Reakce téměř obyčejných Kanaďanů na smrt princezny Diany 9. 9. 1997

Po návratu z dovolené jsem našel v e-mailu tuto diskuzi, která proběhla u nás v práci v úterý 2. září mezi 10:15 a 11:16 hod. dopoledne. Byl to první pracovní den po dlouhém víkendu, protože pondělí 1. září tady byl dnem pracovního volna - je to svátek práce. Vlajky (Kanady a Manitoby nebo případně země, z níž je tady zrovna někdo na obchodní či pracovní návštěvě), o kterých bude řeč, jsou každý den ráno vyvěšovány na začátku 4 km dlouhé příjezdové cesty k areálu AECL. Před vchodem do areálu je pak ještě jedna kanadská vlajka. Britský monarcha je automaticky i kanadským panovníkem.

Žena č. 1: Proč nejsou vlajky AECL na půl žerdi? Byl ještě někdo další z vás tolik znechucen cestou do práce jako já dnes ráno? Ráda bych věděla, kde je nějaká úcta a ohled. Bylo by to tak obtížné trochu ukázat, že firmě není jedno co se stalo, i když by to třeba museli předstírat? Když i ministerský předseda spoustil svoji vlajku kvůli víkendové tragédii! Jsem znechucena tím, že naše firma není schopna dát najevo svůj smutek stejným způsobem.

Žena č. 2: Naprosto souhlasím. Jedná se tu o globální tragedii a já osobně jsem znechucena tím, že "naše" firma si nemůže najít chvilku času, aby ukázala trochu ohleduplnosti.

Žena č. 3: Ráno byly vlajky na chvíli na půl žerdi, nevím proč je pak někdo zase vytáhl nahoru!

Muž č. 1: Není pochyby o tom, že Diana Spencerová zemřela tragicky a já celým srdcem lituji rodiny všech těch, kteří při té tragédii byli zabiti nebo zraněni. Ale líčit to jako "globální tragedii" je přehánění. To jak se celá záležitost příšerně zveličuje je odporné. Je to příznačné pro fascinaci naší společnosti s pompézními a triviálními záležitostmi bohatých a slavných lidí. Z Diany byla zcela nezaslouženě udělána mučednice částí veřejnosti, která ji obdivuje, stejně jako z Marilyn Monroeové.

Je sice pravda, že se Diana zasazovala o různé dobré věci a poskytovala jim velice potřebnou publicitu (hlavně pokud jde o zákaz pozemních min). Proč ale potřebujeme prokazovat tolik oddanosti bývalé manželce nehodného dědice trůnu jakési irelevantní monarchie země, která má (v současnosti) tak málo společného s Kanadou? Co takhle projevit trochu více oddanosti lidem, kteří opravdu něco vykonají - jako třeba Matka Tereza?

Žena č. 1: Proboha ... (muži č. 1), jak je krev pumpována tvým tělem když zřejmě postrádáš srdce!

Muž č. 2: Dneska to lidem nějak pomalu myslí! Já souhlasím s ... (mužem č. 1) v tom, že v tomhle případě je sotva možno mluvit o "globální tragedii." Když bychom opravdu chtěli spouštět vlajku na půl žerdi kvůli každé "globální tragédii," museli bychom ji tam ponechat permanentně kvůli

Ve srovnání s těmito násilnostmi je sotva možno náhodnou smrt příslušníka mezinárodní jet set (smetánky, která se přemísťuje po světě tryskovými letadly) hodnotit jako "globální tragédii."

Ovšem jako monarchista nesouhlasím s jeho zmínkou o "irelevantní monarchie." Za každých okolností dávám přednost monarchii před jakkýmkoli presidentským systémem, přestože se zdá, že se příslušníci královské rodiny ze všech sil snaží, aby nás přiváděli do rozpaků.

Muž č. 3: Moc rád bych věděl co by asi na tuhle diskuzi řekli Darwin a Freud!

Muž č. 4: Myslím, že je na čase tuto diskuzi ukončit a vrátit se k práci na tom, za co jsme tady placeni.

Muž č. 5 (v jehož pracovní náplni je i starost o ty vlajky): Od naší vicepresidentky pro personální záležitosti přišlo toto sděleni: "Úřad ministerského předsedy i úřad Generálního guvernéra Kanady se rozhodly, že jejich vlajky budou až do západu slunce do soboty vyvěšeny na půl žerdi. Jelikož jsme korunní společností (tak se v monarchii nazývá státní nebo chcete-li národní podnik), navrhuji, abychom udělali totéž."

Takže vlajky budou vyvěšené na půl žerdi!