Počasí v březnu 98
31. 3.
Krásné počasí u nás pokračuje a má pokračovat ještě po mnoho dnů. Na ulice se už vyhrnula spousta mládeže v šortkách. V Quebeku bohužel opět řádí záplavy, často jsou postiženi stejní lidé, kteří byli v zimě dlouhou řadu dní bez proudu. Tři lidé už v rozvodněných řekách utonuli.
30. 3.
Za včerejšek úplně zmizel led, který byl předtím ještě 10 až 20 cm tlustý, alespoň z dalších 10 km řeky ve Winnipegu. Dětem to dnes začíná týden jarních prázdnin nádherným slunečným počasím (já mám ale už čtvrtý den pořádnou jarní rýmu). V Quebeku už zase hrozí řeky záplavami.
28. 3.
Poslední tři dny tu bylo přes den +10 až 12°C. Sníh zmizel. Hladina řeky opět stoupla, led se na ní od jihu postupně trhá. V pondělí tu byly spatřeny první z jihu se vracející husy (ja viděl jen jejich stopy ve sněhu na ledě).
24. 3.
Snad už tu je jaro! Ve dne až +6°C. Sníh v otevřené krajině už téměř zmizel. Už dávno tu nebyla tak mírná a krátká zima jako letos!
21. 3.
U nás se ve čtvrtek ta doznívající sněhová bouře se západu projevila už jen asi centimetrem nového sněhu. Dnes opět mírně sněžilo celý den. Hladina řeky už dost klesla, což vytváří zajímavé formace zlámaného ledů u břehů.
18. 3.
Sněhová bouře se v noci přestěhovala do Saskatchewanu, kde ale napadlo už jen 30 cm sněhu.
17. 3.
V Calgary v Albertě mají dnes největší jarní sněhovou bouři za více než 100 let. Už tam napadlo 50 cm sněhu, školy a úřady jsou zavřené. U nás je kolem nuly a sníh zase už rychle mizí.
15. 3.
Konečně je přes den alespoň na slunci zase příjemně (a je dobré lyžování). V noci je stále -17°C. I Červená řeka ve Winnipegu je téměř plná po tání před 2 týdny. Při nedávných velkých mrazech v tomto povodňovém stavu opět celá zamrzla!
13. 3.
Ráno se Winnipeg probudil zcela zapadaný sněhem. A stále padá. Na hlavní třídě v centru města je prý viditelnost nulová ...
12. 3.
Zatím žádné pořádné oteplení! A padá hodně sníh.
10. 3.
Zima chce dohonit co v lednu promeškala: Od hodně nadprůměrných teplot před necelými dvěma týdny jsme dost rychle (rychlé změny teplot je asi ten nejhorší rys kanadského počasí; člověk je schopen si snadno zvyknout na extrémní vedra i mrazy když změna od jednoho extrému k druhému probíhá pomalu; tyhle rychlé změny mohou ale být dost nepříjemné) přešli k dost podprůměrným teplotám pro začátek března. V noci tady tento týden klesá teplota až téměř k -30°C (nahoře v Churchillu až k -40°C) a ve dne jsou v závětří nejvyšší teploty kolem -13°C. Byl tu již třetí den ale dost silný vítr, v neděli vítr i přes den působil ochlazení na -26°C a včera na -33°C. Dnes už to bylo trochu lepší, jen kolem -20°C. Do příští neděle se prý mají teploty vrátit k normálu. Zatím tento týden ale vypadá jako leden průměrné manitobské zimy.
1. 3.
Zima se vrátila!: Čtvrteční déšt nakonec přešel i ve Winnipegu ve sníh, který padal nepřetržitě až do dnešního rána, takže i Winnipeg už je zase úplně bílý. Dnešní teploty byly mírně pod nulou tak jsme i zkusili trochu běhat na běžkách. Země pod sněhem je ale ještě moc napitá vodou a nestačila znovu zmrznout, takže se člověk často propadá do sněhové břečky. Také Červená řeka ve Winnipegu je na mnoha místech už rozmrzlá a některé její malé přítoky jsou plné rychle tekoucí vody jako při jarním tání. Takže pořádná zima už to přece jen není.
V západní Manitobě na některých místech od středy napadlo celkem 80 cm. Mnozí lidé se v Brandonu celý víkend vyhrabávali ze sněhu, který byl na některých místech navát až do výšky 3 metrů před vchody do jejich domů. Transkanadská silnice je od pátku odpoledne opět otevřena, alespoň jeden pruh v každém směru.