Trag×die Ãesko-kanadsk× rodiny | 9. 7. 2000 |
PÒed tÒema dny byla v Kitcheneru v Ontariu nalezane mrtvÁ celÁ ÓestiÃlennÁ rodina ÃeskÙch emigrantÊ. 27letÁ maminka a ÃtyÒi dÅti star× dva a pÊl mÅsÉce a 2, 5 a 7 let byly ubodan× 42letÙm otcem, kterÙ se pak zastÒelil. Otec trpÅl nÅjakou duÓevnÉ poruchou. Po narozenÉ poslednÉho dÉtÅte v dubnu se choval iracionÁlnÅ a byl na nÅkolik mÁlo dnÉ hospitalizovÁn na psychiatrii. Nebylo to poprv× - nÅco podobn×ho se stÁlo i po narozenÉ jeho druh×ho dÉtÅte. NevÉ se pÒesnÅ jakÁ byla jeho diagnÏza (pravdÅpodobnÅ bipolÁrnÉ porucha, neboli manickÁ deprese, pÒi nÉÚ se stÒÉdajÉ stavy hlubok× deprese se stavy vzruÓenÉ), zdali byl dol×Ãen nebo se mÅl nadÁle l×Ãit. PsychiatÒi se odvolÁvajÉ na ochranu soukromÉ pacientÊ a tvrdÉ, Úe pro nÅj vÉc udÅlat nemohli a Úe se trag×dii nedalo zabrÁnit. (ZdÁ se mi, Úe to bude dalÓÉ z tak ÃastÙch pÒÉpadÊ selhÁnÉ kanadsk× praktick× psychiatrie.)
Rodina mÅla finanÃnÉ potÉÚe, otec poslednÉch alespoÎ 10 let nepracoval a Úil z invalidnÉho dÊchodu. Byl velice autoritativnÉ a jeho Òeà byla plnÁ nÁboÚenskÙch citÁtÊ. ManÚelku si naÓel pomocÉ inzerÁtu pÒi sv× prvnÉ navÓtÅvÅ v ãechÁch v r. 1990. V r. 1997 od nÅj odeÓla a vrÁtila se do ãech, kde otÅhotnÅla s jinÙm muÚem. PodaÒilo se mu jÉ ale pÒesvÅdÃit, aby se za nÉm vrÁtila do Kanada. Jejich poslednÉ dÉtÅ s narodilo s vadou pÁteÒe (spina bifida). PÒed ÃtvrteÃnÉ trag×diÉ prohlaÓoval, Úe odejde od manÚelky se starÓÉmi dÅtmi a nechÁ ji samotnou s invalidnÉm novorozenÅtem.
(Podle ÃlÁnku ze vÃerejÓÉho Globe and Mail.)
PoÃasÉ za moc nestÁlo | 9. 7. 2000 |
Zbytek kvÅtna ani Ãerven tu za moc nestÁly. Bylo vÅtÓinou podprÊmÅrnÅ chladno a poslednÉ dobou hodnÅ prÓelo. NapÒ. pÒed nÅkolika dny naprÓelo v sousednÉm Saskatchewanu ve mÅstÅ Vanguard za nÅkolik hodin 330 mm vody, coÚ je mnoÚstvÉ, kter× tam normÁlnÅ napadne za celÙ rok, a bylo to jeÓtÅ o nÅco vÉce neÚ kolik prÁvÅ naprÓelo v Tokiu pÒi letoÓnÉm nadprÊmÅrn×m tÒetÉm japonsk×m uragÁnu. MÅsto bylo celÙ den pod vodou. Tak× u nÁs v ManitobÅ se vÓude v polÉch i mimo nÅ lesknou kousky vodnÉ hladiny v neobvyklÙch mÉstech. Pod pinawskÙm mostem teÃe tolik vody, Úe pouze ÓpiÃka jedin×ho balvanu na sever od nÅj vykukuje nad hladinu. PÒitom je ta voda tak studenÁ, Úe se zatÉm nedÁ nikde koupat, kromÅ v tÅch nejmÅlkÓÉch jezerech.
V t× vodÅ se ale daÒÉ komÁrÊm, kter× uÚ pÒes tÙden ve velik× mÉÒe suÚujÉ i Winnipeg, pÒes veÓkerou obvyklou snahu vÃas zabÉt jejich larvy ve vÓech stojatÙch vodÁch ve mÅstÅ i okolÉ. Na venkovÅ jsem vidÅl jsem stÁdo krÁv namaÃkanÙch kolem dÙmajÉcÉho ohnÅ, kterÙ jim jejich majitel zÒejmÅ rozdÅlal proti komÁrÊm. Lid× pracujÉci venku majÉ Ãasto hlavu a krk zabalen× do ruÃnÉku nebo majÉ klobouÃek se sÉÔkou proti komÁrÊm. V okolÉ velkÙch vodnÉch ploch se prÁvÅ lÉhnou, rojÉ a ve velk×m mnoÚstvÉ umÉrajÉ jepice. VÊbec se tu pÒÉroda prÁvÅ hemÚÉ velkÙm mnoÚstvÉm hmyzÉ havÅti.
NeÓtastnÁ medvÅdice zabÉjÉ | 9. 7. 2000 |
MedvÅd
zakousl nadÅjnou 24letou sportovkyni (biatlon) pÒi bÅhanÉ po stezkÁch v lese kolem vojensk×
zÁkladny v Quebeku, kde hodlala tr×novat cel× l×to. Pachatel uÚ byl dopaden a zabit
(identifikace s pravdÅpodobnosti 90%). Jednalo se o medvÅdici, kterÁ
mÅla ml×ko, ale ÚÁdnÁ medvÉÄata s nÉ nebyla. Jejich ztrÁta (kdovÉ jestli je nezabil
nÅjakÙ ÃlovÅk - pytlÁk?) zÒejmÅ zpÊsobila jejÉ agresivitu (Õtoky ÃernÙch
bÙloÚravÙch medvÅdÊ na lidi jsou ÒÉdk× - v KanadÅ mÅly za nÁsledek jen asi
40 mrtvÙch za poslednÉch 100 let; kdyÚ jsou nevyprovokovan×, jednÁ se vÅtÓinou o Õtoky velkÙch dospÅlÙch
medvÅdÉch samcÊ, kteÒÉ si jiÚ uvÅdomili, Úe jsou silnÅjÓÉ neÚ vÓechno ostatnÉ, co mÊÚou v lese potkat).
PrvnÉ zprÁvy po incidentu mluvily o tom, Úe vÓechni medvÅdi kolem zÁkladny budou
zabiti, coÚ se mi nezdÁ sprÁvn×. Na opaÃn× stranÅ Kanady v Britsk× Kolumbii zase kousl
vlk kajakÁÒe, kterÙ spal "pod ÓirÁkem" - byl probuzen tahÁnÉm zvÅdav×ho vlka za spacÁk,
zaÃal na vlka kriÃet a ten ho ze strachu kousl. (Je to snad prvnÉ doloÚenÙ Õtok vlka na
ÃlovÅka v severnÉ Americe.)
SmrtÉcÉ tornÁdo | 18. 7. 2000 |
Opravdu tu skoro tÙden bylo tolik teplo, Úe se i Òeky ohÒÁly a je moÚno v nich plavat. PoslednÉ dvÅ noci ale opÅt pÒiÓla velkÁ chladna a naveÃer se konajÉ bouÒky. Po cel× KanadÅ je poÃasÉ nadprÊmÅrnÅ nestabilnÉ. O vÉkendu byla zaznamenÁna alespoÎ na tÒech mÉstech (Alberta, Ontario, Manitoba) rÊznÅ silnÁ tornÁda. Zdaleka nejhorÓÉ bylo to albertsk×, kter× v pÁtek 14. 7. pÒekvapilo v dobÅ veÃeÒe velkÙ kemping v Pine Lake u mÅsta Red Deer v AlbertÅ, v nÅmÚ bylo v t× dobÅ asi 400 obytnÙch vozidel a pÒÉvÅsÊ, nÅjak× stany a asi 700 lidÉ. TornÁdo bylo Óirok× 1 km a rychlost vÅtru v jeho trychtÙÒi se odhadovala na 300 km/hod. Teprve dnes bylo ukonÃeno pÁtrÁnÉ po obÅtech (asi 50 obytnÙch vozidel nahÁzelo tornÁdo na dno jezera a teprve dnes potÁpÅÃi dokonÃili jejich prÊzkum). CelkovÁ bilance je zatÉm 11 mrtvÙch, vÉce neÚ 100 zranÅnÙch (z toho mnoho tÅÚce) a Ókoda odhadovanÁ na nÅkolik set miliÏnÊ dolarÊ.
Chlapce ani po tÙdnu nenaÓli | 23. 7. 2000 |
Skoro celÙ tÙden pomÁhalo v pÁtrÁnÉ po ztracen×m Marcusu
McKayovi aÚ 700 dobrovolnÉkÊ, kteÒÉ se snaÚili proÃesat
kaÚdÙ metr oblasti o prÊmÅru asi 8 km ve velice hust×m baÚinat×m lese.
ZatÉm po nÅm nenaÓli jedin× vÅrohodn× stopy. PÒedevÃÉrem se
policie usnesla, Úe uÚ nenÉ nadÅje, Úe by byl mezi ÚivÙmi (noÃnÉ
teploty tam klesaly skoro k nule) a pÁtrÁnÉ v podstatÅ ukonÃila.
Po schÊzce s manitobskÙm ministrem pro indiÁnsk× zÁleÚitosti
vÓak vÃera oznÁmila, Úe obnovuje pÁtrÁnÉ v pln×m rozsahu.
I dalÓÉ pÁtrÁnÉ bezÕspÅÓn× | 3. 9. 2000 |
PÁtrÁnÉ po Marcusu McKayovi bylo kolem 27. 7.
s koneÃnou platnostÉ odvolÁno (pÒestoÚe jeho matka a pÒÉbuznÉ
vÅÒili, Úe je stÁle naÚivu - oni i jejich Óamani ho stÁle vidÅli Úiv×ho
ve svÙch snech - to bylo tak× argumentem pÒi jejich interpelaci u
ministra 22. 7.). Teprve po oficiÁlnÉm skonÃenÉ pÁtrÁnÉ mÅly bÙt do
akce nasazeni ÃtyÒi pÁtracÉ policejnÉ psi dovezenÉ z rÊznÙch ÃÁstÉ
Manitoby (proà nebyli pÒivezeni hned po chlapcovÅ ztracenÉ?). Od t×
doby jsem o tomto pÒÉpadu vÉce neslyÓel. NevÉm tedy, jestli se alespoÎ
psÊm podaÒilo nejÉt po nÅm nÅjakou stopu.
10% vÙzbroje kanadsk× armÁdy bylo v rukou VÙchodoevropanÊ | 3. 9. 2000 |
Kanadsk× ministerstvo obrany (KMO) si najalo obrovskou nÁkladnÉ loÄ GST Katie k pÒepravÅ vÙzbroje kanadsk× armÁdy z Kosova zpÅt do Kanady. LoÄ vyplula z òecka 28. Ãervna s nÁkladem 580 tankÊ, obrnÅnÙch transport×rÊ a dalÓÉch vozidel a pÒÉsluÓn× munice v hodnotÅ asi $220 miliÏnÊ, coÚ pÒedstavuje zhruba 10% vÙzbroje kanadsk× pozemnÉ armÁdy. MÅla pÒistÁt v Quebecu 16. Ãervence. KvÊli finanÃnÉmu sporu mezi americkou plavebnÉ spoleÃnostÉ z Marylandu vlastnÉcÉ loÄ, dvÅma zprostÒedkovatelskÙmi firmami a KMO, vÓak loÄ mÉsto toho zakotvila v mezinÁrodnÉch vodÁch u pobÒeÚÉ Newfoundlandu, protoÚe se majitel lodi obÁval, Úe po vyloÚenÉ bude loÄ zabavena (podstata sporu nebyla v tisku moc osvÅtlena; ÃlovÅk by Ãekal, Úe plavebnÉ firma dostane po provedenÉ sluÚby spÉÓe zaplaceno, neÚ aby ji nÅkdo chtÅl loÄ zabavovat; firma vlastnÉcÉ loÄ byla vÓak zÒejmÅ na pokraji bankrotu ...).
Po 18 dnech kotvenÉ doÓla KMO trpÅlivost (mÅlo smluven× dohody na opravu vracejÉcÉ se techniky ihned po nÁvratu, hrozilo placenÉ pokut za jejich nedodrÚenÉ) a tak bylo 3. 8. vysazeno na loÄ z vrtulnÉkÊ 14 pÒÉsluÓnÉkÊ kanadsk×ho nÁmoÒnictva, kteÒÉ se lodi zmocnili a dali ji pÒÉkaz k plavbÅ do kanadskÙch vod. UkrajinskÙ kapitÁn lodi Viktor Chlebnikov se snaÚil prudkÙm man×vrovÁnÉm vÙsadku marnÅ zabrÁnit a pak odvysÉlal volÁnÉ o pomoc pÒi "pirÁtsk×m pÒepadenÉ v mezinÁrodnÉch vodÁch". Akce ale byla z hlediska mezinÁrodnÉho prÁva v poÒÁdku, protoÚe kvÊli nÉzkÙm danÉm byla loÄ zaregistrovÁna v karibsk×m ministÁtu Sv. Vincenc a Grenadiny, od nÅhoÚ si KanaÄan× pÒedem vyÚÁdali povolenÉ k obsazenÉ lodi. VÓech 23 ÃlenÊ posÁdky GST Katie bylo z vÙchodnÉ Evropy - z Ukrajiny, Ruska a Chorvatska. LoÄ ale doprovÁzeli po celou dobu plavby tÒi kanadÓtÉ vojÁci v pln× vÙzbroji, kteÒÉ byli i nÁpomocni pÒi hladk×m vysazenÉ svÙch kolegÊ. Pak jeÓtÅ trvalo asi 10 dnÉ neÚ loÄ mohla vyloÚit svÊj nÁklad, protoÚe mÅla mÁlo paliva na vlastnÉ man×vrovÁnÉ v Òece Sv. VavÒince a muselo se Ãekat na pÒÉjezd vleÃnÙch ÃlunÊ. Po vyloÚenÉ KanaÄan× asi k pÒijemn×mu pÒekvapenÉ vlastnÉkÊ dovolili proti vÓemu oÃekÁvanÉ lodi bez probl×mu odplout.
V KanadÅ se v poslednÉch letech stalo mÏdou omezovat veÒejnÙ sektor a zajiÓÔovat nejrÊznÅjÓÉ vlÁdnÉ sluÚby smlouvami se soukromÙmi dodavateli (tzv. contracting-out). Incident s lodÉ Katie podle nÅkterÙch kritikÊ naznaÃuje, Úe se to v mnoha pÒÉpadech asi pÒehnalo. VzpomÉnÁm, Úe tÒeba na nÅkter× mÉrotvorn× akce v Africe najalo KMO zase velkÁ ruskÁ armÁdnÉ dopravnÉ letadla, takÚe kanadsk× vojensk× sÉly zÒejmÅ teÄ nemajÉ ÚÁdnou poÒÁdnou vlastnÉ pÒepravnÉ kapacitu.