Kanaďané vyšetřují zločiny v Kosovu 15. 8. 1999

6. srpna byl na CBC (As It Happens) rozhovor s několika členy prvního týmu kanadských policejních vyšetřovatelů, kteří se po několikatýdenní práci vrátili zpět do Kanady. Podrobně zkoumali několik hrobů kosovských Albánců a snažili se určit jakým způsobem pohřbení zemřeli. V největším z hrobů bylo asi 19 příslušníků asi dvou albánských rodin, včetně malých dětí, kteří byli postřílení uvnitř jakéhosi domu, který byl pak zapálen a zbytky zahrnuty zemí. V tomto případě např. dokázali, že se jednalo o zastřelení zblízka a ne v boji. Neprokázali ale, že by popravení byli před smrtí mučeni nebo že by po smrti byla jejich těla zohavena, jak tvrdili přeživší.

Jedná se samozřejmě o otřesný incident, jehož viníci, pravděpodobně srbští polooficiální ozbrojenci, by měli být potrestáni. Na vyprávění kanadských vyšetřovatelů mě však překvapilo (zarazilo), že nebyli zcela nezávislí. Tento tým např. navštívil asi 70 různých hrobů, z nich však zkoumali detailně jen několik málo, které jim byly k podrobného vyšetřování vybrány Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii tak, aby výsledky zkoumání mohly být použity pro podporu již vznesených obvinění srbské strany (v novinách se tento detail další den neobjevil).

Takže se asi nejspíš nikdy nedozvíme pravdu o tom, kolik lidí a jakým způsobem obě strany v konfliktu v Kosově za poslední rok na území Kosova zabily. Není to prý ani v silách mezinárodních vyšetřovatelů, kteří budou k dispozici. Nebo jen chybí vůle se dobrat plné pravdy?

Jako reakce na tento rozhovor se další den přihlásil v rádiu velitel Pluku princezny Patricie, který působil v mírových silách v Krajině v Chorvatsku. Říkal, že dva jeho vojáci padli v bojích s chorvatskou armádou, když se jí neúspěšně snažili zabránit vyhnání Srbů z Krajiny a dalších 20 bylo zraněno. Nasbírali přitom řadu důkazů o válečných zločinech Chorvátů spáchaných na krajinských Srbech, o které však nikdo neměl zájem a dodnes nebyl na jejich základě žádný Chorvát obviněn. Velitel si stěžoval na zaujatost mezinárodního společenství proti Srbům.

Včera byla ve zprávách zmínka o odkrývaní zatím největšího hrobu v Kosově, v němž je pohřbeno kolem 200 Albánců z vězení, které bylo zničeno bombardováním NATO. Při bombardování zahynul kromě řady albánských vězňů i srbský velitel vězení a asi sedm strážců. Jejich přeživší kolegové pak zřejmě popravili většinu albánských věznů, kteří bombardování přežili. Budou ze smrti všech těchto Albánců obviněni jen Srbové? Bez bombardováni NATO by možná nebyl zabit ani jeden z věznů. Není v atmosféře války alespoň trochu pochopitelné, i když ne omluvitelné, že přeživší srbští strážní se chtěli pomstít za smrt svých kolegů na Albáncích, jimž kladli za vinu, že si pozvali NATO, aby bojovalo na jejich straně? Budou důkazy získané z tohoto hrobu také použity ke zpětnému ospravedlnění rozhodnutí bombardovat Jugoslávii? Bylo to vězení také legitimním vojenským cílem? Je zabití části albánských vězňů bombami NATO beztrestné, zatímco zastřelení jiných členů téže skupiny Srby je válečným zločinem? Není tohle dobrý příklad absurdity snahy o "humánní" vedení války podle nějakých pravidel, místo abychom považovali každou válku jako celek za zločin proti lidskosti a snažili se o úplný zákaz jakéhokoliv ozbrojeného násilí jako prostředku k dosažení jakýchkoliv cílů.