Oslavy — Královna — Vůdce opozice — Škodlivé emise
Pol Pot — Lososi — Lazarenko — Čistá voda
30. 6. 1997

Replika Cabotovy lodi jménem Matthew s 19tičlennou posádkou v dobových kostýmech dorazila navzdory rozbouřenému moři minulé úterý na oslavy 500letého výročí původní cesty včas. Na dnešní poměry malá plachetnice hravě při své sedmitýdenní plavbě zvládla i 15timetrové vlny. Dnešní i ostřílení námořníci si ale jen težko zvykali na velké kolébání plavidla z 15. století a s úctou mluvili o výkonech a odvaze tehdejších námořníků.

Indiáni během oslav Cabotova výročí uspořádali pokojnou demonstraci připomínající to, že v důsledku Cabotovy cesty byly původní obyvatelé Newfoundlandu, Indiáni kmene Beothuk, zcela vyhubeni nemocemi a v důsledku šarvátek s anglickými usedlíky v prvních stoletích po Cabotově "objevu" Newfoundlandu. Zástupci Indiánů se chtěli sejít s královnou, ta o to ale neměla zájem.

Královna tu zůstává celých 10 dní, až do oslav Canada Day (výročí vzniku kanadské konfederace) 1. července. Den poté se vrací domů do Londýna. Mezitím má bohatý oficiální program - navštěvuje různé školy, továrny, koncerty, dostihy, bankety, otevírá nově postavené budovy a pod. Zatím ji stále ještě vítají sice nijak velké, ale zato nadšené davy monarchistů nebo alespoň zvědavců. Stále častěji (jako například v posledním nedělním rozhlasovém programu zvaném Cross-country Check Up, v němž může každý telefonicky sdělit svůj názor na dané téma) se ozývají i hlasy - převážně přistěhovalců neanglického původu, kterých tu už je nebo brzo bude většina, že mít hlavu státu, která je současně i hlavou státu jiné země, jež navíc byla naším bývalým koloniálním pánem, je přežitek. Že požadovat od nových občanů, aby přísahali věrnost královně a všem jejím potomkům a nástupcům až na věky věkův, je přežitek, prostě že je na čase s monarchií skoncovat. Kdyby se na toto téma uspořádalo referendum, myslím, že by monarchie už teď hned prohrála. Pořádat referenda a poslechnout si hlas lidu ovšem někteří lidé stále považují za nevhodný populismus, jak lze často slyšet třeba i z Čech. Neznamená ale slovo "demokracie" právě "vládu lidu"?

Nový vůdce oficiální kanadské parlamentní opozice Preston Manning, vůdce Reformní strany, která se ráda vydává za jedinou stranu, která opravdu naslouchá hlasu lidu, po řadu let prohlašoval jako součást svého volebního programu, že když se stane vůdcem opozice, nikdy se nenastěhuje do oficiálního sídla vydržovaného pro vůdce opozice, že udržování této rezidence je mrháním peněz poplatníků a že se bude zasazovat o to, aby byla prodána. Asi před týdnem najednou změnil svůj názor o 180 stupňů a prohlasil, že se tam přece jen nastěhuje, že ho členové strany a vůbec široká veřejnost přesvědčila, že musí vhodně reprezentovat opozici i Kanadu a že se prostě přsvědčil, že veřejnost v této otázce změnila názor. Nebyl ovšem schopen novinářům sdělit jediné jméno příslušníka veřejnosti, který ho ke změně názoru na oficiální residenci vyzýval, či předložit nějaký důkaz, že se snažil v této věci udělat průzkum veřejného mínění alespoň mezi příslušníky své strany. Objevil se hlas, že Manning změnou svého názoru spáchal politickou sebevraždu.

V souvislosti s probíhajícím zasedáním vrcholné konference OSN o životním prostředí kritizují environmentalisté Kanadu, která byla před pěti lety považována za vůdce v této oblasti, že ani ona nedostála svým závazkům z Rio de Janeira z r. 1992 pokud jde o omezení emisí do atmosféry. Říkají, že se Kanada stává "problémovým dítětem ve škole globální zodpovědnosti."

Paní Albrightová požádala kanadského ministra zahraničí, aby se Kanada postarala o zatčení Pol Pota, jeho dopravení do Kanady a souzení za zločiny proti svým kambodžským spoluobčanům před kanadským soudem, protože to prý kanadské zákony umožňují mnohem lépe než zákony kteréholi jiné země. Kanada se z této preblematické služby samozřejmě snaží vykroutit jak nejlépe může, už jen vzhledem k tomu, jaké problémy má se souzením válečných zločinců, kteří už se na území Kanady nacházeji. Myslím, že už se docela úspěšně vykroutila, protože celý ten nápad se souzením Pol Pota v Kanadě byl tak neobvyklý, že vzbudil údiv mnoha odborníků.

O pacifických lososech se s Američany už zase nejedná a není moc naděje, že se nějaká dohoda před začátkem rybolovné sezóny dojedná. Rybáři obou stran jsou připraveni vychytat co nejvíce lososů, aby na ty druhé zůstalo co nejméně. Doufám jen, že pacifické lososy nepotká stejný osud jako atlantické tresty.

Winnipežská ukrajinská komunita byla dosti udivena, že ukrajinský ministerský předseda Lazarenko, kterého tu tolik hostili a obdivovali, byl hned po návratu domů zprošten své funkce kvůli zpronevěře asi $800 miliónů. Zatímco on prohlašoval, že jeho návštěva ve Winnipegu byla oficiální, ukrajinská vláda tvrdila, že se jednalo o návštěvu soukromou. Pro místní podnikatele je nicméně hlavní, že dohody, které za jeho návštěvy uzavřely, zůstávají v platnosti, protože se jednalo o dohody přímo s jednotlivými ukrajinskými firmami.

Přes všechny obavy o dlouhodobé znečištění Červené řeky v důsledky letošní stoleté povodně, se ukázalo, že voda v řece ve Winnipegu je letos mnohem čistčí než kdy předtím. Přičítá se to obrovskému množství čisté vody z tajícího sněhu, která všechny nečistoty v řece rozředila téměř pod detekovatelnou mez.