Opët je tu Halloween 31. 10. 1998

Dnes se tu opët slavil Halloween. Zubari se z nëj prece jen asi vűbec moc neradují, prestoze by jim mohl prinést zvýsené výdëlky, jak jsem vloni naznaçil. Alespoń jeden zubar ve Winnipegu nabídl vsem svým dëtským pacientűm, ze od nich vykoupí vsechny bonbóny, které pri halloweenovém "trikotrítování" vyzebrají. Za kazdou libru (454 g) bonbonű od nëj dostanou jeden dolar. Dëlá to po vzoru jednoho amerického kolegy, který vloni pri stejné akci zaplatil svým pacientűm za halloweenové mlsky celých $400. Prý se to zubarűm vyplatí, protoze nëkteré oblíbené bonbóny rozpoustí lepidlo, kterým tady mají mnohé dëti dlouhodobë prilepená k zubűm rovnátka a je s tím pak spoustu zbyteçné práce. Onen zubar pri Halloweenu rozdává dëtem kartáçky na zuby místo mlskű (bonbony vykoupené od dëti chce ovsem darovat jedné potravinové bance, která rozdëluje jídlo chudým lidem, kterí uz na zubare vűbec nemají ...? Snad to tam budou kazdé rodinë vydávat jen v neskodném mnozství). V rádiu jsem zaslechl výzvu verejnosti, aby místo bonbonű dávala o Halloweenu dëtem nëco zdravého, jako jablka nebo susené ovoce. Dcery mi ovsem ríkají, ze to je problematické, protoze znají hodnë dëtí, které ovoce vűbec nejí a jablka by zahodila a navíc rodiçe striktnë prikazují dëtem, aby si nebraly nic co není zabaleno v pűvodním obalu (asi aby nëkdo vysinutý náhodou nemohl rozdávat nëco otráveného - i kdyz jsem neslysel, ze by se pri Halloweenu nëco podobného kdy stalo).

Modrá chripka - Problémy Indiánű 31. 10. 1998

Pred nëkolika týdny winnipegský policejní náçelník pozastavil (az do projednání pred soudem) bez platu zamëstnání policistovi, který byl obvinën ze surového zbití çlovëka, zatýkaného kvűli nëjakému trestnému çinu. Mnoha jeho kolegűm se rozhodnutí jejich náçelníka nelíbilo a na protest proti nëmu jich 107 dalsí den ohlásilo, ze jsou nemocní a nedostavili se do práce. Médiím se ale mnozí z nich svërili, ze jde o protestní akci, ze se jedná o princip. O tomto hromadném "onemocnëní" se od té doby mluví jako o modré chripce. Policejní náçelník jim vsak oznámil, ze nedostanou za svou absenci plat, pokud neprinesou potvrzení od lékare o své nemoci. 91 jich opravdu takové potvrzení prineslo. Náçelník by ted rád vëdël jak je mozné, ze tolik lékarű vystavilo potvrzení lidem, kterí evidentnë nemocní nebyli. Poslal vsechna ta potvrzení o onemocnëní policistű Manitobské lékarské komore, aby zjistila, jestli vsechny její pravidla o vydávaní takových potvrzení byla dodrzena. Náçelník si myslí, ze asi 50 z tëch potvrzení je na první pohled podezrelých ...

Arbiter pro pracovní vztahy mezitím rozhodl, ze obvinëný policista, kvűli kterému to vsechno zaçalo, se má az do rozhodnutí soudu vrátit do práce. Nyní tedy vykonává pomocnou kancelárskou práci.

Není vűbec jasné komu v tomto sporu fandit. Jedná se tu o disciplinu, striktní dodrzování predpisű, solidaritu, shovívavost lékarű k pacientűm s problémy, vzájemné dëlání schválností, nebo o co vlastnë? Proto se asi touto miniaférou zabývala i celokanadská media.

Náçelník policie shodou okolností vçera odesel predçasnë do dűchodu (na vlastní zádost, rozhodl se k tomu uz dávno pred aférou s modrou chripkou) a tak není jasné jak se aféra bude dále vyvíjet. Den pred tím, se s ním winnipegská poboçka rádia CBC louçila v poradu, do nëhoz mohli posluchaçi prispívat po telefónu svými názory. Velká vëtsina volajících dëkovala náçelníkovi za jeho práci - zrejmë za dva roky, po nëz vykonával svou funkci, prispël hodnë ke zkvalitnëní práce winnipegské policie.

Snad jediný kritický hlas (prestoze moderátor neustále vyzýval posluchaçe, aby náçelníka policie vűbec nesetrili) se ozval od nëjakého Indiána, který chtël vëdët, proç i dnes je mezi vëzni 90% pűvodních obyvatel Manitoby, kterí pritom tvorí jen asi 10% vsech obyvatel provincie a obvinil naçelníka a celou policii z toho, ze málo dëlají pro prekonání rasových predsudkű. Séf policie mu odpovëdël, aby si predstavil, ze je v jeho roli a rekl mu, co by navrhl udëlat, aby se situace zlepsila. Plnë souhlasil se vsemi návrhy volajícího (najmout více policistű indiánského pűvodu, vzdëlávat vsechny policisty ve znalosti indiánských tradic, zvykű a kultury, závádët tradiçní systém indiánské spravedlnosti pro Indiány) a ríkal, ze pokud to bylo v jeho pravomoci (neműze treba sám zmënit soudní systém), snazil se dëlat právë to, co posluchaç navrhuje, ze se ale bude jednat o dlouhodobý proces. Presto volající rozhorçenë prohlásil, ze procento Indiánű ve vëznicích i po dobu funkce odcházejícího séfa policie spíse jestë rostlo a prirovnal jeho policii k nëmecké SS a Manitobu k nacistickému Nëmecku pokud jde o nakládání s Indiány. Bylo mi v tu chvíli séfa policie líto, protoze se asi skuteçnë snazil nëco pro Indiány udëlat. Na druhé stranë, prestoze jeho výroky byly hodnë prehnané, chápu i rozhorçení toho Indiána zpűsobené jeho zklamáním z toho, ze zlepsování situace jeho soukmenovcű probíhá tak pomalu. Celá tahle výmëna názorű dobre ilustruje, jak velký problém zpűsobený mnoha minulými krivdami, které Indiáni utrpëli a hlavnë násilným prerusením jejich prirozeného vývoje po ztrátë vëtsiny zemë na níz zili, nám tu minulost zanechala k vyresení.