Hodnocení prezidenta Clintona 8. 11. 1997

Koncem týdne si zase CBC pozvalo na besedu několik amerických (sarkastických) novinářů specializujících se na sledování Bílého domu, kteří se pokoušeli zhodnotit období vlády presidenta Clintona a jakým způsobem se asi zapíše do historie. V současnosti je za jeho hlavní (jediný?) přínos považován dobrý stav americké ekonomie, nesrovnatelně lepší než za jeho předchůdce presidenta Bushe. Tím se prý ale asi do historie moc nezapíše, protože se to nejspíš stalo bez jeho zásluhy, prostě zrovna když byl zvolen. Má stále překvapivě vysoké kladné hodnocení občanů, protože prý to je prostě sympatický chlapík a jeho kladným hodnocením prý občané ani tak moc nehodnotí Clintona, ale spíše říkají, že jsou spokojeni se současným stavem země. Jinak si prý Clinton libuje ve velkých mlhavých projevech, ale z jeho plánů se mu toho moc uskutečnit zatím nepodařilo. Reformu zdravotnictví neprosadil. Nyní rád mluví o reformě školství (a je prý co reformovat, třeba v New Yorku jsou školy, které nemají peníze na topení a žáci v nich celý den musí sedět v kabátech - školy se na tomto kontinentě financují hlavně z daní vyměřených majitelům domů místní školskou správou) a při ní nejspíš taky narazí na velký odpor, protože Američané byli tradičně proti jakékoliv centralizaci školství. Ani ve zlepšování životního prostředí toho zatím moc nedosáhl. Nejvíce ze všech amerických presidentů toho pro ekologii podle mínění oněch novinářů zatím udělal jinak velice kritizovaný Richard Nixon (aféra Watergate), jehož zásluhou byla také podepsána zde nedávno zmíněná dohoda o Velkých jezerech (která byla právě na konci zasedání u příležitosti 25. výročí jejího podepsání rozšířena na celé území USA a Kanady).

Celkový závěr byl, že Clintonovo presidentování se nejvíce podobá období presidenta Warrena G. Hardinga ze začátku století, který byl za své vlády, kdy americká ekonomika též jela na plné obrátky, tež ušetřen řešení jakýchkoliv větších krizí a podobně jako Clinton se mohl nerušeně věnovat hlavně svému milostnému životu. Na rozdíl od Clintona ho tenkrát jeho milostný život ještě nepronásledoval u soudních dvorů. Clintonovi prý zase vůbec nehrozí, že by mohl dopadnout jako Harding, kterého nejspíše otrávila jeho vlastní žena na jachtě v Pacifiku (v oficiálních análech Bíleho domu je jako příčina jeho náhlé smrti uvedena mrtvice; zmínka o jeho pompézních nejasných projevech tam ale je).

Pokud máte zájem o pohled z druhé strány (než přes drby novinářů), můžete si třeba číst pravidelné týdenní sloupky paní Clintonové, které začala psát před dvěma lety. Třeba ten poslední o nutnosti zlepšení systému předškolní péče (mateřských školek) pro děti pracujících rodičů.