Promënlivé jaro a léto 1999 - 24. 3. az 2. 10.

Predchozí povëtrnostní stránka: Podzim a zima 1998/99

24. 3.: Led kolem pinawského mostu bëhem posledního týdne skoro úplnë zmizel. Dnes se tam na odpoçívadle páslo nëkolik desítek divokých kanadských hus. Jsou to první navrátivsí se husy, které jsem letos zaregistroval.

4. 4.: V noci ze çtvrtka na Velký pátek tu napadlo 25 cm snëhu. A dnes dalsích 20 cm!

16. 4.: Velikonoçní sníh sice dost rychle roztál a nasledovalo nëkolik teplých dní, nedávno vsak teploty klesly zpët k nule a dnes ráno byla zem opët zcela bílá (asi 1 cm).

10. 5.: Poslední dva týdny dubna bylo prekrásné teplé poçasí s az 26°C, které mëlo vsak za následek velká sucha vedoucí k 65 lesním pozárűm na východ od jezera Winnipeg, které si vyzádaly evakuaci mnoha set lidi, preváznë Indiánű. A kolem Winnipegu silné vëtry zaçaly odnáset hlínu z polí a pűsobit prachové boure. Pak nastëstí zaçalo prset, jenze se nakonec ochladilo natolik, ze uz 3 dni klesají noçní teploty pod nulu a ve dne se maximální teploty pohybují kolem 8° a leje tolik, ze se zase zaçínají rozlévat nëkteré mensí reky. Je to pëkná ilustrace toho jak se manitobské poçasí műze rychle mënit od jednoho extrému k druhému.

25. 5.: Az do soboty bylo neobvykle chladno a prselo tolik, ze se nëkterí farmári zase bojí, ze nebudou moci vças zasít. Hlavnë v jihozápadní Manitobë, kde je asi 700 tisíc hektarű pűdy pod vodou nebo namoçené tak, ze se na ni nedá vjet a 9 obcí tam proto vyhlásilo stav nouze.

30. 5. (nedële): Od pondëlí do pátku byla koneçnë perfektnë modrá obloha a teplomër se vysplhal v pátek az na 31°C. Pak v sobotu opët hodnë prselo a dnes bylo jen asi 12°C.

8. 6. Je opët teplo, skoro neprsí, ve vëtsinë Manitoby se podarilo zasít az 90% obhospodarovaných ploch, jen v té jihozápadní Manitobë na onëch podmáçených 700 tisících hektarech pouhých 10%. Pritom uz pomalu prosly lhűty pro vsechny plodiny, do nichz je tu nutno provést osev, aby staçily dozrát.
Mimochodem, pres vsechny silné destë stále horí nëkolik lesních pozárű na severu, ale uz nejsou nebezpeçné. Z tëch 65 dole zmínëných jich bylo 64 zalozeno lidmi, lidskou çinností (z nepozornosti, atd.).

Po kvëtnových destích je v rece Winnipeg u pinawského mostu tak vysoká voda, ze z balvanű vyçnívají nad hladinu pouhé dva na severu kousek od bobrího hradu. A nejvyssí body ostrűvkű na jihu jsou zhruba na úrovni hladiny - rozhodnë na nich letos neműzou zádní ptáci hnízdit jako vloni. I potokem v onom opustëném bobrím sídlisti teçe tolik vody, ze staré neudrzované hráze jsou málem plné.

20. 6. Pred týdnem (13-16. 6.) v jizní Manitobë noçní teploty opët klesaly az k nule a v okolí Steinbachu zaznamenali jedno ráno i ranní mrazíky a skody na polích. Pak ve çtvrtek naopak na úplném severu Manitoby v Churchillu vystoupila teplota az na rekordních 28°C a od té doby je zase docela teplo i tady na jihu. Vçera jsem poprvé skoçil do reky, moc dlouho se tam ale jestë vydrzet nedalo.
Na nëkolika místech na severu ozírají milióny housenek dohola listí osikových lesű.

23. 6. Vçera tu bylo nesnesitelnë vlhko a Pinawa bylo se 33°C nejteplejsím místem Kanady (ve Winnipegu bylo 32°C). Pres Manitobu se prehnala odpoledne a veçer silná boure se spoustou destë. Dnes je opët sluneçno. Komári zaçínají být stále nepríjemnëjsí.

3. 7. V posledních dnech silné lijáky, dost chladno. Nedaleko odtud, ve mëstë Kenora v severovýchodním cípu Ontária je vyhlásen stav ohrození díky vysoké hladinë vody v jezere Lake in the Woods. U Kenory z nëj vytéká reka Winnipeg, v níz je stále mimorádnë vysoký stav vody i v okolí Pinawy (uz tam vyçuhuje jen malinká spiçka jediného balvanu u bobrího hradu z mých fotografií a vnitrek hradu bude nejspís uz také zaplaven), kde v ní pluje hodnë celých kmenű a jiných kusű dreva odplavených z jejích brehű.
Ve Skalistých horách v Banffském národním parkű má napadnout 15 cm snëhu a cesty na sever od nëj jsou opët uzavreny díky zimnímu poçasí.

11.-16. 7. Alespoń v severní Manitobë slo poçasí z jednoho extrému do druhého: Slunce, vedra, krupobití, bourky, dést, zima.

19. 7. Voda v rece Winnipeg se koneçnë vrací k normálu, vsechny balvany a ostrűvky u pinawského mostu jsou opët vidët. Voda se zdá stále jestë o nëco studenëjsí nez v Travnaté rece na severu.

24.-30. 7. Vëtsinou subtropická vedra pres 30°C, jednou çi dvakrát také nezvyklé vlhko a dusno. Sportovcűm z Jizní Ameriky úçastnících se právë zahájených Panamerických her se to líbí. I reka Winnipeg je koneçnë príjemná i pri delsím pobytu v ní.

31. 7. - 2. 8. Teploty prudce klesly çasto i pod dvacet stupńu. Najednou se zdá být nepríjemnë chladno.

9. 8. Relativnë chladné a dost destivé poçasí pokraçovalo po celý predchozí týden. Obças uz to málem zaçíná dýchat podzimem.

11.-14. 8. Vrátilo se sluneçné poçasí tak, ze se mohly naplno rozjet znë (dríve nez normálnë, zrejmë díky vedrűm v dubnu). Podarilo se za ty çtyri dny sklidit tretinu plochy psenice.

15.-17. 8. Opët zima a hodnë destë. 17. 8. postihla Winnipeg a okolí velká boure, která udëlala z ulic na chvíli rybníky. Po jizní Manitobë se pri tom procházelo tornado, které se nastëstí nikdy porádnë nedotklo povrchu zemë, alespoń ne v obydlených oblastech.

19. 8. Od vçerejska je zase teplo a predpovëd na víkend slibuje 35°C! Dalsí tornádo dnes zaznamenali daleko na východë v Novém Skotsku.

22. 8. Predpovëd pozdëji zmënili na maximálnë 30°C a tolik opravdu v sobotu (vçera) bylo. Dnes ale bylo uz jen asi 25°C a odpoledne bylo porádnë zamraçeno, dest, bourky. Uz více jak týden tu podzimnë zloutnou listy.

29. 8. Od úterý bylo opët vëtsinou hezky, obças az pres 30°C. Noci vsak poslední dva dny zaçaly být nepríjemnë studené. Velice vëtrno, na severu horí 40 lesních pozárű, z toho sest nekontrolovatelnë. Od vçerejska je prísný zákaz rozdëlávání ohńű v celé Manitobë mimo hlídaná táboristë. Letos uz v Manitobë shorelo 11 tisíc km2 lesű. Pred týdnem kroupy zpűsobily dost skod v nëkterých çástech Manitoby a farmári si stëzují, ze v dűsledku predchozích destű mají stále jestë problémy s pokraçovaním skliznë na namoçených polích.

22. 9. První dva týdny zárí bylo dost zima a neobvykle destivo. Jen vyjímeçnë se udëlalo hezky. Napríklad na severoamerický Svátek práce, který letos pripadl na 6. zárí, kdy jsem se letos nejspís uz naposledy odvázil skoçit venku do vody. Tento týden je zase neobvykle teplo s odpoledními teplotami az 24°C. V noci ale teplota klesá uz nepríjemnë blízko k bodu mrazu. Stromy jsou pëknë podzimnë zbarvené. Témër kazdou noc je mozno na obloze pozorovat polární zári.

30. 9. Ochladilo se na max. 6°C ve dne a i mírnë pod nulou v noci. Vítr az 70 km/hod. Pritom za západë Manitoby není v nëkterých místech jestë sklizena ani polovina obilí. Na východë jsou znë skoro u konce.

2. 10. Celé dna dny tu vzduchem poletovaly snëhové vloçky. Dvakrát se to zmënilo v krátkou vánici. Na zemi zatím nic nezűstává. V noci je pod nulou. Nevím jak to bude letos s babím ("indiánským") létem.

Následující povëtrnostní stránka: Podzim 1999