Devět metrů srážek za rok 4. 4. 1998

Nejvíce srážek z celé severní Ameriky dostává jezero Henderson Lake na Vancouverově ostrově. Je to úzké 18 km dlouhé jezero, jehož jeden konec leží jen několik kilometrů od slané vody reprezentované jedním výběžkem rozeklaného zálivu Barkley Sound na jihozápadě Vancouverova ostrova. Na celém kanadském pacifickém pobřeží prší opravdu vydatně v pásmu několika kilometrů od pobřeží. Často tam můžete narazit na ostře ohraničenou hradbu mlhy a nízkých mraků třeba jen několik set metrů od pobřeží. Na její jedné straně může svítit slunce zatímco uvnitř těch mraků prší.

Kolem Henderson Lake ale prší ještě dvakrát tolik než jinde na pobřeží, pětkrát více než ve Vancouveru a 12 krát víc než v Torontu. Na třech stranách Henderson Lake se totiž tyčí hory až do výše 1500 m, které působí jako past na těžké mraky přicházející od Pacifiku a donutí je se tam z velké části hned vypršet než se odlehčené mohou přes ně dostat dále. Prší tam a vítr fičí někdy nepřetržitě po celé týdny. Stalo se, že tam za 24 hodin napršelo 44 cm vody. Roční průměr je asi 8 metrů a vloni tam zaznamenali rekordních 9027 mm srážek. Hladina jezera kolísá podle intenzity deště až o šest metrů.

Srážky a ostatní meteorologická data tam sbírají manželé Hepburnovi (53 a 48 let) - nejmokřejší manželský pár na kontinentě, kteří mají pro sebe celý vzdálený konec jezera. Obsluha meteorologické stanice ale je jen jejich vedlejší činnost. Jejich hlavním úkolem je vrátit do jezera a jeho přítoků lososy, jejichž metrovými exempláři jezero v minulosti oplývalo. Postupně ale zcela zmizeli nejprve v důsledku příliš velkého komerčního rybolovu ve 20. letech a po vykácení dohola okolních horských svahů v 60. letech, které vedlo k zanešení šterkového dna potoků, v nichž se lososi třeli, bahnem uvolněným z holých svahů erozí nechráněné půdy.

Hepburnovy si v r. 1994 najala malá (stočtyřicetičlenná) indiánská tlupa (band) usídlaná u mořského konce jezera, která se rozhodla pokusit se o znovuvysazení lososů na vlastní náklady. Pan Hepburn se jako zaměstnanec ministerstva rybolovu zabýval lososy celý život. Na konci jezera si manželé postavili důkladně oplechovaný, ale jinak pohodlně zařízený domek. Je postaven přímo nad lososími sádkami, kde v obrovských nádržích chovají 1,2 miliónu lososích zárodků. V kritických týdnech, kdy lososím vajíčkům narůstají ocásky a oči, je totiž třeba do nádrží dodávat potravu každou půlhodinu. Takhle stačí sejít každou půlhodinu do sklepa.