Obroda ruského židovstva | 12. 4. 1998 |
Letošní Velký pátek náhodou připadl na stejný den jako začátek velkého židovského svátku Pesach. A tak v dnešních hlavních večerních zprávách rádia CBC byla i dost dlouhá reportáž z Moskvy o obrodě ruského židovstva. Moskevská židovská obec prý v posledních letech vzkvétala nebývalou měrou. Existuje tam už celý židovský školský systém - mateřské školy, asi 12 základních škol, sedm středních a tři semináře pro rabíny, řada synagog, košér řeznictví a dalších specializovaných židovských obchodů a kulturních zařízení. Počet židovských obyvatel Moskvy totiž v posledních letech neustále vzrůstal a dosáhl již jednoho miliónu, čímž se Moskva stala pátým největším židovským městem na světě. Moskevští židé si pochvalují dobré ekonomické podmínky ve městě. A tak se do Moskvy stěhují zřejmě z ekonomických důvodů židé z bývalých jižních sovětských republik. Z Pobaltí zase odcházejí kvůli antisemitismu, asi hlavně z Lotyšska, kde i nadále je židovský původ uváděn v osobních dokladech a nedávno tam příslušníci lotyšských jednotek SS z druhé světové války oficiálně oslavili výročí jejich vzniku. A do Moskvy se vracejí i někteří židé z Izraele, kde je už přece jen přecpáno (a každý asi nemá žaludek na to vyhánět další Araby z jejich domovů).
Chazaři existovali jako samostatné etnikum po dobu asi 800 let od 5. do 13. století. V době největšího rozsahu nezávislé Chazarsko zahrnovalo jižní cást Ruska, severní Kavkaz, východní Ukrajinu, Krym, západní Kazachstán a severozápadní Uzbekistán (mapa). Chazaři byli tureckým národem; měli podíl na vznik balkánského Bulharska (i toho druhého na Volze), Čuvašska, Tatarstánu a Maďarska; založili město Kiev (znamená to v jejich zaniklém jazyce "osada na břehu řeky"); zabránili postupu islámu přes Kavkaz do Evropy; šesticípá Davidova hvězda má možná původ v Chazarsku; byli nábožensky tolerantní - na jejich území soužívalo židovství, pohanství, křesťanstvi i islám, v jejich nejvyšším soudě mělo každé náboženství svého zástupce; slovanské "bohatýr" je chazarského původu; "náš" Sv. Cyril (nejspíš už i s Metodějem) byl v r. 860 vyslán z Cařihradu šírit křesťanství nejprve k Chazarům, ale přišel už pozdě, už mezitím přijali židovství - měl alespoň úspěch u pohanských Slovanů žijících v Chazarském království (teprve o tři roky v později r. 863 dorazili Cyril-Konstantin a Metoděj na Moravu).
Poselství Chazaři nejspíš nikam neposílali, to jsem si možná spletl, naopak, chazarský král Bulan si postupně zval do svého paláce řeckého filozofa, křesťanského misionáře (a tím byl právě náš Konstantin-Cyril!), muslimského muláha a židovského mudrce (Jicáka ha-Sangari), aby mu poradili, kterou cestou víry se vydat. Jejich řeči se mu nelíbily, teprve židovský rabín ho zaujal. Právě po dlouhé diskuzi s ním se rozhodl pro židovství (Konstantin v té době asi jestě nebyl dost dobrým řečníkem - později na Moravě už byl v souboji s německými knězi alespoň zpočátku úspešnější :-) ). Nejspíš existuje více verzí toho jak se stalo, že Chazaři se v hojném počtu požidovštili. Tady chazarský král Josef (asi v r. 960) tvrdí, že ke konverzi došlo už v r. 740 (a chazarské království tu trvá od 740 do 1259).