Predchozí povëtrnostní stránka: Jaro a léto 1999
2. 10. Celé dna dny tu vzduchem poletovaly snëhové vloçky. Dvakrát se to zmënilo v krátkou vánici. Na zemi zatím nic nezűstává. V noci je pod nulou. Nevím jak to bude letos s babím ("indiánským") létem.
10. 10. Bylo prý tenkrát pred týdnem v nëkterých místech jizní Manitoby v noci az -9°C! Od té doby bylo dost zatazeno, prselo, obças se v noci zajímavë sustil v suchém listí spadaném na zemi tvrdý kupiçkovitý sníh, pred dvëma dny byla v noci i porádná bourka, pri níz blesky osvëtlovaly krajinu do velké dálky. Ale hlavnë uz alespoń po tri noci je teplota zpátky nad nulou. A dnes i úplnë zmizely mraky a byl nádherný sluneçný den s maximem +15°C. Takze nëjaké "indiánské" léto snad jestë bude. Alespoń zítrejsí kanadské Díkűvzdání se snad vydarí.
24. 10. Ve skuteçnosti na to Díkűvzdání pred dvëma týdny dost prselo! Od té doby se strídalo slunce s destem, v noci je kolem nuly, ve dne nëkdy stále az +15°C. Jihovýchodní Manitoba se pred nëkolika dny uz jednou probudila místy pokrytá snëhem, který vsak brzo zmizel. Jinou noc jsem jel chvíli v desti, který presel v hustou snëhovou vánici. Noci jsou ale vëtsinou jasné s perfektnë viditelnými hvëzdami a çastou polární zárí.
"Mí" bobri opët pilnë káceji stromy, vëtsinou na trochu jiných místech nez vloni. Jen já jsem zatím nenasel ças, abych si udëlal nëjaké nové fotografie. Obzvlástë ten nový pár na potoce blízko mého pracovistë se velice çiní. Bohuzel jsou moc blízko silnice, tak nevím jak dlouho tam vydrzí. Uz zaçátkem zárí jim nëkdo snízil kus hráze asi o metr. To bëhem týdne zase opravili a od té doby jejich hráz opët zmohutnëla. Kolem je spousta novë pokácených stromű a jejich jezero zaçne za chvíli zasahovat az do trubek, kterými potok prochází pod silnicí, coz se asi nebude líbit cestárűm ...
1. 11. Pondëlí: Byl celkem hezký týden a obzvlástë právë uplynulý víkend. Vçera na Halloween zde byly dokonce zaznamenány na tuto roçní dobu rekordnë vysoké teploty 17-18°C. Pres noc se postupnë ochlazovalo. Brzo ráno bylo jestë 6°C, ale v 9 hodin dopoledne uz jen 1°C a pres Manitobu rychle precházela studená fronta. Padal dest se snëhem a chvílemi z toho byla pëkná plískanice s minimální viditelností. O dalsí nový rekord se postaral vítr - ve Winnipegu byla namërena stálá rychlost vëtru 87 km/hod. V poryvech dosahovala rychlost vëtru az 113 km/hod, mimo mësto zrejmë jestë více. Alespoń 25 sloupű vysokého napëtí v Mezijezerí (oblast mezi obrovskými jezery Winnipeg a Manitoba) bylo vëtrem pokáceno.
9. 11. Pres obçasné noçní mrazíky a i po celý den zamrzlé kaluze je tu neobyçejné teplo. Vçera byl prekonán dalsí rekord - v Mordenu v jizní Manitobë namërili nejvyssí teplotu +25°C, ve Winnipegu bylo +18°C. Normální (prűmërná) maximální teplota pro tento den je +1°C. Vűbec bychom se tu nezlobili, kdyby nás çekala jiz tretí teplá zima za sebou. Na souçasné teplé poçasí tu s obavami hledí snad jen lidé, jejichz hlavní celoroçní príjem je z provozování tëch nëkolika lyzarských vlekű, které v Manitobë jsou, protoze je pravdëpodobnë çeká pozdní zahájení sezóny. Na druhé stranë si pochvalují, ze v teple se predsezónní udrzba vleku a svahű provádí príjemnëji ...
17. 11. Pokraçuje tu mimorádné teplo (v noci málokdy pod -1°C, ve dne çasto kolem +8°C; na severu v Churchillu dnes uz ale mëli -20°C). Zrejmë se Zemë opravdu otepluje. Zatím na to zaçínají doplácet manitobstí lední medvëdi. Doba, po kterou je v zimë Hudsonűv záliv u Churchillu zamrzlá, se prý v posledních letech zkrátila o tri týdny. O tolik se tak zkrátila i doba, bëhem níz se lední medvëdi na jare musí vykrmit na celý rok pozíráním tuleních mládat. Váha medvëdic úmërnë s tím klesá.
Obloha v právë uplývající noci byla perfektnë jasná, plná hvëzd, na severu nádherná polární záre, jen zádné oçekávané krizování nebe meteority z kazdoroçní sprsky Leonidű se zatím nekonalo. Vylezl jsem ven dvakrát asi na 20 min, poprvé asi ve 2:30 jsem za tu dobu vidël jen jeden metereorit, podruhé ve 4 ráno tri. Pak jsem si teprve vsiml, ze maximum sprsky se má konat az zítra! Vloni se ale konalo o 14 hodin dríve nez bylo pűvodnë predpovëzeno.
23. 11. Kolem Pinawy uz tri dni lezí na zemi snëhový poprasek, který ve stínu prezil i pokraçující denní maxima az +6°C. V noci totiz klesá teplota hodnë pod nulu a ve vzduchu je koneçnë/bohuzel uz cítit zimní atmosféru.
28. 11. Trochu to tady zaçíná vypadat jako v zimë. Od pátku napadlo asi (jen!) 1 cm snëhu. Stále vsak celkem mírné teploty (ve dne trochu pod nulou) a az doposud se dalo jezdit na kole (vçera jsem prílis nezmrzl ani pri rychlosti 25-30 km/hod).
1. 12. (1 hod ráno) Vçera zaçal vát teplý vítr od jihu a o pűlnoci bylo jestë +5°C a vsechen sníh pryç.
5. 12. Celý první prosinec pak bylo velmi sluneçno a málem to vypadalo jako v létë. Pak se nëkolik dní drzela teplota kolem nuly a díky tomu se silnice pozdë veçer mënily v docela pëkná kluzistë. Vçera v noci prece jen klesla teplota az na -16°C a vzduchem poletovalo trochu vloçek. Dlouhodobá predpovëd na prístí tri mësíce ale zní: bude opët mírná zima s teplotami dost nad normálem.
11. 12. Dnes v noci koneçnë napadlo na jihovýchodë Manitoby
nëco málo snëhu (asi 2 cm). Ve mëstë Beausejour se mëly uz pred
týdnem konat závody snëzných skútrű (snowmobilű). Byly odlozeny
na zítrek. Budou muset být opët odlozeny.
15. 12. Prece jen prisla zima i do jizní Manitoby, Vçera
napadlo asi 5-10 cm jestë mokrého snëhu pri teplotách kolem nuly,
dnes ráno jsme se ale probudili do -20°C, coz byl pri tak náhlé
zmënë docela sok. Dnes kolem pozdnë odpoledního slunce nízko nad
západním obzorem byla velice zvlástní duha malého polomëru.