Nejstarší uranový důl na světě 4. 4. 1998

Nejstarší uranový důl na světě Port Radium provozovala kanadská vláda od r. 1942 do r. 1960 nedaleko od polárního kruhu u Velkého medvědího jezera v kanadských Severozápadních teritoriích. Těžila se v něm prý ruda pro výrobu amerických atomových zbraní (toto tvrzení je v protikladu s tím co jsem doposud vždy slyšel, že Kanada se oficiálně nikdy nezúčastnila jaderného zbrojení, že vždy jen pracovala na mírovém využití jaderné energie). Port Radium se dostal minulý měsíc do zpráv po té co si Indiáni, kteří tam kdysi byli zaměstnáni, stěžovali na zdravotní potíže a předčasná úmrtí bývalých zaměstnanců dolu. Deník Calgary Herald tyto stížnosti vyšetřoval a zjistil, že 18 z 36 Indiánů Dené, kteří tam pracovali jako pomocní dělníci (dřevorubci, lovci, obsluha člunů, nosiči rudy v pytlech na zádech), zemřelo v posledních 30 letech na rakovinu a plicní choroby. Calgary Herald také zjistil, že kanadská i americká vláda věděly o škodlivém vlivu gama záření a radiaktivního prachu už od r. 1932 a neinformovaly o něm ani bílé horníky, ani piloty letadel, kteří dopravovali náklady rudy o váze 8,2 tuny do Edmontonu, ani indiánské pomocné dělníky. Ti si tenkrát pochvalovali dobré výdělky, které jim důl poskytoval. Kdyby prý věděli to co ví dnes, nikdy by tam nešli pracovat. Nyní požadují oficiální vyšetření celé záležitosti a přiznání vlády, že udělala tenkrát chybu.

V současné době právě začínají pokusy se spalováním plutonia, které bylo součástí rozebraných sovětských a amerických jaderných bomb, v kanadských jaderných reaktorech CANDU, které lze velice jednoduše adaptovat na téměř jakékoliv jaderné palivo. Tohoto nyní nepotřebného plutonia jsou velké zásoby, je nebezpečí, že by mohlo padnout do rukou teroristům. Proto se zkoumá možnost, jak ho zlikvidovat a přitom ještě získat užitečnou energii. Zatím bylo do Kanady přiveženo jen několik set gramů plutonia z obou zemí. I tento pokusný program má mnoho odpůrců, kteří se obávají velké toxicity plutonia, kdyby se se náhodou při nějaké dopravní nehodě uvolnilo do ovzduší (což prý podle organizátorů pokusu naprosto není možné, čemuž docela věřím). Kritikové říkaji, že si oba soupeři z dob studené války mají nechat svoje plutonium doma. Ve světle výše uvedené zprávy o Port Radium se ale zdá, že alespoň to americké plutonium by se, byť v hodné pozměněné formě, vlastně vracelo domů do Kanady, pokud by se jeho spalování tady rozjelo naplno.

Myslím, že teprve teď si lidé naplno začínají uvědomovat, jaké šílenství z obou stran jaderné zbrojní závody z doby studené války bylo. Ty spousty nebezpečného odpadu a zaneřáděných míst, kde se jaderné zbraně produkovaly (nejenom v Rusku, USA to nedělaly o moc lépe) nás budou strašit ještě hodně dlouho. A nebude možné do nekonečna nechat ten odpad jen tak sedět v různých provizorních skladištích, něco se s ním bude muset dělat. Jen protestovat nepomůže.