Občasné zajímavosti z Kanady                                             18. 2. 1997


Svišťové, kteří předpovídají počasí

Nezlobte se, ale ještě se musim jednou vrátit k zime. Úplně jsem vám zapomněl povědět o Groundhog Day (2. února), kdy tady dva svištové druhu Marmota monax známí po celé Americe předpovídají jak dlouho ještě bude trvat zima. Jeden je Kanaďan, albín, asi 15 az 18 let starý, jménem Wiarton Willie, který má svou noru ve Wiartonu v Ontariu na poloostrově Bruce v Huronskem jezeře a ten druhý je Američan Punxsutawney Phil z Punxsutawney v Pennsylvanii. Našel jsem sice zmínku o tom, že někde na jihu USA je ještě třetí takový slavný sviští meteorolog jménem Beauregard Lee, ale nic bližšího jsem už o něm nenašel (jak Beauregard tak Lee jsou jména generálů, kteří bojovali v americké občanské válce, jestli to se jménem toho jižanského sviště má nějakou souvislost, nemám ale tušení.)

Marmota monax se anglicky jmenují buď "groundhog" (odtud jméno dne, kdy vykonávají svoji oficiální předpověď, která je televizí a rádiem roznášena po celé Kanadě a USA) nebo "woodchuck". Jak se jim říká česky nemám tušení, budu moc rád, když mi to někdo sdělí. Já si pro sebe překládám "groundhog" jako "zemní prase" a "woodchuck" jako "lesní karlík" ("Chuck" je zdrobnělina od "Charles"). Slovo "woodchuck" ve skutečnosti nemá se dřevem nebo lesem (wood) nic společného, je to jen zkomolenina indiánského slova "otcheck", kterým Indiani navíc nejspíše nazývali úplně jiné zvíře než Marmota monax. Marmota monax jsou hlodavci velikosti domácí kočky, přibuzní zemních veverek a prérijních psů, žijí v norách v zemi. Obrázek jednoho exempláře je možno vidět zde. Též na té stránce najdete zvukový záznam volání "zemního prasete" Pokud máte zájem, informace o všech svištích z celého světa vcětně záznamů jejich volání jsou zde.

Teď už abych konečně sdělil, jak ti dva svišťové příchod jara vlastně předpovídají: když 2. února vylezou ze své nory a uvidí svůj stín (to je když svítí sluníčko), zima bude ještě pokračovat alespoň šest týdnů. Když svůj stín neuvidí, přijde už brzo jaro. Vylézání z nory se provádí s velkou pompou jak se dočtete na stránkách obou slavných svištů nahoře. Je to prostě velká turistická atrakce. Letos oba dva shodně předpověděli, že UŽ BRZO PŘIJDE JARO.

Pokud vás zajímá historie Groundhog Day, navštivte tuto stránku. Zdá se, že jeho původ je hodně starý, už ve starém Římě, kdy se slavil jako Den ježka během slavnosti Februa (v Římě předpovidali jaro ježkové probouzející se ze zimního spánku). Pak někdy v pátém století byla tato slavnost v Británii nahrazena křesta^nským svátkem hromnic, a místo pozorování ježčího probouzení se začalo říkat (v Británii), že když na hromnice je hezky, budou v tom roce dvě zimy. Na ježky (zvířata) v souvislosti s 2. únorem se ale nezapomnělo úplně a koncem minulého století byl tento zvyk v USA obnoven jako výše popsaný Groundhog Day.

A úplně nakonec přidám vlastní příhodu o setkaní s mládětem "zemního prasete" na jaře před dvěma lety. Viděl jsem před sebou na cestě do Pinawy něco malého přeběhnout přes silnici. Byl jsem zvědavý, zastavil jsem a šel jsem se na to do příkopu podívat. Bylo to nějaké mládě, o němž jsem usoudil, že to musí být mladý "groundhog". Byl zřejmě naprosto nezkušený a neměl ponětí o tom, že lidé jsou velcí a mohou být nebezpeční. Vůbec se mě nebál, neutekl a když jsem se moc k němu přiblížil, tak statečně útočil na moji botu (nebyl o moc větší než ta bota), přestože nebyl schopen se do ní zakousnout. Říkal jsem si, že ho snad maminka zapomněla naučit se bát lidí, že bych ho mohl zašlápnout jako červa, kdybych chtěl. On se ale stále vrhal na moji botu, až mě to přestalo bavit dříve než jeho a tak jsem kousek poodešel. On to považoval za vítězství, přestal si mě všímat a pokračoval na stejném místě ve hledání čehosi v trávě. Jeho chování mě rozhodně překvapilo, neboť při všech ostatních příležitostech, kdy jsem překvapil jiná mláďata (lišky, husy), ta se vždycky přitiskla k zemi, vůbec se nehýbala a snažila se potlačit jakékoliv známky života dokud jsem neodešel.