Cizinci obdivují Kanadu 11. 5. 1997

7. dubna (kvůli naší jarní povodni mám trochu zpoždění v sepisování některých věcí, které se mi zdály zajímavé) oznámil kanadský ministr zahraničí Lloyd Axworthy výsledků průzkumu veřejného mínění, které prováděl Angus Reid ve 20 zemích světa (včetně Kanady) na téma "Kanada a svět". Pro průzkum poskytlo své názory celkem 5700 dospělých lidí z těchto 20 zemí. Průzkum stál 400 tisíc dolarů a polovinu z této častky zaplatila kanadská vláda.

Z průzkumu vyplývá, že cizinci většinou obdivují Kanadu, Kanaďany a kanadský způsob života. O Kanaďanech si myslí, že jsou přátelští, zdovořilí a hodně vzdělaní. Kanada je považována za zemi s právním systémem, který je prost korupce a chrání lidská práva, za zemi se sliným sociálním cítěním a smyslem zodpovědnosti vůči méně štastným obyvatelům tohoto světa. Kanada je považována jako hlavní cíl pro potenciální emigranty, kteří se rozhodli opustit své země a zkusit štěstí jinde. Přitahuje je hlavně kanadský systém veřejného zdravotnictví, vzdělání a celková kvalita života. Tři čtvrtiny respondentů z ciziny zařadilo Kanadu mezi 10 zemí, které nejvíce obdivují. Mnoho z nich uvádělo přírodní krásy Kanady jako její největší klad a kanadské počasí jako největší zápor. Většina respondentů z 15 ze 20 zemí, kde byl průzkum prováděn, věří, že Kanada zastává vůdčí pozici ve světě v boji za mír a lidská práva.

Vyskytly se i negativní prvky. Několika zemím se nelíbí jak Kanada zachází se svými domorodci. A lidé nebyli příliš dobře informováni o struktuře kanadského hospodařství, stále si myslí, že je založeno hlavně na těžbě a exportu primárních surovin.

Pokud jde o kanadské účastníky tohoto průzkumu, 87% z nich bylo "velice spokojeno se svým současným životem". Ze všech zúčastněných zemí, jen Australané vyjádřili větši celkové uspokojení se svým životem.

Kanadská opozice vyjádřila názor, že tento průzkum není nic jiného než předvolební trik liberální vlády, jehož cílem je vzbudit v Kanaďanech pocit samolibosti a že by za průzkum neměla platit vláda, ale liberální strana, protože ho využívá pro svoje účely.

Pokud vás náhodou zajímá můj osobní názor, souhlasím s tím, že Kanada je asi jednou z nejpoklidnějších zemí (pro někoho může být až příliš nudná), příroda je tady stále velice krásná, zimy na většině území skoro moc studené a dlouhé. Lidé jsou tady zhruba stejní jako všude jinde na světě (když se octnou ve stresových podmínkách, dovedou reagovat stejně nepříjemně jako v jiných zemích), zdravotnictví a vzdělání přes všechny ekonomické potíže z posledních let stále ještě velice dobré (velmi dobrý je tady přístup k dětem v základních školách, který pěstuje jejich sebevědomí a samostatnost; střední školy jsou mnohem méně náročné než v Evropě hlavně pokud jde o výuku přírodních věd; university mají různou úroveň - od elitní až po mírně podprůměrnou). Prostě úplný ráj nenajdete nikde na světě, řekl bych, že cizinci si Kanadu alespoň trochu idealizují, třeba jejich představy o velké vzdělanosti se určitě nevztahují na všechny Kanaďany. Pro mě jsou největším kladem Kanady jednoznačně přírodní krásy. .