Jedovatá žába v pomeranči 12. 9. 1997

Podle dnešních rozhlasových zpráv zažil jeden Kanaďan nedávno velké překvapení když začal loupat pomeranč, který předtím po zakoupení nějakou dobu skladoval v ledničce. Po odstranění části kůry vyskočila z pomeranče oranžová žába! Podařilo se mu hned kontaktovat po telefónu nějakého odborníka na obojživelníky, který ho varoval, aby se žáby nedotýkal, že by mohla být jedovatá. Žábu se mu nakonec podařilo nalákat do prázdné sklenice od marlemády.

Není jasné jak se žába do pomeranče dostala, jednalo se pravděpodobně o žábu z čeledi Dendrobatidae, které se anglicky obvykle nazývají poison arrow frogs, poison dart frogs, dart poison frogs (žáby používané k výrobě jedovatých šípů), nebo jednoduše poison frogs (jedovaté žáby). Vyskytují se ve střední a jižní Americe odkud se do Kanady též dováží hodně pomerančů (nejvíc jich pochází z Kalifornie a Floridy) a vyznačují se nápadnými barvami (intenzivní zelená, modrá, červená, žlutá), kterými inzerují na dálku svoji jedovatost. Nejčastější je zřejmě modrá barva (156 kB!), ale vyskytují se i nejrůznější barevné kombinace.

Své jméno dostaly tyto žáby podle toho, že Indiáni kmene Emberá Chocó z Kolumbie je používali k výrobě jedovatých šípů vystřelovaných z foukaček, jejichž pomocí lovili opice. Stačilo jednoduše otřít hrot šípu o záda žáby a ten pak vydržel jedovatý po více než rok. Většina těchto žab ale není dost jedovatá na to, aby vážně ohrozily člověka (a navíc žáby pěstované v zajetí nejsou jedovaté - existuje kupodivu celá řada dodavatelů jedovatých žab!). Pouze tři druhy žab z rodu Phyllobates jsou natolik jedovaté, že představují vážné nebezpečí pro člověka. Jsou to Phyllobates aurotaenia, P. bicolor a P. terribilis. Z nich P. terribilis (zvětšenina - 95.5 kB) je tak jedovatá, že pouhé dotknutí se jí může být smrtelné!

Při zprávě o žábě z pomeranče jsem si vzpomněl na podobné překvapení, které jsem osobně před několika málo lety zažil, když jsem se s chutí zakousl do krásné velké tmavozelené papriky, jejíž povrch vypadal naprosto neporušeně. Vzniklým otvorem na mě za chviličku vykoukla světlezelená dost velká housenka. Od té doby pečlivě prozkoumávám vnitřek všech paprik než se do nich pustím!