Volby Turisté Prasata Gangsteři | 4. 6. 1997 |
V čem se komentátoři nemohli shodnout bylo, jaký vlastně mandát nová vláda dostala - znamenají výsledky voleb, že si voliči přejí, aby federální vláda pokračovala v drastických úsporných programech dokud nebude deficit zcela zlikvidován, nebo naopak, má už začít uvolňovat trochu víc peněz na zdravotnictví, školství a podobné programy? To se mi osobně zdá být příznačným rysem zastupitelské demokracie - možnost nově zvolené vlády interpretovat svůj mandát celkem libovolně a v období mezi volbami vládnout téměř diktátorsky. S tím jak roste všeobecná úroveň vzdělanosti a informovanosti masy občanů, roste i v Kanadě jejich zklamání z toho, že mají nepatrnou možnost ovlivňovat věci veřejné kromě občasné účasti ve volbách, při nichž mají výběr mezi stranami, které se navzájem stále meně liší. Podle mne jediným možným řešením je pozvolný přechod na přímou demokracii, kterou bude v nadcházejícím věku globální komunikace stále snadněji možno realizovat i ve velkých státech.
Zřejmě Manitoba Warriors nebudou tak nevinní jak se snaží naznačit jejich sympatická webovská stránka. Moc velkou službu takhle svým soukmenovcům asi neudělají ...
Mě na tom nejvíc překvapilo, že je tady (alespoň v Ontariu) italská mafie asi dost aktivní, a že její příslušníci mají zřejmě velkou úmrtnost.