Renezance marxismu? | 11. 5. 1998 |
CBC vysílalo 7.5. v pořadu Ideas celou hodinu úvah o marxismu asi 10 universitních profesorů ekonomie a podobných věd, kteří se zabývají Marxovými teoriemi (a vesměs jsou jim příznivě nakloněni). Bylo to u příležitosti 150. výročí vydání Komunistického manifestu (v únoru 1848). K tomuto výročí se chystá i nějaká konference a jiné oslavy.
Přispivatelé do pořadu Ideas o marxismu vesměs tvrdili, že mnohé myšlenky vyjádřené v Komunistickém manifestu jsou i nadále aktuální. Tvůrčí potenciál mnoha lidí je i nadále nevyužit a většina lidí je odsouzena k vykonávání bezduché práce. Společnost je stále organizována na třídním principu, ať si to chce přiznat nebo ne. Periodické ekonomické krize se zatím nepodařilo odstranit. To, že se jim dnes decentně říká "poklesy ekonomické aktivity" nebo podobně, na tom nic nemění.
Jiné zajímavé myšlenky, které byly vysloveny v onom pořadu:
- Buržoazie zatím zůstává i dnes hlavní revoluční třídou společnosti.
- Kapitalismus své vnitřní problémy vždy řešil geografickou expanzí do jiných oblastí. Po skončení
studené války prakticky ovládl celou zeměkouli. Bude zajímavé pozorovat, jak bude řešit svoje problémy v budoucnosti.
- Byly vysloveny předpovědi o růstu zájmu o marxismus po tom, co padly východoevropské režimy, které se neprávem vydávaly za marxistické a vedly tak k jeho diskreditaci.
Kompletní soubor Marxových a Engelsových děl je dnes možno najít na Internetu v Marx/Engels Internet Archive (Toronto), který má zrcadlo na Colorádské universitě (pokud by si někdo snad chtěl doplnit svoje všeobecné vzdělání, protože povinné "studium" marxismu v "reálném" socialismu mělo nejspíš za následek, že jeho absolventi o něm vlastně nic neví). Já si tam jen rychle prolétl článek o Židovské otázce z r. 1844, který je kupodivu docela zajímavý a ne úplně nerozumný. Jen na můj vkus zbytečně dlouhý.
S Marxovou analýzou lidské společnosti asi souhlasí kde kdo. V čem se lidé hodně rozcházejí je jak společnost vylepšit.
Já si myslím, že lidská společnost je velice nelineární systém, který se asi nikdy nebude chovat podle jakkoliv krásných teorií a předpovědí jakkoliv chytrých jednotlivců. Jsem docela optimistou, že časem lidé zmoudří natolik, že budou schopni rozumně kolektivně rozhodovat sami o sobě, aniž k tomu budou potřebovat zvláštní třídu politiků a filosofů. Doufám, že současné stadium společnosti,
v němž největším ideálem asi je si nashromáždit co největší majetek do
důchodu, nebude posledním slovem ve vývoji lidstva.