Promˆnliv‚ jaro a l‚to 1999 - 24. 3. a‘ 2. 10.

P©edchoz¡ povˆtrnostn¡ str nka: Podzim a zima 1998/99

24. 3.: Led kolem pinawsk‚ho mostu bˆhem posledn¡ho t˜dne skoro £plnˆ zmizel. Dnes se tam na odpo‡¡vadle p slo nˆkolik des¡tek divok˜ch kanadsk˜ch hus. Jsou to prvn¡ navr tiv¨¡ se husy, kter‚ jsem letos zaregistroval.

4. 4.: V noci ze ‡tvrtka na Velk˜ p tek tu napadlo 25 cm snˆhu. A dnes dal¨¡ch 20 cm!

16. 4.: Velikono‡n¡ sn¡h sice dost rychle rozt l a nasledovalo nˆkolik tepl˜ch dn¡, ned vno v¨ak teploty klesly zpˆt k nule a dnes r no byla zem opˆt zcela b¡l  (asi 1 cm).

10. 5.: Posledn¡ dva t˜dny dubna bylo p©ekr sn‚ tepl‚ po‡as¡ s a‘ 26°C, kter‚ mˆlo v¨ak za n sledek velk  sucha vedouc¡ k 65 lesn¡m po‘ r–m na v˜chod od jezera Winnipeg, kter‚ si vy‘ daly evakuaci mnoha set lidi, p©ev ‘nˆ Indi n–. A kolem Winnipegu siln‚ vˆtry za‡aly odn ¨et hl¡nu z pol¡ a p–sobit prachov‚ bou©e. Pak na¨tˆst¡ za‡alo pr¨et, jen‘e se nakonec ochladilo natolik, ‘e u‘ 3 dni klesaj¡ no‡n¡ teploty pod nulu a ve dne se maxim ln¡ teploty pohybuj¡ kolem 8° a leje tolik, ‘e se zase za‡¡naj¡ rozl‚vat nˆkter‚ men¨¡ ©eky. Je to pˆkn  ilustrace toho jak se manitobsk‚ po‡as¡ m–‘e rychle mˆnit od jednoho extr‚mu k druh‚mu.

25. 5.: A‘ do soboty bylo neobvykle chladno a pr¨elo tolik, ‘e se nˆkte©¡ farm ©i zase boj¡, ‘e nebudou moci v‡as zas¡t. Hlavnˆ v jihoz padn¡ Manitobˆ, kde je asi 700 tis¡c hektar– p–dy pod vodou nebo namo‡en‚ tak, ‘e se na ni ned  vjet a 9 obc¡ tam proto vyhl silo stav nouze.

30. 5. (nedˆle): Od pondˆl¡ do p tku byla kone‡nˆ perfektnˆ modr  obloha a teplomˆr se vy¨plhal v p tek a‘ na 31°C. Pak v sobotu opˆt hodnˆ pr¨elo a dnes bylo jen asi 12°C.

8. 6. Je opˆt teplo, skoro nepr¨¡, ve vˆt¨inˆ Manitoby se poda©ilo zas¡t a‘ 90% obhospoda©ovan˜ch ploch, jen v t‚ jihoz padn¡ Manitobˆ na onˆch podm ‡en˜ch 700 tis¡c¡ch hektarech pouh˜ch 10%. P©itom u‘ pomalu pro¨ly lh–ty pro v¨echny plodiny, do nich‘ je tu nutno prov‚st osev, aby sta‡ily dozr t.
Mimochodem, p©es v¨echny siln‚ de¨tˆ st le ho©¡ nˆkolik lesn¡ch po‘ r– na severu, ale u‘ nejsou nebezpe‡n‚. Z tˆch 65 dole zm¡nˆn˜ch jich bylo 64 zalo‘eno lidmi, lidskou ‡innost¡ (z nepozornosti, atd.).

Po kvˆtnov˜ch de¨t¡ch je v ©ece Winnipeg u pinawsk‚ho mostu tak vysok  voda, ‘e z balvan– vy‡n¡vaj¡ nad hladinu pouh‚ dva na severu kousek od bob©¡ho hradu. A nejvy¨¨¡ body ostr–vk– na jihu jsou zhruba na £rovni hladiny - rozhodnˆ na nich letos nem–‘ou ‘ dn¡ pt ci hn¡zdit jako vloni. I potokem v onom opu¨tˆn‚m bob©¡m s¡dli¨ti te‡e tolik vody, ‘e star‚ neudr‘ovan‚ hr ze jsou m lem pln‚.

20. 6. P©ed t˜dnem (13-16. 6.) v ji‘n¡ Manitobˆ no‡n¡ teploty opˆt klesaly a‘ k nule a v okol¡ Steinbachu zaznamenali jedno r no i rann¡ mraz¡ky a ¨kody na pol¡ch. Pak ve ‡tvrtek naopak na £pln‚m severu Manitoby v Churchillu vystoupila teplota a‘ na rekordn¡ch 28°C a od t‚ doby je zase docela teplo i tady na jihu. V‡era jsem poprv‚ sko‡il do ©eky, moc dlouho se tam ale je¨tˆ vydr‘et nedalo.
Na nˆkolika m¡stech na severu o‘¡raj¡ mili¢ny housenek dohola list¡ osikov˜ch les–.

23. 6. V‡era tu bylo nesnesitelnˆ vlhko a Pinawa bylo se 33°C nejteplej¨¡m m¡stem Kanady (ve Winnipegu bylo 32°C). P©es Manitobu se p©ehnala odpoledne a ve‡er siln  bou©e se spoustou de¨tˆ. Dnes je opˆt slune‡no. Kom ©i za‡¡naj¡ b˜t st le nep©¡jemnˆj¨¡.

3. 7. V posledn¡ch dnech siln‚ lij ky, dost chladno. Nedaleko odtud, ve mˆstˆ Kenora v severov˜chodn¡m c¡pu Ont ria je vyhl ¨en stav ohro‘en¡ d¡ky vysok‚ hladinˆ vody v jeze©e Lake in the Woods. U Kenory z nˆj vyt‚k  ©eka Winnipeg, v n¡‘ je st le mimo© dnˆ vysok˜ stav vody i v okol¡ Pinawy (u‘ tam vy‡uhuje jen malink  ¨pi‡ka jedin‚ho balvanu u bob©¡ho hradu z m˜ch fotografi¡ a vnit©ek hradu bude nejsp¡¨ u‘ tak‚ zaplaven), kde v n¡ pluje hodnˆ cel˜ch kmen– a jin˜ch kus– d©eva odplaven˜ch z jej¡ch b©eh–.
Ve Skalist˜ch hor ch v Banffsk‚m n rodn¡m park– m  napadnout 15 cm snˆhu a cesty na sever od nˆj jsou opˆt uzav©eny d¡ky zimn¡mu po‡as¡.

11.-16. 7. Alespo¤ v severn¡ Manitobˆ ¨lo po‡as¡ z jednoho extr‚mu do druh‚ho: Slunce, vedra, krupobit¡, bou©ky, d‚¨Ÿ, zima.

19. 7. Voda v ©ece Winnipeg se kone‡nˆ vrac¡ k norm lu, v¨echny balvany a ostr–vky u pinawsk‚ho mostu jsou opˆt vidˆt. Voda se zd  st le je¨tˆ o nˆco studenˆj¨¡ ne‘ v Travnat‚ ©ece na severu.

24.-30. 7. Vˆt¨inou subtropick  vedra p©es 30°C, jednou ‡i dvakr t tak‚ nezvykl‚ vlhko a dusno. Sportovc–m z Ji‘n¡ Ameriky £‡astn¡c¡ch se pr vˆ zah jen˜ch Panamerick˜ch her se to l¡b¡. I ©eka Winnipeg je kone‡nˆ p©¡jemn  i p©i del¨¡m pobytu v n¡.

31. 7. - 2. 8. Teploty prudce klesly ‡asto i pod dvacet stup¤u. Najednou se zd  b˜t nep©¡jemnˆ chladno.

9. 8. Relativnˆ chladn‚ a dost de¨tiv‚ po‡as¡ pokra‡ovalo po cel˜ p©edchoz¡ t˜den. Ob‡as u‘ to m lem za‡¡n  d˜chat podzimem.

11.-14. 8. Vr tilo se slune‡n‚ po‡as¡ tak, ‘e se mohly naplno rozjet ‘nˆ (d©¡ve ne‘ norm lnˆ, z©ejmˆ d¡ky vedr–m v dubnu). Poda©ilo se za ty ‡ty©i dny sklidit t©etinu plochy p¨enice.

15.-17. 8. Opˆt zima a hodnˆ de¨tˆ. 17. 8. postihla Winnipeg a okol¡ velk  bou©e, kter  udˆlala z ulic na chv¡li rybn¡ky. Po ji‘n¡ Manitobˆ se p©i tom proch zelo tornado, kter‚ se na¨tˆst¡ nikdy po© dnˆ nedotklo povrchu zemˆ, alespo¤ ne v obydlen˜ch oblastech.

19. 8. Od v‡erej¨ka je zase teplo a p©edpovˆƒ na v¡kend slibuje 35°C! Dal¨¡ torn do dnes zaznamenali daleko na v˜chodˆ v Nov‚m Skotsku.

22. 8. P©edpovˆƒ pozdˆji zmˆnili na maxim lnˆ 30°C a tolik opravdu v sobotu (v‡era) bylo. Dnes ale bylo u‘ jen asi 25°C a odpoledne bylo po© dnˆ zamra‡eno, de¨Ÿ, bou©ky. U‘ v¡ce jak t˜den tu podzimnˆ ‘loutnou listy.

29. 8. Od £ter˜ bylo opˆt vˆt¨inou hezky, ob‡as a‘ p©es 30°C. Noci v¨ak posledn¡ dva dny za‡aly b˜t nep©¡jemnˆ studen‚. Velice vˆtrno, na severu ho©¡ 40 lesn¡ch po‘ r–, z toho ¨est nekontrolovatelnˆ. Od v‡erej¨ka je p©¡sn˜ z kaz rozdˆl v n¡ oh¤– v cel‚ Manitobˆ mimo hl¡dan  t bo©istˆ. Letos u‘ v Manitobˆ sho©elo 11 tis¡c km2 les–. P©ed t˜dnem kroupy zp–sobily dost ¨kod v nˆkter˜ch ‡ stech Manitoby a farm ©i si stˆ‘uj¡, ‘e v d–sledku p©edchoz¡ch de¨Ÿ– maj¡ st le je¨tˆ probl‚my s pokra‡ovan¡m skliznˆ na namo‡en˜ch pol¡ch.

22. 9. Prvn¡ dva t˜dny z ©¡ bylo dost zima a neobvykle de¨tivo. Jen vyj¡me‡nˆ se udˆlalo hezky. Nap©¡klad na severoamerick˜ Sv tek pr ce, kter˜ letos p©ipadl na 6. z ©¡, kdy jsem se letos nejsp¡¨ u‘ naposledy odv ‘il sko‡it venku do vody. Tento t˜den je zase neobvykle teplo s odpoledn¡mi teplotami a‘ 24°C. V noci ale teplota kles  u‘ nep©¡jemnˆ bl¡zko k bodu mrazu. Stromy jsou pˆknˆ podzimnˆ zbarven‚. T‚mˆ© ka‘dou noc je mo‘no na obloze pozorovat pol rn¡ z ©i.

30. 9. Ochladilo se na max. 6°C ve dne a i m¡rnˆ pod nulou v noci. V¡tr a‘ 70 km/hod. P©itom za z padˆ Manitoby nen¡ v nˆkter˜ch m¡stech je¨tˆ sklizena ani polovina obil¡. Na v˜chodˆ jsou ‘nˆ skoro u konce.

2. 10. Cel‚ dna dny tu vzduchem poletovaly snˆhov‚ vlo‡ky. Dvakr t se to zmˆnilo v kr tkou v nici. Na zemi zat¡m nic nez–st v . V noci je pod nulou. Nev¡m jak to bude letos s bab¡m ("indi nsk˜m") l‚tem.

N sleduj¡c¡ povˆtrnostn¡ str nka: Podzim 1999