Bizarní kriminální případy 5. 12. 1999

V sousedním Saskatchewanu byl právě odsouzen k šesti letům vězení lékař za znásilnění dvou pacientek přímo ve své ordinaci. Před tím jim podal drogu, která je přivedla do jakéhosi hypnotického stavu, v němž byly více méně při vědomí, ale nebyly schopny jakékoliv akce. Když si později přece jen uvědomily, co se stalo a stěžovaly si na něj, milý doktor se snažil uniknout trestu tím, že před odběrem krve pro DNA analýzu si zavedl do paže trubičku s cizí krví (odebranou před tím jinému pacientovi k provedení jakýchsi testů) a přesvědčil technika, který mu z nařízení soudu přišel krev odebrat, že kvůli jakési kožní chorobě mu musí odebrat krev právě z toho místa, kam si trubičku s odcizenou krví zavedl. DNA z takto odebrané krve samozřejmě nesouhlasila z DNA ze skvrn na prádle znásilněných. Krv se ale zdála testujícím nějaká stará a nakonec se jim podařilo získat vzorek vlasů obviněného, jehož DNA souhlasila! A podařilo se jim zjistit, komu skutečně patří odebraná krv. Přesto to trvalo celých sedm let, než toto vše vyšlo najevo a věc mohla být předána k soudu.

Jednalo se o jednoho z mnoha bílých jihoafrických lékařů, kteří se po zrušení apartheidu nechali nalákat ke službě na venkově v prériích, kam se nikomu moc nechce. I u nás v Manitobě jich je celá řada, často jsou hmotně zainteresováni (navíc k normámímu platu) bezplatným ubytovaním alespoň po dobu prvního roku, bezplatným vybavením bytu. Jeden takový sympatický lékař mi na jaře krásně přišil zpět kus kůže, kterou jsem si nešikovně usekl z prstu. Přes všechny finanční výhody měl zřejmé problémy si zvyknout na manitobské počasí, bájil o nezapomenutelném ideálním klimatu Jižní Afriky, kam se právě chystal na mnohatýdenní návštěvu přes všechny zprávy o rostoucím násilí v Jižní Africe.

Sem tam nějaká černá ovce se zřejně vyskytne v každé skupině - kromě výše uvedeného případu znásilnění, před časem proběhla médii zprávu o tom, že jiný z Jižní Afriky přišedší lékař je doma vyšetřován pro podezření z účasti na fyzické likvidaci černochů pomocí jakýchsi injekcí. Jak to s tímto vyšetřováním nakonec dopadlo jsem se zatím nedozvěděl.

V Saskatchewanu soudili ve stejné době dalšího, ještě výše postaveného, obviněného ze znásilnění. A to poslance federálního parlamentu a stínového ministra spravedlnosti opoziční Reformní strany (která, což je dosti ironické, tolik propaguje "tradiční rodinné hodnoty" a stále kritizuje úpadek morálky). Byl obviněn ze znásilnění 14tileté Indiánky, ke kterému mělo dojít před 30 lety během vyšetřování jejího pohlavního zneužívaní dospělými na indiánské rezervaci, kde tenkrát sloužil coby 31letý policista. U soudu nyní tvrdil, že ji během vyšetřování jen řekl, že se má svléknout, chce-li s ním také mít sex. Když tak učinila, prý se nakonec zastyděl a k ničemu nedošlo (i to by bylo dosti nevhodné chování od vyšetřující policisty a dnešního obhájce morálky). Ona tvrdí, že ji znásilnil. Byl nakonec odsouzen jen pro pokus o znásilnění.

Oba případy se zdají dosvědčovat, že díky jejím puritánským kořenům nejsou v Kanadě stále ještě zdravé sexuální vztahy mezi oběma pohlavími.