Buh v kanadske ustave 11. 6. 1999

Kanadska ustava zacina preambuli "Protoze Kanada je zalozena na principech, ktere uznavaji Boha jako nejvyssi autoritu a vladu zakona:". Mysli se tim (na zaklade tradice) krestansky buh. Proti vlade zakona nemuze nikdo mit namitek, nadrazenost Boha zni trochu jako vedouci uloha jiste strany (obe znamena prihlaseni se k jiste ideologii, kterou nemusi nutne kazdy obcan vyznavat). Podle pravniku preambule nema prakticky zadny pravni ucinek, protoze jinak by byla ve sporu s nabozenskou svobodou, ktera se kus dal v ustave zajistuje a ktera se i tady uz dost dlouho interpretuje i jako svoboda nemit zadne nabozenstvi a vetsina Kanadanu se ani nezda byt (vnitrne) nabozensky zalozena. Takze snad ta preambule je neskodna. Presto proti ni maji nekteri lide principialni vyhrady a tak vcera poslanec za NDP (Nova dem. strana) Svend Robinson predlozil ve federalnim parlamentu petici podepsanou tisicovkou humanistu (tak se tady rika ateistum, snad aby to neznelo pohorslive nebo co) pozadujici, aby zminka o Bohovi jako nejvyssi autorite byla z preambule ustavy vyskrtnuta a aby ustanoveni o nabozenske svobode bylo explicitne formulovano jako pravo na svobodu vyznani a na svobodu od nabozenstvi (tj. neverit v Boha). Petice vsak vzbudila v parlamentu velke pozdvizeni a nejvice se Svend se zlou potazal ve vlastnich radach. Byl za predneseni petice pozadujici takovou "nehoraznost" verejne pokaran vudkyni sve strany a za trest presazen z prvni lavice do lavice pate (socialiste z NDP maji dnes v parlamentu poslance hlavne z venkovskych obvodu, kde by velke volnomyslenkarstvi mohlo vest ke ztrate hlasu, a vubec u zrodu jejich strany v 30. letech pry stala rada socialne smyslejicich kazatelu).

Svend Robinson uz predtim zpusobil nejednu kontroverzi. Je prvnim poslancem parlamentu, ktery se (pred svym znovuzvolenim v tolerantnim velkem Vancouveru) verejne priznal ke sve homosexualite. Uplne nedavno zase na vlastni pest s nekolika kolegy z NDP vyrazil do bombardovaneho Srbska a Kosova zjistovat situaci (viz. zmena postoje NDP k valce o Kosovo).

Dnes rano o te nestastne petici diskutovali na CBC dva duchovni z ruznych cirkvi a jedna pravdepodobne neverici novinarka. I oba duchovni se dost divili proc se ta petice v parlamentu setkala s takovym odmitnutim (kazdy tam ma pravo predlozit petici o cemkoliv) a nemeli by ani nic proti provedeni zmen v ni navrzenych. Pry by i vericim udelalo dobre se nespolehat na sebemensi podporu statu. I pani novinarka zase minila, ze zmeny navrhovane petici nejsou tak palcive, aby za jejich uskutecneni nekdo vyrazil demonstrovat do ulic. Jsou mnohem nalehavejsi socialni problemy, ktere je treba resit hned.