Netypické počasí:   Nezvykle teplý podzim 1998.
Prudký nástup zimy před Vánocemi.   Teplo od poloviny ledna
1. 10. 1998 až 8. 3. 1999

1. 10. V noci na dnešek byl ve Winnipegu poprvé mráz: -1°C. Dnes v noci má být -4°C. Stromy jsou teď krásně barevné a na tu krásu většinou svítí slunce z nekonečného perfektně modrého prérijního nebe.

4. 10. Prvního bylo dokonce -6°C, ale od té doby se zase docela oteplilo)

6. 10. Slunce zmizelo. Už dva dni tu leje a prší. Je dost teplo.

12. 10. První sněhová bouře nadcházející zimy

Sobota, 24. 10. 1998: Bláznivé počasí:
Přestože
před dvěma týdny už nedaleko Winnipegu napadly spousty sněhu, vrátilo se včera a předevčírem do celé Manitoby horké letní počasí s perfektně modrou oblohou a nejvyššími denními teplotami 22°C, což na severu Manitoby představovalo překonání dosavadního rekordu pro tento den. Při takové mimořádné nadílce léta nešlo dost dobře pořád pracovat a tak jsem oba dny strávil několik hodin opalováním se na břehu řeky Winnipeg. Včera jsem do té už dávno ledové řeky dokonce dvakrát na pár vteřin skočil, abych se trochu ochladil. Dnes už zase byla normálni maximální teplota kolem 8°C a větrno a zamračeno a mě z té náhlé změny bylo docela zima. Moje dcery se dostaly k vodě (jezeru Winnipeg) až dnes a pod dojmem včerejšího "miniléta" do něj ještě skočily alespoň dnes.
---
Velká většina meteorologů stále trvá na tom, že za loňskou velice mírnou zimu a letošní hezké suché léto bez komárů a velice teplý podzim tvrdě zaplatíme - že nadcházejíci zima bude obzvláště studená a dlouhá. Objevila se ale i předpověď, že tepla zůstalo od minulého roku všude v atmosféře ještě tolik, že tím možná bude i ta další zima příznivě ovlivněná.
---
Pro příští čtvrtek tady vidím opět předpověď na 22°C a na zítřek to také není špatné (17°C) a na úterý a středu 19°C - to už vypadá skoro neuvěřitelně.

Sobota, 31. 10. 1998: "Léto" opravdu ještě trochu pokračovalo:
Ta předpověd amerického deníku USA Today byla sice moc optimistická, pokud vím, tak na 22 stupnů už teploměr nikdy nevylezl - nejvíce bylo kolem 17°C v úterý a ve středu, kdy také celé dva dni svítilo slunce a byla skoro letní atmosféra, ale stále tu ještě máme velice příjemné počasí. Minulou neděli se však teploměr sotva vyšplhal k 10 stupňům a ve čtvrtek je už zase moc nepřelezl. V noci samozřejmě už většinou trochu mrzlo. Dnes už jsou teploty zase v mezích normálu pro toto roční období v jižní Manitobě - mezi -5°C v noci a +5°C ve dne. Včera pozdě večer mi dost dlouho trvalo než jsem oškrabal námrazu z oken auta.

3. 11. Přestože slunce pořád svítí ostošest, zůstaly dnes kaluže zamrzlé už celý den. Teď před půlnocí je -10°C.

12. 11. Dnes ráno tu bylo -16°C a po více než 24 hodinách slušné vánice bylo všechno bílé.

Jenže během dalších 10 dní sníh zmizel a ještě jednou se na dva týdny vrátilo "jaro":

22. 11. Jarní počasí přálo finále kanadské fotbalové ligy

4. 12. Měli jsme tu nakonec neobvyklé teplo celé dva uplynulé týdny. Minulý pátek byl dokonce překonán 99 let starý rekord pro ten den - nejvyšší teplota byla +9°C. Od té doby až +4°C. Teprve dnes prudce slezla asi na -10°C a díky té rychlosti změny je mi zase zima. V Evropě bylo naopak v minulých dnech nezvykle chladno. Je to snad poprvé, kdy jsem zaregistroval opačný trend na obou stranách severní polokoule. Pokud jsem to sledoval, tak většinou se teplota mění zhruba stejně po celé severní polokouli.

5. 12. A přes noc pak napadla spousta krásného prašanu a teď už možna přece jen začne zima, kterou kupodivu někteří lidé už dlouho toužebně a nedočkavě očekávají, protože na ní závisí jejich živobití (majitelé lyžařských středisek, trapéří chytajíci do pastí kožešinová zvířata a i komerční rybáři, kteří teď nemohli na jezero ani ve člunech ani po ledě).

19. 12. Zima 5. 12. ještě přece jen nezačala, sníh ještě jednou roztál a oteplilo se. Teprve před pěti dny skončil další teplý týden s teplotami až +7°C, před dvěma dny napadlo za den 15 cm sněhu a dnes už teploměr zůstal po celý den pod -20°C a v noci klesá na -30°C.

2. 1. 1999 Zima si chce to zpoždění vynahradit: Od toho 19. 12. snad jen jednou vylezla teplota až na -15°C a často foukal dost silný vítr, takže užívat si zimních sportů v době vánočních a novoročních prázdnin nebylo letos moc příjemné. Teplota se celé dva týdny většinou pohybovala mezi maximem -23 až -20°C ve dne a minimem kolem -30°C v noci.

3. 1. 1999 Přesto si zatím v Manitobě nemusíme na letošní zimu vůbec stěžovat. Právě se nám zcela vyhnula jedna velká sněhová bouře (blizzard), která se přehnala přes celý kontinent. Začala asi před třemi dny na západě, zasypala Albertu a Saskatchewan směrem, pak nás ale včera obešla jižním sněhem před severozápad USA, kde třeba paralyzovala letiště v Chicagu a mnoho dalších míst a způsobila několik úmrtí. Dnes způsobila podobnou spoušť v Ontáriu, kde v Torontu je na letišti po jejím přechodu zatím otevřená jen jedna runway. Večer postupovala bouře přes Quebec dále na východ. Stovky letů na severu USA a na východě Kanady musely být včera a dnes zrušeny.

Jednu inuitskou (eskymáckou) vesnici na severu Quebeku na pobřeží zálivu Ungawa postihlo letos neštěstí (zcela bez souvislosti se současnou sněhovou bouří) pouhých několik několik desítek minut po začátku nového roku, když několik set obyvatel vesnice slavících příchod nového roku v tělocvičně místní školy, zavalila sněhová lavina z útesu tyčícího se hned nad školou, která školu rozbila na padrť. Zahynulo při tom devět lidí, většinou děti. Lavinu možná uvolnila salva z pušek vítající nový rok. Už před dvěma lety po menší lavině bylo doporučeno školu přestěhovat o kus dál, což se ale nestalo.

12. 1. Od začátku roku se tu stále mírně ochlazovalo, dnes přes den byla nejvyšší teplota jen kolem -27°C, souvislá ledová pokrývka je už nedaleko severní strany pinawského mostu. Zítra se prý má konečně začít oteplovat.

14. 1. Meteorologové měli pravdu (jako tady většinou mají)! Dnes je už jen -16°C a zítra má být ještě alespoň o 10 stupnů tepleji. Je tu ale třeba na lyžování zatím velice málo sněhu! Sněhu si zato letos užívají v Torontu, kde na to nejsou tolik zvyklí. Už tam najednou napadla polovička množství, které normálně dostanou za celou zimu: 65 cm a dnes očekávají dalších 20 cm. Dnes toho prý v Torontu moc nefunguje, nejenom školy, ale i různé instituce, podniky a firmy jsou zavřené, protože jsou obavy, že by se lidé po práci nedostali domů. Tady na prériích z toho máme mírnou legraci, protože v takových podmínkách tady musíme normálně žít celou zimu a trochu i proto, že i na zbytek Kanady obvykle zpatra hledící centrum zima jednou také srazila na kolena.

17. 1. (neděle) O víkendu vystupoval teploměr až k nule!!! Po 4 týdnech, v nichž se teplota jen vyjímečně vyhoupla nad -20°, to připadalo jako vedro. V pátek připadlo trochu sněhu a tak se docela dalo běhat na běžkách. Winnipegské ulice se ale díky soli změnily v potoky hnědé břečky. Sněhová vánice na východě Kanady zasypávala v pátek a v sobotu velkým množstvím sněhu zase Quebec a atlantické provincie.

21. 2. Celý poslední měsíc pokračovalo nadprůměrné teplo. Několikrát teplota vystoupila i nad nulu. Většinou se pohybuje v příjemných mezích -10°C až -2°C. Sníh se Manitobě i nadále vyhýbá (padá na jih od nás v USA nebo v jiných kanadských provinciích). Přistěhovalci z teplých zemí si tu moc libují, že nemusí vyhrnovat sníh a že se dobře jezdí autem. Lidé milující zimní sporty naříkají, protože není po čem jezdit. Jedině se dá někde docela dobře bruslit na řekách i tam, kde nejsou udržované bruslařské dráhy (které jsou jen na několika málo místech hlavně ve Winnipegu), protože při těch několika oblevách natékal místy voda na jinak sněhem pokrytý povrch ledu, která po zmrznutí vytvořila místy docela dobrý povrch. Jako třeba mezi mým pinawským mostem a přehradou v Seven Sisters Falls - je to sice ježdění hodně hrbolaté, ale je to pěkný zážitek jízdy ledovou krajinou skoro měsíčního typu mezi těmi ledovými čepicemi z některých mých nedávných fotografií.

8. 3. Do rána tu napadlo 6 cm sněhu a ještě tolik se se očekává přes den. Není to nic proti nadílce, kterou dostalo o víkendu atlantické pobřeží Kanady - 40 až 60 cm.