Občasné zprávy (zajímavosti) z Kanady

23. 11. 1996

Pinawa

Městečko Pinawa, které v době svého největšího rozkvětu mělo asi 2000 obyvatel (dnes okolo 1500), leží asi 115 km (měřeno po silnici) na východoseverovýchod od Winnipegu, hlavního města Manitoby, na okraji rozsáhlého Whiteshellského provinčního parku (chráněné přírodní oblasti, v níž jsou ale také povoleny chatařské kolonie), který se prostíra až k ontárijskym hranicím. Whiteshellská oblast je místem kde se setkávají bezlesé prérie, které se rozprostírají od Winnipegu na západ až ke Skalistým horam, a Kanadský štít (což je až několik kilometrů tlusta vrstva kvalitní žuly, která je porostlá neproniknutelnými lesy v nichž žulové podloží místy vyčnívá až na povrch ve formě krásně hladkých oblých outcrops), který se táhne na východ přes celé severní Ontário a Quebec až k Atlantiku. Flóra a fauna ve Whiteshellu je obzvláště bohatá díky tomu, že se tam prolínají druhy, které se vyskytují jak na prériich tak i v lesích Kanadského štítu, a navíc se tady vyskytují některé druhy (hlavně pokud jde o flóru), ktere jsou unikatní jen pro tuto přechodnou oblast.

V bezprostředním okolí Pinawy už má krajina zcela ráz Kanadského štítu, v jehož lesích je plno jezer a vodních toků nejrůznější velikosti. Léta jsou tady nádherná, slunečná, někdy dokonce až příliš horká (až +35oC). Jediným problémem po deštivém jaru mohou být komáři (když se jim vede opravdu dobře, mohou kolem západu slunce mimi města útočit na člověka s frekvencí až několik desítek kousnutí za minutu; ve městech se je snaží víceméně úspěšně likvidovat). V parcích (Whiteshell a na sever od něj Nopiming s ještě divočejší a zachovalejší přírodou) je možno podnikat jednodenní až několikatýdenní vodácké túry po systému řek a jezer. V zimě je opravdu zima, může se stát, že teplota nevystoupí po řadu týdnu nad -20oC ani ve dne a často klesá i pod -30oC. Sněhu je tady většinou hodně, jsou tu velice dobré podmínky pro běhaní na lyzích a dlouhé výlety na snowmobilech. Nebe je tady stále ještě prérijní, doširoka otevřené s fantastickými východy a západy slunce. Manitoba je oblastí s neobvykle častými polárními zařemi, díky jisté anomálii magnetického pole i tady na jihu Manitoby (zhruba na stejné rovnoběžce jako Praha) máme někdy téměř každou noc fantastická světelná představení polarní záře.

Nedaleko od Pinawy ve Whiteshellskem parku se nachází na hladké žulové pláni uprostřed lesa místo, kde podle pověsti mnoha indiánských kmenů ze severní části Ameriky sestoupili první lidé z Nebe na Zem. Na této kamenné mýtině je celá řada obrázku želv, hadů, ryb, lidí a jiných útvarů sestavených z různě velkých kamenů, některé z nich jsou prý stovky let staré. Je tam také obřadní místo, které je dodnes používané indiánskými kmeny třeba až z daleké Montány k jakýmsi tajným ceremóniím - jsou to dva soustředné kruhy z balvanů s bránami vedoucími na všechny čtyři světové strany a jinými strukturami. Asi 40-50 km na východ od Pinawy je zase indiánska rezervace Brokenhead, jejíž obyvatelé za pomoci jakési Kanaďanky německeho původu začali letos se stavbou vesnice ze stanů teepee, kde budou předvádět tradiční indianský život německým turistům - odchovancům mayovek.

K dokreslení představ o Pinawě a okolí si ještě můžete prohlédnout několik fotografií a přečíst vylíčení některých mých setkaní s obyvateli okolních lesů.

Pinawa a okolí je ideálním cílem pro turisty, o čemž zatím málokdo ví, kromě něco málo obyvatel Winnipegu (kde žije velká většina z necelého 1 miliónu obyvatel rozsáhlé Manitoby a ale jen málo z nich kdy vyráží z Winnipegu do okolí). Pro někoho může být ale Pinawa dost nudná pro dlouhodobý pobyt - vydržel jsem tam ale bydlet asi tři a půl roku.

A obyvatelům Pinawy v současné době nezbývá nic jiného než se obracet k turistice jako stále většímu zdroji svých příjmu (zatím se snaží nalakat důchodce z Winnipegu ke koupi prázdných domků ve městě, zřídili jeden veliký kemping na břehu řeky Winnipeg a několik rodin začalo nabízet ubytování typu bed and breakfast).

Pinawa byla totiž založena před 33 lety v r. 1963 v téměř nedotčené divočině jako sídliště pro pracovníky Whiteshellských laboratoří pro jaderný výzkum, které byly v té době založeny asi o 18 km blíže k Winnipegu. Jejich centrem býval organicky chlazený výzkumný jaderný reaktor, který už je ale víc než deset let vyřazen z provozu, takže dnes se tam člověk s radioaktivními látkami prakticky nesetká a vůbec není třeba se bát nějaké radioaktivity. Před 33 lety byla hlavním důvodem zřízení těchto laboratoří uprostřed divočiny snaha podpořit rozvoj vědy a techniky v západní Kanade a možná trochu i atmosféra studené války, kdy se taková pracoviště uklízela někam do ústraní, i když pinawské laboratoře se pokud vím vždy zabývaly jen mírovým využitím jaderné energie. Dnes ovšem kanadská federalní vláda i vlády provinční bojují s obrovským státním dluhem a snaží se ušetřit kde se dá. Financování pinawských laboratoří je stále omezováno a v současné době jim hrozí buď úplná likvidace nebo po privatizaci alespoň další redukce současného už zmenšeného počtu zaměstnanců až na polovičku.

Doplněno 1. 1. 1999: Počet zaměstnanců už na polovičku byl zredukován vloni na jaře po té co pokus o privatizaci skončil neúspěšně. Konečné rozhodnutí federání vlády oznámené před několika týdny: laboratoře budou zrušeny do konce roku 2001.
Jinak se v r. 1998 podařilo zlikvidovat federální deficit a vládní hospodaření skončilo dokonce s přebytkem. Akumulovaný státní dluh je ale ještě třeba splatit a vláda stále šetří.


Původní název tohoto článku byl: Informace o možnosti studovat angličtinu uprostřed manitobské přírody
Už dávno se nezdá se, že by se v dohledné době době taková možnost uskutečnila. Nicméně toto byl konec původního článku:

Prestoze vsichni Pinawane dnes uz zdaleka nepracuji ve vyzkumu, stale jeste jich ma vetsina universitni vzdelani a mnoho z nich se nechce (nebo nemuze) stehovat jinam. Snazi se proto ziskat nahradni zdroje prijmu. Krome jiz zminene turistiky se jedna o zrizeni specializovanych vzdelavacich instituci technickeho smeru, do nichz by atraktivnost teto oblasti mela prilakat zahranicni studenty, a take o zrizeni jazykove skoly pro cizince, kteri se chteji naucit anglicky nebo svoji anglictinu zdokonalit.

Napriklad muj znamy z Malajska (kolega cyklista), ktery se svym obchodnim partnerem planuje zalozeni vzdelavaci agentury, jez by zprostredkovavala asijskym studentum studijni pobyty v zahranici, prave zahajil jednani s pinawskym skolnim uradem o zrizeni jazykove skoly (vyucujici anglictinu pro cizince), do ktere by sve zakazniky posilal na kratkodobe pobyty (od 2 do 6 mesicu). Druha moznost (pro studenty, kteri planuji pokracovat ve studiu na nektere severoamericke universite) by bylo absolvovani celeho posledniho rocniku (12 tridy) stredni skoly v anglictine v Pinawe. V Pinawe je o neco takoveho veliky zajem, v soucasne dobe je tam jedna nevyuzivana skolni budova a poloprazdne rozsahle ubytovaci prostory hoteloveho typu postavene kdysi pro svobodne zamestnace vyzkumnych laboratori.

Bylo by jiste zajimave, kdyby se k tomuto programu mohli pripojit studenti z Cech a jinych evropskych zemi. Jedinym problemem by asi bylo financovani. Za soucasne situace je mozno od kanadskych uradu nanejvys cekat nejakou financni podporu na zrizeni takove jazykove skoly a zahajeni jeji cinnosti. Studenti by si museli hradit naklady (cestovne, ubytovani, skolne) sami nebo ziskat nejaka stipendia z domacich zdroju, z jiz existujicich vymennych programu ci od nejakych nadaci. Pro nekolik malo by se snad obcas dalo vyjednat ubytovani v rodinach ci nejaka reciprocita, stale by vsak bylo nutne zaplatit skolne a letenky.

Pokud by nekdo mel zajem o zrizeni agentury, ktera by s budoucim pinawskym jazykovym programem chtela spolupracovat, nebo by proste chtela posilat turisty do teto oblasti, nebo pokud by nekdo mel zajem o vyjednani si individualniho studia v Pinawe, jsem ochoten zprostredkovat dalsi informace ci kontakty.

Nebo piste primo na pinawskou skolni spravu:
    Mr. G. F. Dougall
    Superintendent
    School District of Whiteshell No. 2408
    Box 130, Pinawa, MB, R0E 1L0
    Canada
    FAX: 1 (204) 753-2237

Doplneno 21.1.1997: Pan Dougall konecne dodal odhad skolneho v pripadne pinawske jazykove skole: pozadoval by asi 7000 kanadskych dolaru (tj. asi US $5200) za jeden zhruba ctyrmesicni semestr! K tomu by bylo nutno pripocitat asi 400 kanadskych dolaru (asi US $300) mesicne za ubytovani a stravu. To je prilis mnoho i pro relativne bohate Cinany z Malajska a okoli, takze jazykova skola v Pinawe asi v dohledne dobe zrizena nebude.