Winnipegská oslava 80. výročí založení Československa 17. 10. 1998

Včera večer vzpomínali winnipegští Češi a Slováci 80. výročí založení Československé republiky. Večer zahájila předvedením českých a slovenských lidových tanců místní česká taneční skupina Furiant. Hlavní projev měl generální konzul České republiky Dr. Petr Dokládal z Montrealu, který využil této příležitosti k seznámení místních krajanů se službami, které jim konzulát může poskytnout a s novinkami z české republiky. Vyjádřil také naději, že Češi žijící v zahraničí i doma budou časem přirozeně považovaní za příslušníky jediného národa. Večer skončil sledováním jednoho dílu třídílného pořadu České televize o životě T.G. Masaryka, který Dr. Dokládal do Winnipegu dovezl.

Imigranti si rozmysleli příjezd do Kanady 17. 10. 1998

Asi před týdnem oznámila kanadská ministryně pro přistěhovalectví, že letos Kanada nedosáhne plánované kvóty přistěhovalců, což může mít pro Kanadu nepříznivé ekonomické následky. Asi 15 tisíc ekonomických přistěhovalců hlavně z Asie, kterým už byla udělena přistěhovalecká víza a měli vyřízené všechny formality pro příjezd do Kanady, si totiž přestěhování do Kanady nakonec rozmysleli. Předpokládá se, že díky současné krizi v Asii došli k závěru, že si nemohou přesun do Kanady dovolit.

Ekonomičtí emigranti si musí nejen přivézt dost peněz k vlastnímu životu, ale musí kromě toho ještě investovat jistou minimální sumu (myslím, že to v současné době je asi 100 tisíc dolarů) do kanadských podniků nebo po příjezdu založit nějakou novou vlastní firmu. Díku tomu jsou jim přistěhovalecká víza udělena prakticky okamžitě bez čekání.

Do jisté míry je smutné, že životní úroveň Kanaďanů závisí na penězích přistěhovalců z Asie, z nichž alespoň nekteří je asi získali opravdovým vykořisťováním svých bývalých zaměstnanců, kteří museli pracovat za podmínek, které jsou v Kanadě nelegální. Například asi tak před 10 lety v době, kdy nebylo vůbec jisté jak to dopadne s Hong Kongem, se do Kanady odtamtud stěhovalo mnoho podnikatelů, kteří tady pak zakládali třeba textilní továrny. Byli moc překvapení, že jejich zisky v Kanadě jsou jen zlomkem toho, na co byli zvyklí doma, protože kanadské švadleny nebyly ochotné (a ani to zákon nedovoloval) pracovat za podmínek, které stále ještě panují v některých místech Asie. Někteří z těchto podnikatelů se pak raději vrátili zpět domů. Je docela možné a paradoxní, že v komunistické Číně dnes vydělávají na svých zaměstnancích mnohem více než by kdy mohli v Kanadě. Takže na druhé straně je snad pozitivní když se Kanada zaslouží alespoň trochu o "zcivilizování" některých podnikatelů, kteří se sem takto přestěhují.

O obyčejné přistěhovalce, kteří nemohou do ničeho investovat ani zakládat po příchodu nové podniky, kteří ale jsou hned schopni pracovat a nebýt pro Kanadu žádnou zátěží, zřejmě dnes moc velký zájem není. Vím alespoň o jedné rumunské rodině (inženýr a chemička), která na rozhodnutí o kanadských přistěhovaleckých vízech čeká doma v Rumunsku už asi 2 roky, přestože při podání žádosti prokázali, že mají ušetřených asi 20 tisíc dolarů, které si pro začátek do Kanady přivezou. Nebo o české dívce, která už stejnou dobu čeká na stejné rozhodnutí v Torontu, která si také přivezla z Čech našetřené peníze pro začátek (které teď už asi s obtížemi natahuje na tak nečekaně dlouhou dobu, po té co z nich po příjezdu neprozřetelně zaplatila 4 tisíce jakémusi imigračnímu právníkovi v domění, že když bude mít odborně vyplněné všechny formuláře, její čekání se zkrátí - teď už ví, že to nemělo na rozhodování byrokratů žádný vliv).

Je to dost necitelné nechávat lidi takhle dlouho v nejistotě. Dnes bych asi neměl šanci se do Kanady dostat.

Konopí se opět smí pěstovat v Kanadě 17. 10. 1998

Poprvé od roku 1939 bylo letos možno v Kanadě legálně pěstovat konopí. Bylo to zakázané, protože konopí vypadá stejně jako marihuana (ovšem konopí na rozdíl od marihuany obsahuje pouze stopové množství psychoaktivní sloučeniny tetrahydrocannabinol [THC], která z marihuany dělá omamnou drogu). Předešlých 5 let bylo konopí pokusně povoleno pěstovat člověku, který tu postavil novou továrnu na jeho zpracování, jedinou v severní Americe. Říkal, že první rok se mu z pokusného pole mnoho konopných rostlin ztrácelo. Když ale zloději přišli na to, že se nejedná o marihuanu, krádeže ustaly. Během oněch pěti pokusných let byla stanovena přísná pravidla pro pěstování konopí, k němuž budou muset farmáři získat licenci. Např. je nutno dát policii přesné satelitové souřadnice konopných polí. V USA je pěstování konopí zatím stále zakázáno (ale i tam, třeba v Kentucky existuje hnutí za jeho obnovu) a tak Kanaďané doufají, že na tom budou vydělávat, protože konopí bylo doposud do severní Ameriky dováženo až z východní Evropy nebo z Asii. Majitel té nové kanadské továrny na zpracování konopí až má řadu objednavek od amerických textilních firem.

Nedokonalá znalost angličtiny nemusí vadit 17. 10. 1998

Kanadský ministerský předseda Jean Chrétien je známý tím, že mluví špatně anglicky (a možná už i trochu svojí rodnou francouzštinou). Když byl poprvé zvolen do federálního parlamentu, bylo mu něco přes 30 let a v té době neuměl anglicky skoro vůbec. Angličtinu se tedy začal učit v celkem pozdním věku, což vysvětluje jeho problémy s ní. Jeden lingvista ze Simon Fraser University z Burnaby u Vancouveru ho dokonce používá jako příklad jak hodně je možno jazyk pokroutit, aniž to přitom nějak podstatně ztíží pochopení toho, co chtěl mluvčí sdělit. Pořizuje si nahrávky jeho projevů a jeho chyby pak požívá k ilustraci svých přednášek pro studenty, kteří se budou zabývat výukou angličtiny jako druhého jazyka. Např. při jedné televizní besedě s občany v r. 1996 Chrétien pronesl asi 5000 slov a udělal celkem 265 chyb, převážně gramatických. Takže asi v každých 19 slovech udělal jednu chybu. Přesto (a přes všechny nesplněné sliby z volební kampaně) se těší neobyčejně vysoké popularitě u voličů. Když je prý někdo sympatický, tak vůbec nevadí ani v angličtině, když má cizí přízvuk nebo dokonce dělá hrubé chyby. Prý to pak dokonce může zvýšit jeho popularitu. Chrétienovi byla snaha o zlepšení jeho angličtiny skutečně rozmluvena.

Takže pro všechny ty, kdož mají s angličtinou podobné problémy: není třeba ztrácet neúměrně mnoho času zdokonalováním vaší angličtiny a přesto se tím nemusíte zbavit šance udělat závratnou kariéru, přinejmenším ne v Kanadě.