Jezte hodně čokolády! | 3. 1. 1999 |
V Kanadském múzeu přírody v Ottawě právě skončila výstava nazvaná Science of Chocolate (Co věda ví o čokoládě), která vysvětlovala dětem i dospělým původ čokolády a jak působí na naše těla a psychiku. Prý je zdravé jíst přírodní čokoládu (kakao) každý den. Obsahuje asi 300 psychoaktivních chemikálií, které snad vesměs příznivě ovlivňují činnost lidského mozku.
Hlavně je to serotonin, který v lidském mozku hraje důležitou roli při přenášení impulsů mezi neurony. Čokoláda lidem zlepšuje náladu, protože dodává serotonin, jehož nedostatek v mozku působí deprese. Takže čokoláda působí proti depresím, což prý mnoho dětí ví samo od sebe. Dále obsahuje čokoláda stimulanty theobromin a kafein, takže má podobný povzbuzující účinek jako čaj a káva a může tak způsobit hyperaktivitu dětí, což tedy není jen díky cukru, který se do čokoládových výrobků přidává. Dále obsahuje chemikálie stejného typu jako marihuana. Ty společně s výše zmíněnými stimulanty způsobují mírnou závislost na čokoládě. Čokoláda také obsahuje polyfenolové antioxidanty, které snižují škodlivé efekty volných atomů kyslíku na lidské tělo. A také stimuluje lidské tělo k produkci endorfinů, což jsou přirozené prostředky proti bolesti.
Všechny tyto látky pomáhají kakaovníku přežít a rozmnožovat se. Tropické opice a hlodavci snědí sladkou měkkou vnější obálku kakaového bobu a pak vyplivnou jeho tvrdé a hořké jádro, z něhož o kus dál může vyrůst nový strom. Když už nějaké zvíře někdy sní celý bob, těch 300 psychoaktivních látek, které lidem tolik chutnají, způsobí, že je mírně zdrogováno a příště si dá pozor, aby něco takového opět nesnědlo.
Podle nového celokanadského deníku National Post, který to zase převzal od Ottawa Citizen.