Podzim 1999

P©edchoz¡ povˆtrnostn¡ str nka: Jaro a l‚to 1999

2. 10. Cel‚ dna dny tu vzduchem poletovaly snˆhov‚ vlo‡ky. Dvakr t se to zmˆnilo v kr tkou v nici. Na zemi zat¡m nic nez–st v . V noci je pod nulou. Nev¡m jak to bude letos s bab¡m ("indi nsk˜m") l‚tem.

10. 10. Bylo pr˜ tenkr t p©ed t˜dnem v nˆkter˜ch m¡stech ji‘n¡ Manitoby v noci a‘ -9°C! Od t‚ doby bylo dost zata‘eno, pr¨elo, ob‡as se v noci zaj¡mavˆ ¨ustil v such‚m list¡ spadan‚m na zemi tvrd˜ kupi‡kovit˜ sn¡h, p©ed dvˆma dny byla v noci i po© dn  bou©ka, p©i n¡‘ blesky osvˆtlovaly krajinu do velk‚ d lky. Ale hlavnˆ u‘ alespo¤ po t©i noci je teplota zp tky nad nulou. A dnes i £plnˆ zmizely mraky a byl n dhern˜ slune‡n˜ den s maximem +15°C. Tak‘e nˆjak‚ "indi nsk‚" l‚to snad je¨tˆ bude. Alespo¤ z¡t©ej¨¡ kanadsk‚ D¡k–vzd n¡ se snad vyda©¡.

24. 10. Ve skute‡nosti na to D¡k–vzd n¡ p©ed dvˆma t˜dny dost pr¨elo! Od t‚ doby se st©¡dalo slunce s de¨tem, v noci je kolem nuly, ve dne nˆkdy st le a‘ +15°C. Jihov˜chodn¡ Manitoba se p©ed nˆkolika dny u‘ jednou probudila m¡sty pokryt  snˆhem, kter˜ v¨ak brzo zmizel. Jinou noc jsem jel chv¡li v de¨ti, kter˜ p©e¨el v hustou snˆhovou v nici. Noci jsou ale vˆt¨inou jasn‚ s perfektnˆ viditeln˜mi hvˆzdami a ‡astou pol rn¡ z ©¡.

"M¡" bob©i opˆt pilnˆ k ceji stromy, vˆt¨inou na trochu jin˜ch m¡stech ne‘ vloni. Jen j  jsem zat¡m nena¨el ‡as, abych si udˆlal nˆjak‚ nov‚ fotografie. Obzvl ¨tˆ ten nov˜ p r na potoce bl¡zko m‚ho pracovi¨tˆ se velice ‡in¡. Bohu‘el jsou moc bl¡zko silnice, tak nev¡m jak dlouho tam vydr‘¡. U‘ za‡ tkem z ©¡ jim nˆkdo sn¡‘il kus hr ze asi o metr. To bˆhem t˜dne zase opravili a od t‚ doby jejich hr z opˆt zmohutnˆla. Kolem je spousta novˆ pok cen˜ch strom– a jejich jezero za‡ne za chv¡li zasahovat a‘ do trubek, kter˜mi potok proch z¡ pod silnic¡, co‘ se asi nebude l¡bit cest ©–m ...

1. 11. Pondˆl¡: Byl celkem hezk˜ t˜den a obzvl ¨tˆ pr vˆ uplynul˜ v¡kend. V‡era na Halloween zde byly dokonce zaznamen ny na tuto ro‡n¡ dobu rekordnˆ vysok‚ teploty 17-18°C. P©es noc se postupnˆ ochlazovalo. Brzo r no bylo je¨tˆ 6°C, ale v 9 hodin dopoledne u‘ jen 1°C a p©es Manitobu rychle p©ech zela studen  fronta. Padal de¨Ÿ se snˆhem a chv¡lemi z toho byla pˆkn  pl¡skanice s minim ln¡ viditelnost¡. O dal¨¡ nov˜ rekord se postaral v¡tr - ve Winnipegu byla namˆ©ena st l  rychlost vˆtru 87 km/hod. V poryvech dosahovala rychlost vˆtru a‘ 113 km/hod, mimo mˆsto z©ejmˆ je¨tˆ v¡ce. Alespo¤ 25 sloup– vysok‚ho napˆt¡ v Mezijeze©¡ (oblast mezi obrovsk˜mi jezery Winnipeg a Manitoba) bylo vˆtrem pok ceno.

9. 11. P©es ob‡asn‚ no‡n¡ mraz¡ky a i po cel˜ den zamrzl‚ kalu‘e je tu neoby‡ejn‚ teplo. V‡era byl p©ekon n dal¨¡ rekord - v Mordenu v ji‘n¡ Manitobˆ namˆ©ili nejvy¨¨¡ teplotu +25°C, ve Winnipegu bylo +18°C. Norm ln¡ (pr–mˆrn ) maxim ln¡ teplota pro tento den je +1°C. V–bec bychom se tu nezlobili, kdyby n s ‡ekala ji‘ t©et¡ tepl  zima za sebou. Na sou‡asn‚ tepl‚ po‡as¡ tu s obavami hled¡ snad jen lid‚, jejich‘ hlavn¡ celoro‡n¡ p©¡jem je z provozov n¡ tˆch nˆkolika ly‘a©sk˜ch vlek–, kter‚ v Manitobˆ jsou, proto‘e je pravdˆpodobnˆ ‡ek  pozdn¡ zah jen¡ sez¢ny. Na druh‚ stranˆ si pochvaluj¡, ‘e v teple se p©edsez¢nn¡ udr‘ba vleku a svah– prov d¡ p©¡jemnˆji ...

17. 11. Pokra‡uje tu mimo© dn‚ teplo (v noci m lokdy pod -1°C, ve dne ‡asto kolem +8°C; na severu v Churchillu dnes u‘ ale mˆli -20°C). Z©ejmˆ se Zemˆ opravdu otepluje. Zat¡m na to za‡¡naj¡ dopl cet manitob¨t¡ ledn¡ medvˆdi. Doba, po kterou je v zimˆ Hudson–v z liv u Churchillu zamrzl , se pr˜ v posledn¡ch letech zkr tila o t©i t˜dny. O tolik se tak zkr tila i doba, bˆhem n¡‘ se ledn¡ medvˆdi na ja©e mus¡ vykrmit na cel˜ rok po‘¡r n¡m tulen¡ch ml ƒat. V ha medvˆdic £mˆrnˆ s t¡m kles .

Obloha v pr vˆ upl˜vaj¡c¡ noci byla perfektnˆ jasn , pln  hvˆzd, na severu n dhern  pol rn¡ z ©e, jen ‘ dn‚ o‡ek van‚ k©i‘ov n¡ nebe meteority z ka‘doro‡n¡ spr¨ky Leonid– se zat¡m nekonalo. Vylezl jsem ven dvakr t asi na 20 min, poprv‚ asi ve 2:30 jsem za tu dobu vidˆl jen jeden metereorit, podruh‚ ve 4 r no t©i. Pak jsem si teprve v¨iml, ‘e maximum spr¨ky se m  konat a‘ z¡tra! Vloni se ale konalo o 14 hodin d©¡ve ne‘ bylo p–vodnˆ p©edpovˆzeno.

23. 11. Kolem Pinawy u‘ t©i dni le‘¡ na zemi snˆhov˜ popra¨ek, kter˜ ve st¡nu p©e‘il i pokra‡uj¡c¡ denn¡ maxima a‘ +6°C. V noci toti‘ kles  teplota hodnˆ pod nulu a ve vzduchu je kone‡nˆ/bohu‘el u‘ c¡tit zimn¡ atmosf‚ru.

28. 11. Trochu to tady za‡¡n  vypadat jako v zimˆ. Od p tku napadlo asi (jen!) 1 cm snˆhu. St le v¨ak celkem m¡rn‚ teploty (ve dne trochu pod nulou) a a‘ doposud se dalo jezdit na kole (v‡era jsem p©¡li¨ nezmrzl ani p©i rychlosti 25-30 km/hod).

1. 12. (1 hod r no) V‡era za‡al v t tepl˜ v¡tr od jihu a o p–lnoci bylo je¨tˆ +5°C a v¨echen sn¡h pry‡.

5. 12. Cel˜ prvn¡ prosinec pak bylo velmi slune‡no a m lem to vypadalo jako v l‚tˆ. Pak se nˆkolik dn¡ dr‘ela teplota kolem nuly a d¡ky tomu se silnice pozdˆ ve‡er mˆnily v docela pˆkn  kluzi¨tˆ. V‡era v noci p©ece jen klesla teplota a‘ na -16°C a vzduchem poletovalo trochu vlo‡ek. Dlouhodob  p©edpovˆd na p©¡¨t¡ t©i mˆs¡ce ale zn¡: bude opˆt m¡rn  zima s teplotami dost nad norm lem.

11. 12. Dnes v noci kone‡nˆ napadlo na jihov˜chodˆ Manitoby nˆco m lo snˆhu (asi 2 cm). Ve mˆstˆ Beausejour se mˆly u‘ p©ed t˜dnem konat z vody snˆ‘n˜ch sk£tr– (snowmobil–). Byly odlo‘eny na z¡t©ek. Budou muset b˜t opˆt odlo‘eny.

15. 12. P©ece jen p©i¨la zima i do ji‘n¡ Manitoby, V‡era napadlo asi 5-10 cm je¨tˆ mokr‚ho snˆhu p©i teplot ch kolem nuly, dnes r no jsme se ale probudili do -20°C, co‘ byl p©i tak n hl‚ zmˆnˆ docela ¨ok. Dnes kolem pozdnˆ odpoledn¡ho slunce n¡zko nad z padn¡m obzorem byla velice zvl ¨tn¡ duha mal‚ho polomˆru.