Netypick‚ po‡as¡:   Nezvykle tepl˜ podzim 1998.
Prudk˜ n stup zimy p©ed V nocemi.   Teplo od poloviny ledna
1. 10. 1998 a‘ 8. 3. 1999

1. 10. V noci na dne¨ek byl ve Winnipegu poprv‚ mr z: -1°C. Dnes v noci m  b˜t -4°C. Stromy jsou teƒ kr snˆ barevn‚ a na tu kr su vˆt¨inou sv¡t¡ slunce z nekone‡n‚ho perfektnˆ modr‚ho pr‚rijn¡ho nebe.

4. 10. Prvn¡ho bylo dokonce -6°C, ale od t‚ doby se zase docela oteplilo)

6. 10. Slunce zmizelo. U‘ dva dni tu leje a pr¨¡. Je dost teplo.

12. 10. Prvn¡ snˆhov  bou©e nadch zej¡c¡ zimy

Sobota, 24. 10. 1998: Bl zniv‚ po‡as¡:
P©esto‘e
p©ed dvˆma t˜dny u‘ nedaleko Winnipegu napadly spousty snˆhu, vr tilo se v‡era a p©edev‡¡rem do cel‚ Manitoby hork‚ letn¡ po‡as¡ s perfektnˆ modrou oblohou a nejvy¨¨¡mi denn¡mi teplotami 22°C, co‘ na severu Manitoby p©edstavovalo p©ekon n¡ dosavadn¡ho rekordu pro tento den. P©i takov‚ mimo© dn‚ nad¡lce l‚ta ne¨lo dost dob©e po© d pracovat a tak jsem oba dny str vil nˆkolik hodin opalov n¡m se na b©ehu ©eky Winnipeg. V‡era jsem do t‚ u‘ d vno ledov‚ ©eky dokonce dvakr t na p r vte©in sko‡il, abych se trochu ochladil. Dnes u‘ zase byla norm lni maxim ln¡ teplota kolem 8°C a vˆtrno a zamra‡eno a mˆ z t‚ n hl‚ zmˆny bylo docela zima. Moje dcery se dostaly k vodˆ (jezeru Winnipeg) a‘ dnes a pod dojmem v‡erej¨¡ho "minil‚ta" do nˆj je¨tˆ sko‡ily alespo¤ dnes.
---
Velk  vˆt¨ina meteorolog– st le trv  na tom, ‘e za lo¤skou velice m¡rnou zimu a leto¨n¡ hezk‚ such‚ l‚to bez kom r– a velice tepl˜ podzim tvrdˆ zaplat¡me - ‘e nadch zej¡ci zima bude obzvl ¨tˆ studen  a dlouh . Objevila se ale i p©edpovˆƒ, ‘e tepla z–stalo od minul‚ho roku v¨ude v atmosf‚©e je¨tˆ tolik, ‘e t¡m mo‘n  bude i ta dal¨¡ zima p©¡znivˆ ovlivnˆn .
---
Pro p©¡¨t¡ ‡tvrtek tady vid¡m opˆt p©edpovˆƒ na 22°C a na z¡t©ek to tak‚ nen¡ ¨patn‚ (17°C) a na £ter˜ a st©edu 19°C - to u‘ vypad  skoro neuvˆ©itelnˆ.

Sobota, 31. 10. 1998: "L‚to" opravdu je¨tˆ trochu pokra‡ovalo:
Ta p©edpovˆd americk‚ho den¡ku USA Today byla sice moc optimistick , pokud v¡m, tak na 22 stupn– u‘ teplomˆr nikdy nevylezl - nejv¡ce bylo kolem 17°C v £ter˜ a ve st©edu, kdy tak‚ cel‚ dva dni sv¡tilo slunce a byla skoro letn¡ atmosf‚ra, ale st le tu je¨tˆ m me velice p©¡jemn‚ po‡as¡. Minulou nedˆli se v¨ak teplomˆr sotva vy¨plhal k 10 stup¤–m a ve ‡tvrtek je u‘ zase moc nep©elezl. V noci samoz©ejmˆ u‘ vˆt¨inou trochu mrzlo. Dnes u‘ jsou teploty zase v mez¡ch norm lu pro toto ro‡n¡ obdob¡ v ji‘n¡ Manitobˆ - mezi -5°C v noci a +5°C ve dne. V‡era pozdˆ ve‡er mi dost dlouho trvalo ne‘ jsem o¨krabal n mrazu z oken auta.

3. 11. P©esto‘e slunce po© d sv¡t¡ osto¨est, z–staly dnes kalu‘e zamrzl‚ u‘ cel˜ den. Teƒ p©ed p–lnoc¡ je -10°C.

12. 11. Dnes r no tu bylo -16°C a po v¡ce ne‘ 24 hodin ch slu¨n‚ v nice bylo v¨echno b¡l‚.

Jen‘e bˆhem dal¨¡ch 10 dn¡ sn¡h zmizel a je¨tˆ jednou se na dva t˜dny vr tilo "jaro":

22. 11. Jarn¡ po‡as¡ p© lo fin le kanadsk‚ fotbalov‚ ligy

4. 12. Mˆli jsme tu nakonec neobvykl‚ teplo cel‚ dva uplynul‚ t˜dny. Minul˜ p tek byl dokonce p©ekon n 99 let star˜ rekord pro ten den - nejvy¨¨¡ teplota byla +9°C. Od t‚ doby a‘ +4°C. Teprve dnes prudce slezla asi na -10°C a d¡ky t‚ rychlosti zmˆny je mi zase zima. V Evropˆ bylo naopak v minul˜ch dnech nezvykle chladno. Je to snad poprv‚, kdy jsem zaregistroval opa‡n˜ trend na obou stran ch severn¡ polokoule. Pokud jsem to sledoval, tak vˆt¨inou se teplota mˆn¡ zhruba stejnˆ po cel‚ severn¡ polokouli.

5. 12. A p©es noc pak napadla spousta kr sn‚ho pra¨anu a teƒ u‘ mo‘na p©ece jen za‡ne zima, kterou kupodivu nˆkte©¡ lid‚ u‘ dlouho tou‘ebnˆ a nedo‡kavˆ o‡ek vaj¡, proto‘e na n¡ z vis¡ jejich ‘ivobit¡ (majitel‚ ly‘a©sk˜ch st©edisek, trap‚©¡ chytaj¡ci do past¡ ko‘e¨inov  zv¡©ata a i komer‡n¡ ryb ©i, kte©¡ teƒ nemohli na jezero ani ve ‡lunech ani po ledˆ).

19. 12. Zima 5. 12. je¨tˆ p©ece jen neza‡ala, sn¡h je¨tˆ jednou rozt l a oteplilo se. Teprve p©ed pˆti dny skon‡il dal¨¡ tepl˜ t˜den s teplotami a‘ +7°C, p©ed dvˆma dny napadlo za den 15 cm snˆhu a dnes u‘ teplomˆr z–stal po cel˜ den pod -20°C a v noci kles  na -30°C.

2. 1. 1999 Zima si chce to zpo‘dˆn¡ vynahradit: Od toho 19. 12. snad jen jednou vylezla teplota a‘ na -15°C a ‡asto foukal dost siln˜ v¡tr, tak‘e u‘¡vat si zimn¡ch sport– v dobˆ v no‡n¡ch a novoro‡n¡ch pr zdnin nebylo letos moc p©¡jemn‚. Teplota se cel‚ dva t˜dny vˆt¨inou pohybovala mezi maximem -23 a‘ -20°C ve dne a minimem kolem -30°C v noci.

3. 1. 1999 P©esto si zat¡m v Manitobˆ nemus¡me na leto¨n¡ zimu v–bec stˆ‘ovat. Pr vˆ se n m zcela vyhnula jedna velk  snˆhov  bou©e (blizzard), kter  se p©ehnala p©es cel˜ kontinent. Za‡ala asi p©ed t©emi dny na z padˆ, zasypala Albertu a Saskatchewan smˆrem, pak n s ale v‡era obe¨la ji‘n¡m snˆhem p©ed severoz pad USA, kde t©eba paralyzovala leti¨tˆ v Chicagu a mnoho dal¨¡ch m¡st a zp–sobila nˆkolik £mrt¡. Dnes zp–sobila podobnou spou¨Ÿ v Ont riu, kde v Torontu je na leti¨ti po jej¡m p©echodu zat¡m otev©en  jen jedna runway. Ve‡er postupovala bou©e p©es Quebec d le na v˜chod. Stovky let– na severu USA a na v˜chodˆ Kanady musely b˜t v‡era a dnes zru¨eny.

Jednu inuitskou (eskym ckou) vesnici na severu Quebeku na pob©e‘¡ z livu Ungawa postihlo letos ne¨tˆst¡ (zcela bez souvislosti se sou‡asnou snˆhovou bou©¡) pouh˜ch nˆkolik nˆkolik des¡tek minut po za‡ tku nov‚ho roku, kdy‘ nˆkolik set obyvatel vesnice slav¡c¡ch p©¡chod nov‚ho roku v tˆlocvi‡nˆ m¡stn¡ ¨koly, zavalila snˆhov  lavina z £tesu ty‡¡c¡ho se hned nad ¨kolou, kter  ¨kolu rozbila na padrŸ. Zahynulo p©i tom devˆt lid¡, vˆt¨inou dˆti. Lavinu mo‘n  uvolnila salva z pu¨ek v¡taj¡c¡ nov˜ rok. U‘ p©ed dvˆma lety po men¨¡ lavinˆ bylo doporu‡eno ¨kolu p©estˆhovat o kus d l, co‘ se ale nestalo.

12. 1. Od za‡ tku roku se tu st le m¡rnˆ ochlazovalo, dnes p©es den byla nejvy¨¨¡ teplota jen kolem -27°C, souvisl  ledov  pokr˜vka je u‘ nedaleko severn¡ strany pinawsk‚ho mostu. Z¡tra se pr˜ m  kone‡nˆ za‡¡t oteplovat.

14. 1. Meteorologov‚ mˆli pravdu (jako tady vˆt¨inou maj¡)! Dnes je u‘ jen -16°C a z¡tra m  b˜t je¨tˆ alespo¤ o 10 stupn– tepleji. Je tu ale t©eba na ly‘ov n¡ zat¡m velice m lo snˆhu! Snˆhu si zato letos u‘¡vaj¡ v Torontu, kde na to nejsou tolik zvykl¡. U‘ tam najednou napadla polovi‡ka mno‘stv¡, kter‚ norm lnˆ dostanou za celou zimu: 65 cm a dnes o‡ek vaj¡ dal¨¡ch 20 cm. Dnes toho pr˜ v Torontu moc nefunguje, nejenom ¨koly, ale i r–zn‚ instituce, podniky a firmy jsou zav©en‚, proto‘e jsou obavy, ‘e by se lid‚ po pr ci nedostali dom–. Tady na pr‚ri¡ch z toho m me m¡rnou legraci, proto‘e v takov˜ch podm¡nk ch tady mus¡me norm lnˆ ‘¡t celou zimu a trochu i proto, ‘e i na zbytek Kanady obvykle zpatra hled¡c¡ centrum zima jednou tak‚ srazila na kolena.

17. 1. (nedˆle) O v¡kendu vystupoval teplomˆr a‘ k nule!!! Po 4 t˜dnech, v nich‘ se teplota jen vyj¡me‡nˆ vyhoupla nad -20°, to p©ipadalo jako vedro. V p tek p©ipadlo trochu snˆhu a tak se docela dalo bˆhat na bˆ‘k ch. Winnipegsk‚ ulice se ale d¡ky soli zmˆnily v potoky hnˆd‚ b©e‡ky. Snˆhov  v nice na v˜chodˆ Kanady zasyp vala v p tek a v sobotu velk˜m mno‘stv¡m snˆhu zase Quebec a atlantick‚ provincie.

21. 2. Cel˜ posledn¡ mˆs¡c pokra‡ovalo nadpr–mˆrn‚ teplo. Nˆkolikr t teplota vystoupila i nad nulu. Vˆt¨inou se pohybuje v p©¡jemn˜ch mez¡ch -10°C a‘ -2°C. Sn¡h se Manitobˆ i nad le vyh˜b  (pad  na jih od n s v USA nebo v jin˜ch kanadsk˜ch provinci¡ch). P©istˆhovalci z tepl˜ch zem¡ si tu moc libuj¡, ‘e nemus¡ vyhrnovat sn¡h a ‘e se dob©e jezd¡ autem. Lid‚ miluj¡c¡ zimn¡ sporty na©¡kaj¡, proto‘e nen¡ po ‡em jezdit. Jedinˆ se d  nˆkde docela dob©e bruslit na ©ek ch i tam, kde nejsou udr‘ovan‚ brusla©sk‚ dr hy (kter‚ jsou jen na nˆkolika m lo m¡stech hlavnˆ ve Winnipegu), proto‘e p©i tˆch nˆkolika oblev ch nat‚kal m¡sty voda na jinak snˆhem pokryt˜ povrch ledu, kter  po zmrznut¡ vytvo©ila m¡sty docela dobr˜ povrch. Jako t©eba mezi m˜m pinawsk˜m mostem a p©ehradou v Seven Sisters Falls - je to sice je‘dˆn¡ hodnˆ hrbolat‚, ale je to pˆkn˜ z ‘itek j¡zdy ledovou krajinou skoro mˆs¡‡n¡ho typu mezi tˆmi ledov˜mi ‡epicemi z nˆkter˜ch m˜ch ned vn˜ch fotografi¡.

8. 3. Do r na tu napadlo 6 cm snˆhu a je¨tˆ tolik se se o‡ek v  p©es den. Nen¡ to nic proti nad¡lce, kterou dostalo o v¡kendu atlantick‚ pob©e‘¡ Kanady - 40 a‘ 60 cm.