Zločinnost ve Winnipegu 30. 6. 1997

Šéf winnipegské policie David Cassels dostal asi před 10 dny od sdružení obchodníků usilujících o zkrášlení a rozvoj středu města medaili za to, že díky zvýšenému úsilí policie poklesla vloni zločinnost ve středu města (downtown) o 14%. Vzápětí nato noviny Free Press provedly rozbor policejní statistiky na základě níž byla ona medaile udělena a dospěly k závěru, že celkový počet hlášených zločinů ve čtyřech policejních okrscích, které tvoří downtown dohromady opravdu poklesl, ale že počet v jednom z těchto čtyřech okrsků, který leží v úplném středu ve skutečnosti proti loňsku výrazně vzrostl o 46%, a že tedy vývoj zločinnosti v těchto čtyřech okrscích byl nějak podezřele nerovnoměrný. Cassells tato zjištění komentoval slovy, že jsou zajímavá a že se bude zabývat jejich studiem.

V sobotu (28. 6.) se pak objevila zpráva, že celá policejní statistika je úplně k ničemu, že hlášený pokles zločinnosti nebyl způsoben zlepšením práce policie, ale závadou v policejní počítačové síti, v níž se ne všechny ohlášené zločiny a přestupky se dostaly až do počítače, který vyhotovoval konečnou statistiku pro veřejnou potřebu. Šéf Cassels tvrdil novinářům, že se určitě jedná jen o několik málo procent zločinů, které nebyly v celkové statistice podchyceny, zatímco někteří z jeho podřízených tvrdí, že se spíše jedná asi o 30% všech ohlášených zločinů a přestupků, což je asi 14 tisíc, které se do výsledné statistiky pro rok 1996 nedostaly. Např. v ní vůbec nebyly zaznamenány připady vandalismu a vloupání do aut. Předseda sdružení winnipegských policistů potvrdil, že hlášení, která dostává od členů sdružení opravdu spíše svědčí o vzrůstu zločinnosti než o poklesu, ale že existuje silný politický tlak na policii, aby lidem říkala, že downtown je bezpečnější než ve skutečnosti je.

Před dvěma týdny se pak objevila v novinách zpráva, že se ve Winnipegu během 24 hodin stalo sedm loupežných přepadení provedených se zbraní v ruce (použity byly střelné zbraně či nože), což je o třetinu více než je každodenní průměr. Při dvou z těchto přepadení se skutečně střílelo, což je tady spíše neobvyklé. Zřejmě nikdo nebyl v žádném z těchto sedmi přepadení zraněn, alespoň o žádných zraněních nebyla ve zprávě zmínka. Ve dvou z těchto případů bylo řidičům pod pohrůžkou střelby nařízeno vydat klíčky od jejich aut. Pachately byla v obou případech stejná podnapilá dvojice, která obě auta po krátké době opět opustila, protože měla potíže s ovládáním standardní převodovky, jíž byla obě auta náhodou vybavena. Prostě měli smůlu s volbou uloupených aut! Přesto po nich policie ještě druhý den marně pátrala.

Čísla uvedená v tomto článku snad docela dobře ilustrují míru zločinnosti ve Winnipegu, který měl vloni 667 tisíc obyvatel a je považován za město s poněkud nadprůměrnou zločinností vzhledem ke zbytku Kanady: v r. 1996 tu tedy bylo ohlášeno asi 45 až 47 tisíc zločinů a přestupků, z toho bylo asi 5 loupežných přepadení denně a asi 20 vražd ročně. To je snad docela vyčerpávající odpověď na dotazy o míře zločinnosti v Kanadě, které jsem dostal.