Bűh v kanadské ústavë 11. 6. 1999

Kanadská ústava zaçíná preambulí "Protoze Kanada je zalozena na principech, které uznávají Boha jako nejvyssí autoritu a vládu zákona:". Myslí se tím (na základë tradice) krestanský bűh. Proti vládë zákona neműze nikdo mít námitek, nadrazenost Boha zní trochu jako vedoucí úloha jisté strany (obé znamená prihlásení se k jisté ideologii, kterou nemusí nutnë kazdý obçan vyznávat). Podle právníkű preambule nemá prakticky zádný právní úçinek, protoze jinak by byla ve sporu s nábozenskou svobodou, která se kus dál v ústavë zajistuje a která se i tady uz dost dlouho interpretuje i jako svoboda nemít zádné nábozenství a vëtsina Kanadanű se ani nezdá být (vnitrnë) nábozensky zalozená. Takze snad ta preambule je neskodná. Presto proti ní mají nëkterí lidé principiální výhrady a tak vçera poslanec za NDP (Nová dem. strana) Svend Robinson predlozil ve federálním parlamentu petici podepsanou tisícovkou humanistű (tak se tady ríká ateistűm, snad aby to neznëlo pohorslivë nebo co) pozadující, aby zmínka o Bohovi jako nejvyssí autoritë byla z preambule ústavy vyskrtnuta a aby ustanovení o nábozenské svobodë bylo explicitnë formulováno jako právo na svobodu vyznání a na svobodu od nábozenství (tj. nevërit v Boha). Petice vsak vzbudila v parlamentu velké pozdvizení a nejvíce se Svend se zlou potázal ve vlastních radách. Byl za prednesení petice pozadující takovou "nehoráznost" verejnë pokárán vűdkyní své strany a za trest presazen z první lavice do lavice páte (socialisté z NDP mají dnes v parlamentu poslance hlavnë z venkovských obvodű, kde by velké volnomyslenkárství mohlo vést ke ztrátë hlasű, a vűbec u zrodu jejich strany v 30. letech prý stála rada sociálnë smýslejících kazatelű).

Svend Robinson uz predtím zpűsobil nejednu kontroverzi. Je prvním poslancem parlamentu, který se (pred svým znovuzvolením v tolerantním velkém Vancouveru) verejnë priznal ke své homosexualitë. Úplnë nedávno zase na vlastní pëst s nëkolika kolegy z NDP vyrazil do bombardovaného Srbska a Kosova zjistovat situaci (viz. zmëna postoje NDP k válce o Kosovo).

Dnes ráno o té nestastné petici diskutovali na CBC dva duchovní z rűzných církví a jedna pravdëpodobnë nevërící novinárka. I oba duchovní se dost divili proç se ta petice v parlamentu setkala s takovým odmítnutím (kazdý tam má právo predlozit petici o çemkoliv) a nemëli by ani nic proti provedení zmën v ní navrzených. Prý by i vërícím udëlalo dobre se nespoléhat na sebemensí podporu státu. I paní novinárka zase mínila, ze zmëny navrhované peticí nejsou tak palçivé, aby za jejich uskuteçnëní nëkdo vyrazil demonstrovat do ulic. Jsou mnohem naléhavëjsí sociální problémy, které je treba resit hned.