Je tam zlato nebo ne? 8. 4.

To je otázka, na kterou by rádi znali odpověď tisíce malých i velkých investorů, kteří si koupili akcie kanadské důlní společnosti Bre-X se sídlem v Calgary. Je to celkem mladá společnost, která si získala pověst, že její akcie zajišťují rychlý zisk, hlavně díky rozvoji těžby diamantů na několika nalezištích, které objevila někde tady na severu. V posledních letech získala licenci na průzkum a zahájení těžby zlata na nalezišti Busang v Indonesii. Když oznámila, že na základě průzkumných vrtů, které tam prováděla, tam může být 70 miliónů uncí zlata (a později zvýšila tento odhad na více než 100 miliónů uncí), šly její akcie na dračku a jejich majitelé snili o rychlém zbohatnutí.

Pak se před několika týdny objevila nejprve (tenkrát jen mírně podezřelá) zpráva, že hlavní geolog firmy, který byl zodpovědný za provádění průzkumných vrtů, spáchal sebevraždu vyskočením z firemní helikoptéry při letu nad nalezištěm v Busangu. O něco později, konkurenční firma Bre-Xu oznámila, že v Busangu není zlato žádné, že Bre-X vzorky z vrtů sfalšoval. Tato konkurenční firma je současně i partnerem Bre-Xu v Busangu, má tam ovšem jen malý podíl a chtěla původně dostat mnohem více, což činí celou situaci obzvláštně pikantní. A myslím, že to je navíc americká firma. A tak celá Kanada teď vymýšlí nejrůznější konspirační teorie. V každém případě cena akcií Bre-Xu prudce poklesla o $13 na pouhých asi $3.50 za kus, takže investoři zatím místo vysněných pohádkových zisků ztratili kolektivně několik miliard dolarů a v desperaci hledají někoho, kdo by jim mohl jejich peníze vrátit a tak byla podána řada kolektívních soudních žalob na Bre-X, na makléřské firmy, které akcie nabízely, na konsultační firmu, která potvrdila závěry Bre-Xu o množství zlata v Busangu (ovšem jen na základě vzorků dodaných Bre-Xem, čehož si nikdo nevšiml).

Všichni by teď chtěli vědět, kdo má vlastně pravdu, kde se stala chyba, jak to udělat, aby se to neopakovalo. Tím vším se teď zabývá řada komisí v Kanadě i v Indonésii a bude to asi ještě trvat mnoho měsíců než se nezávisle zjistí kolik zlata v Busangu vlastně je. Mezitím obchod (spekulace) s akciemi Bre-Xu dosáhl takového objemu, že minulý týden ho počítač torontské bursy tři dni za sebou prostě nezvládl, havaroval, a obchod s akciemi Bre-X musel být vždy zastaven. Je totiž mnoho lidí, kteří stále věří Bre-Xu a doufají, že teď je nejlepší čas akcie nakupovat. A původní majitelé by zase rádi vyhnali jejich cenu nějak nahoru. Ta však stále kolísá jen něco málo nad hodnotou $3 za kus.