys¡lalo 15., 22. a 29. ©¡jna 1999 v programu Ideas t©¡d¡ln˜ po©ad Haunted House - Haunted Mind (Stra¨ideln˜ d–m - klaman mysl nebo snad v˜sti‘nˆji Stra¨ilo mi v domˆ nebo v hlavˆ? - co‘ je ot zka, na kterou autor po©adu Don Hill hledal odpovˆd od r. 1993). Posledn¡ t©et¡ ‡ st po©adu je mo‘no kdykoliv poslouchat online (hauted.ram), nebo si ji m–‘ete nejprve celou st hnout: haunted.ra (6369kB).
V r. 1993 si Don Hill koupil d–m v kr sn‚m m¡stˆ pod Skalist˜mi horami v Canmore v Albertˆ (na z pad od Calgary). Ve sklepˆ domu se mu brzo za‡alo zjevovat stra¨idlo, c¡til se tam st¡snˆnˆ, ob‡as se v noci oz˜valo divn‚ klep n¡ a zablikala jim elektrick svˆtla. Zjistil, ‘e v domˆ £dajnˆ stra¨ilo po dlouh l‚ta a jeho obyvatel‚ se ‡asto mˆnili. D¡ky sv‚ katolick‚ v˜chovˆ se Don Hill nejprve pokou¨el zahnat stra¨idlo horliv˜mi modlitbami. Nepomohlo to. Zjistil, ‘e m¡sto, na nˆm‘ d–m st l, bylo Indi ny kmene Stoney, kte©¡ tam do minul‚ho stolet¡ ‘ili, pova‘ov no za m¡sto pobytu duch– jejich zem©el˜ch p©edk–, kte©¡ tam stra¨ili, kdy‘ se jim nˆco nel¡bilo. V cel‚m £dol¡ ©eky Bow, v nˆm‘ se Canmore nach z¡, je zv˜¨en˜ v˜skyt po‡tu sebevra‘d. Don Hill tedy pozval kr˜skou (Cree) pr vni‡ku a b˜valou profesorku University of Saskatchewan jm‚nem Linda Jaine, kter zn tradi‡n¡ indi nsk kouzla, pou‘¡van v minulosti na uklid¤ov n¡ takov˜ch ne¨tastn˜ch stra¨¡c¡ch du¨¡ zem©el˜ch, aby udˆlala v jeho domˆ po© dek. Zd lo se, ‘e stra¨idlo po jej¡ch kouzlech dalo na chv¡li pokoj, ale po nˆjak‚ dobˆ se zase objevilo. Nakonec pozval Don Hill je¨tˆ sv‚ zn m‚ budhistick‚ mnichy, aby se i oni pokusili nˆco se stra¨idlem udˆlat. Ale ani oni se sv˜mi za©¡k v nimi nepochodili. Nakonec se tedy pro klid mysli rozhodl d–m navzdory p©ekr sn‚ okoln¡ horsk‚ scen‚rii prodat, jako cel ©ada p©edchoz¡ch majitel–.
P©edchoz¡ vypr vˆn¡ o ud lostech z r. 1993 zabralo prvn¡ch asi 20 minut prvn¡ ‡ sti po©adu a j u‘ se za‡al b t, ‘e se snad i v CBC zbl znili a spokoj¡ se jen s nadp©irozen˜m vysvˆtlen¡m canmorsk‚ho stra¨idla (mnoho lid¡ v Kanadˆ bere stra¨idla nˆjak moc v ‘nˆ - i nˆkter‚ z m˜ch dcer se o nich v prvn¡ch ro‡n¡c¡ch z kladn¡ ¨koly u‡ily). Jednalo se v¨ak jen o dramatick˜ £vod k racion ln¡mu vysvˆtlen¡ takov˜ch stra¨ideln˜ch zku¨enost¡.
Donovi Hillovi toti‘ jeho canmorsk‚ z ‘itky nedaly sp t a poctivˆ se jim sna‘il po dal¨¡ ‡ty©i roky p©ij¡t na kloub. Hled n¡ ho dovedlo do Laborato©e pro neurologick˜ v˜zkum chov n¡ veden‚ prof. Michaelem Persingerem na Laurentian University v Sudbury v Ontariu, kter˜ stimulac¡ sp nkov˜ch lalok– jeho mozku slab˜m elektromagnetick˜m polem p©i jinak naprost‚ izolaci (ve speci ln¡ komo©e) v¨ech jeho smysl– od vnˆj¨¡ch vjem– vyvolal v jeho mysli p©esnˆ stejn‚ pocity p©¡tomnosti stra¨idla a s t¡m spojenou £zkost, jak‚ m¡val ve sv‚m canmorsk‚m domˆ. T¡m bylo jasn‚, ‘e se ve skute‡nosti v jeho domˆ ‘ dn‚ stra¨idlo nevyskytovalo, jen jeho mozek je asi citlivˆj¨¡ na stimulaci ur‡it˜m elektromagnetick˜m polem v¡ce ne‘ mozky jin˜ch lid¡. Bylo t‚‘ pot©eba odpovˆdˆt na ot zku, co m–‘e v nˆker˜ch m¡stech (domech) vytv ©et p©echodn rychle promˆnliv elektromagnetick pole (EMP) podobn‚ho typy jako Michael Persinger vytv ©¡ ve sv‚ laborato©i.
O pokusech M. Persingera v¡m u‘ ©adu let. Stimulac¡ sp nkov˜ch lalok– mozku slab˜m elektromagnetick˜m polem dok ‘e vyvolat snad jak‚koliv n bo‘ensk‚ halucinace a pro‘itky, zjeven¡ andˆl– ‡i obcov n¡ s bohy. Centrum religiozity ve sp nkov˜ch laloc¡ch se podle nˆj u lid¡ vyvinulo v pr–bˆhu evoluce jako obrana proti strachu ze smrti, bez n¡‘ bychom v d vn˜ch dob ch, kdy jsme mˆli minim ln¡ porozumˆn¡ p©¡rodn¡ch proces–, nebyli schopni p©e‘¡t.
Persinger mˆl v minulosti pot¡‘e z¡skat na svoje z hlediska n bo‘ensky zalo‘en˜ch lid¡ jistˆ kontroverzn¡ pokusy financov n¡ z kanadsk˜ch zdroj–. Do jist‚ m¡ry financovaly jeho p–vodn¡ pokusy granty americk‚ arm dy. Dnes jsou obavy o zneu‘it¡ vysledk– jeho pokus– ke kontrole my¨len¡ jin˜ch lid¡ nap©. k dosa‘en¡ absolutn¡ propagangy nebo v nov‚ generaci po‡¡ta‡ov˜ch her, v n¡‘ bude mo‘no pomoc¡ p©¡m‚ stimulace mozku hra‡– EMP u nich vyvolat r–zn‚ halucinace. Objevily se £vahy o mo‘nosti nasytit t©eba p©i televizn¡m vys¡l n¡ nep©¡zniv˜ch zpr v, indoktrinuj¡c¡ch po©ad– nebo reklamy sou‡asnˆ celou zemi pulzy EMP stimuluj¡c¡mi p©¡mo mozek div k– k ‘ dan‚ reakci na to, co se jim p©edv d¡ na obrazovce. Rusov‚ pr˜ tak‚ do tohoto v˜zkumu investovali velk‚ prost©edky.
Co mi d©¡ve zcela u¨lo bylo, ‘e se Persinger u‘ po desetilet¡ zab˜v i geologi¡ - hled n¡m proces– v zemsk‚ k–©e, kter‚ mohou vytv ©et promˆnn EMP schopn v˜¨e popsan˜ch stimulac¡ mozku. Po©ad "Haunted House - Haunted Mind" byl vynikaj¡c¡ v tom, ‘e se pokusil o fascinuj¡c¡ synt‚zu zd nlivˆ vzd len˜ch poznatk–, kter‚ dob©e vz jemnˆ dohromady zapadaj¡ a maj¡ potenci l vysvˆtlit ©adu zb˜vaj¡c¡ch doposud nevysvˆtlen˜ch ("nadp©irozen˜ch") jev– ob‡as pozorovan˜ch na Zemi.
D¡ky z jmu mnoha lid¡ o z hadn‚ jevy typu l‚taj¡c¡ch tal¡©– (neidentifikovan˜ch l‚taj¡c¡ch p©edmˆt– - UFO), jak se v posledn¡ch des¡tilet¡ch stalo zvykem ©¡kat r–zn˜m anom ln¡m svˆteln˜m jev–m (ASJ), kter‚ byly registrov ny i v p©edchoz¡ch stalet¡ch, jen‘e p©ed t¡m, ne‘ se objevila mo‘nost cestovat do vesm¡ru, samoz©ejmˆ nikoho nemohlo napadnout jim p©ipisovat nˆjak˜ vesm¡rn˜ p–vod, se nashrom ‘dila velk datab ze tˆchto pozorov n¡. Persinger a dal¨¡ vˆdci mˆli tak dostatek £daj– ke studiu korelace v˜skytu ASJ s polohou zlom– a jin˜ch poruch v zemsk‚ k–©e a ‡asovˆ s v˜skytem zemˆt©esen¡. Zjistili, ‘e nejvˆt¨¡ v˜skyt ASJ (hl ¨en¡ o pozorov n¡ UFO) je v tˆsn‚ bl¡zkosti poruch zemsk‚ k–ry a ‡asovˆ tˆsnˆ p©ed a po zaznamenan˜ch zemˆt©esen¡ch v dan‚ oblasti. Do¨li k z vˆru, ‘e anom ln¡ svˆteln‚ jevy mus¡ tedy b˜t vyvol ny rostouc¡m napˆt¡m a deformacemi v okol¡ poruch zemsk‚ k–ry, co‘ je zn mo jako teorie tektonick˜ch deformac¡ (TST - tectonic strain theory). P©edpokl d se, ‘e ASJ maj¡ vˆt¨inou nˆjakou formu prostovˆ omezen‚ plazmy. Kandid t– na mechanismus jej¡ho vytv ©en¡ je cel ©ada - nap©. piezoelektrick˜ jev (elektrick‚ pole vytv ©en‚ deformac¡ krystal–, co‘ je dob©e zn mo nap©. u k©emene), triboelekt©ina (elektrick‚ napˆt¡ vznikl‚ t©en¡m dvou povrch–), mechanick˜m tlakem zp–soben‚ chemick‚ reakce, kter‚ vyd vaj¡ svˆtlo. Existuj¡ i domnˆnky o p©¡tomnosti kvantov˜ch jevech makroskopick‚ho rozsahu nebo o uvol¤ov n¡ energie kvantov‚ho vakua v oblasti extr‚mn¡ch tlak– ve zlomech zemsk‚ k–ry. Mˆn¡-li se napˆt¡ v zemsk‚ k–©e v nˆjak‚ oblasti velmi rychle, mohou uveden‚ mechanizmy generovat promˆnn EMP s frekvencemi jak ve viditeln‚m oboru (svˆtlo), tak v oboru neviditeln‚m, kter mohou (jak pops no v˜¨e) v mozku p©¡tomn˜ch pozorovatel– vyvolat p©edstavy o stra¨idlech nebo halucinace o p©¡tomnosti mimozemsk˜ch n v¨tevn¡k– uvnit© svˆteln˜ch objekt– (ASJ - UFO) ‡i o £nosech na palubˆ meziplanet rn¡ch lod¡, kter‚ nˆkdy hl ¨en¡ o pozorov n¡ UFO doprov zej¡. P©i tˆchto halucinac¡ch posti‘en¡ "vid¡" to, co je v dan‚ dobˆ v m¢dˆ (o ‡em se ve spole‡nosti mluv¡) - ve st©edovˆku to byli andˆl‚, v 19. stol. v¡ly a v posledn¡ch desetilet¡ch n v¨tˆvn¡ci z kosmu ("mal¡ zelen¡ mu‘¡ci s tykadly"). (Podobnˆ p©i laboratorn¡ch pokusech se p©i stimulac¡ sp nkov˜ch lalok– zcela stejn˜m EMP Indi n–m z kmene ‘ij¡c¡ho kdesi na jihu USA zcela stejnˆ jako p©ed pˆti sty lety zjevovaly obrazy, v nich‘ hlavn¡ roli hr la zv¡©ata z jejich ka‘dodenn¡ho tradi‡n¡ho ‘ivota, zat¡mco halucinace modern¡ch lid¡ byly zalo‘en‚ na technick˜ch vymo‘enostech z jejich okol¡.)
Rychl‚ zmˆny napˆt¡ v zemsk‚ k–©e m–‘e vyvolat i pr–chod slapov‚ho pole mˆs¡ce poruchovou oblast¡, vst©ikov n¡ odpadn¡ch vod hluboko do zemsk‚ k–ry, vytv ©en¡ velk˜ch umˆl˜ch vodn¡ch n dr‘¡ za p©ehradami nebo velk‚ zmˆny pr–toku velk˜mi ©ekami p©i povodn¡ch. V¨echny tyto jevy byly tak‚ spojeny s v˜skytem ASJ.
Tektonick‚ deformace se koncentruj¡ kolem jeskyn¡, elektrick‚ n boje zase kolem ¨pi‡at˜ch p©edmˆt– jako jsou vr¨ky hor. To byla tradi‡nˆ m¡sta, na nich‘ vyhled vali n bo‘ensk‚ pro‘itky r–zn¡ poustevnici, ‡i odkud p©in ¨eli prorokov‚ zjeven bo‘¡ p©ik z n¡ (zjeven nejsp¡¨e v halucinac¡ch jejich mozk– mimo© dnˆ citliv˜ch na tektonick EMP).
Cel˜ B lk n sed¡ na hust‚ s¡ti tektonick˜ch poruch. Mohlo by to snad v‚st k nadmˆrn‚ nep©¡zniv‚ stimulaci jeho obyvatel tektonicky generovan˜mi EMP, ‡¡m‘ by se dal vysvˆtlit vˆt¨¡ v˜skyt n sil¡ v t‚to oblasti?
Jsou pr˜ na zemi m¡sta (z©ejmˆ v bl¡zkosti tektonick˜ch poruch), v nich‘ se lid‚ c¡t¡ velice st¡snˆnˆ. Nejsou to n hodou m¡sta, kter d vn¡ lid‚ pova‘ovali za "tabu", za s¡dla zl˜ch duch–?
Don Hill po sv˜ch zku¨enostech jezd¡ po Kanadˆ s citliv˜m magnetometrem od M. Persingera a sna‘¡ se, s r–zn˜m £spˆchem, zji¨Ÿovat p©¡tomnost electromagnetick˜ch pulz– v domech, kde "stra¨¡" nebo kde se lid‚ c¡t¡ st¡snˆnˆ. K dlouhodob‚mu mˆ©en¡ EMP v j¡m kdysi vlastnˆn‚m domˆ v Canmore, kde to v¨echno za‡alo, mu jeho sou‡asn¡ majitel‚ nedali povolen¡.
Budhisti‡t¡ mnichov‚ s oblibou prov dˆj¡ sv‚ meditace ve zv˜¨en˜ch (dob©e elektricky izolovan˜ch) k©eslech oblopeni vysoce vyle¨tˆn˜mi mˆdˆn˜mi zrcadly. Kolem jednoho takto se koncentruj¡c¡ho mnicha bylo mˆ©eno EMP. Nejprve se nic nedˆlo. Asi po 20 minut ch kolem nˆj opravdu namˆ©ili detekovateln‚ EMP, kter‚ p©i sv‚ meditaci vytv ©el v prostoru mezi svou hlavou a zrcadly.
Podobnˆ se mo‘n d vysvˆtlit l‚‡en¡ vkl d n¡m rukou tˆsnˆ na povrchem pacientova tˆla. Nˆkte©¡ lid‚ maj¡ prostˆ vˆt¨¡ schopnost vytv ©et ve sv‚m nejbli‘¨¡m okol¡ statick i promˆnliv elektrick pole. Z vis¡ to orientaci a uspo© d n¡ tˆch jejich nervov˜ch spojen¡ (synaps¡), kter maj¡ elektrick˜ charakter. P©i jejich vhodn‚m s‚riov‚m spojen¡ jsou schopni vyr bˆt mˆ©iteln pole. Jsou i lid‚, kter˜m nen¡ radno pod vat ruku, proto‘e p©i jejich dotyku utrp¡te citeln˜ elektrick˜ v˜boj. Jde o stejn˜ princip jako v˜boj generovan˜ elektrick˜m £ho©em, kter˜ je schopen vyrobit elektrick˜ v˜boj smrteln‚ velikosti.
Stra¨idla vyd vaj¡c¡ zvuky (naz˜van i v angli‡tinˆ "poltergeists") je mo‘no vysvˆtlit n¡zkofrekven‡n¡mi stojat˜mi zvukov˜mi vlnami generovan˜mi nejr–znˆj¨¡mi zdroji, jejich‘ frekvence jsou pod hranic¡ sly¨itelnosti lidsk‚ho ucha, kter‚ v¨ak mohou interagovat nebo p©¡mo rezonovat s r–zn˜mi volnˆ pohybliv˜mi p©edmˆty, kter‚ nar ‘en¡m na sebe pak vyd vaj¡ r–zn klepan¡. P©i frekvenci kolem 18 Hz vyvol vaj¡ takov‚ stojat‚ vlny v ‡lovˆku pocit £zkosti, kter˜ spolu s klep n¡m vede k pocitu p©itomnosti stra¨idla.