Američané chtějí to, co Češi (ještě) mají | 12. 1. 1999 |
To je název článku Roberty Brandes Gratz, který je možno najít v anglicky psaném týdeníku The New Electronic Presence věnovaném Střední Evropě (v němž mají být publikovány i anglické překlady některých článků Britských listů).
Autorka článku je odborníkem na záležitosti měst a autorkou dvou knih o urbanizaci. V článku (asi 3 tištěné stránky) zhruba říká, že Američané touží po kompaktních městech, kde se dá chodit pěšky a pešky nebo pomocí fungující hromadné dopravy se přemísťovat mezi bydlištěm, pracovištěm a obchody. Ještě před padesáti lety taková města měli, ale díky víře, že automobil jim přinese naprostou svobodu, zrušili hromadnou dopravu, podporovali výrobce automobilů (kteří získali tak velký vliv, že mu nyní je velice nesnadné čelit, obnovit hromadnou dopravu a přivést věci zpět do člověku příjemného stavu - moje poznámka), postavili roztahaná města a stali se otroky automobilů a získali jen "svobodu" trávit dlouhou dobu ve svém automobilu v dopravních zácpách.
Většina Američanů jezdí do práce autem, ale to je jen proto, že jinou volbu dnes nemají. Podle jednoho průzkumu mínění by 53% Američanů raději chodilo do práce pěšky, na kole, nebo hromadnou dopravou, kdyby tu možnost měli.
Prý také proto jich teď tolik rádo přijíždí třeba do Prahy, kde mohou chodit všude pešky a všechno je stále ještě v celkem rozumných proporcích, což Čechům závidí. Pokud si ale Češi nedají pozor, budou se za nějakou dobu divit stejně jako Američané, kde se stala chyba.
Autorka se bude 19. ledna účastnit v Praze semináře o Explozi periférií měst a dopravě pořadaném Nadací Partnérství (EPCE)