BÊh v kanadsk× ÕstavÅ | 11. 6. 1999 |
KanadskÁ Õstava zaÃÉnÁ preambulÉ "ProtoÚe Kanada je zaloÚena na principech, kter× uznÁvajÉ Boha jako nejvyÓÓÉ autoritu a vlÁdu zÁkona:". MyslÉ se tÉm (na zÁkladÅ tradice) kÒesÔanskÙ bÊh. Proti vlÁdÅ zÁkona nemÊÚe nikdo mÉt nÁmitek, nadÒazenost Boha znÉ trochu jako vedoucÉ Õloha jist× strany (ob× znamenÁ pÒihlÁÓenÉ se k jist× ideologii, kterou nemusÉ nutnÅ kaÚdÙ obÃan vyznÁvat). Podle prÁvnÉkÊ preambule nemÁ prakticky ÚÁdnÙ prÁvnÉ ÕÃinek, protoÚe jinak by byla ve sporu s nÁboÚenskou svobodou, kterÁ se kus dÁl v ÕstavÅ zajiÓÔuje a kterÁ se i tady uÚ dost dlouho interpretuje i jako svoboda nemÉt ÚÁdn× nÁboÚenstvÉ a vÅtÓina KanaÄanÊ se ani nezdÁ bÙt (vnitÒnÅ) nÁboÚensky zaloÚenÁ. TakÚe snad ta preambule je neÓkodnÁ. PÒesto proti nÉ majÉ nÅkteÒÉ lid× principiÁlnÉ vÙhrady a tak vÃera poslanec za NDP (NovÁ dem. strana) Svend Robinson pÒedloÚil ve federÁlnÉm parlamentu petici podepsanou tisÉcovkou humanistÊ (tak se tady ÒÉkÁ ateistÊm, snad aby to neznÅlo pohorÓlivÅ nebo co) poÚadujÉcÉ, aby zmÉnka o Bohovi jako nejvyÓÓÉ autoritÅ byla z preambule Õstavy vyÓkrtnuta a aby ustanovenÉ o nÁboÚensk× svobodÅ bylo explicitnÅ formulovÁno jako prÁvo na svobodu vyznÁnÉ a na svobodu od nÁboÚenstvÉ (tj. nevÅÒit v Boha). Petice vÓak vzbudila v parlamentu velk× pozdviÚenÉ a nejvÉce se Svend se zlou potÁzal ve vlastnÉch ÒadÁch. Byl za pÒednesenÉ petice poÚadujÉcÉ takovou "nehorÁznost" veÒejnÅ pokÁrÁn vÊdkynÉ sv× strany a za trest pÒesazen z prvnÉ lavice do lavice pÁte (socialist× z NDP majÉ dnes v parlamentu poslance hlavnÅ z venkovskÙch obvodÊ, kde by velk× volnomyÓlenkÁÒstvÉ mohlo v×st ke ztrÁtÅ hlasÊ, a vÊbec u zrodu jejich strany v 30. letech prÙ stÁla Òada sociÁlnÅ smÙÓlejÉcÉch kazatelÊ).
Svend Robinson uÚ pÒedtÉm zpÊsobil nejednu kontroverzi. Je prvnÉm poslancem parlamentu, kterÙ se (pÒed svÙm znovuzvolenÉm v tolerantnÉm velk×m Vancouveru) veÒejnÅ pÒiznal ke sv× homosexualitÅ. õplnÅ nedÁvno zase na vlastnÉ pÅst s nÅkolika kolegy z NDP vyrazil do bombardovan×ho Srbska a Kosova zjiÓÔovat situaci (viz. zmÅna postoje NDP k vÁlce o Kosovo).
Dnes rÁno o t× neÓtastn× petici diskutovali na CBC dva duchovnÉ z rÊznÙch cÉrkvÉ a jedna pravdÅpodobnÅ nevÅÒÉcÉ novinÁÒka. I oba duchovnÉ se dost divili proà se ta petice v parlamentu setkala s takovÙm odmÉtnutÉm (kaÚdÙ tam mÁ prÁvo pÒedloÚit petici o Ãemkoliv) a nemÅli by ani nic proti provedenÉ zmÅn v nÉ navrÚenÙch. PrÙ by i vÅÒÉcÉm udÅlalo dobÒe se nespol×hat na sebemenÓÉ podporu stÁtu. I panÉ novinÁÒka zase mÉnila, Úe zmÅny navrhovan× peticÉ nejsou tak palÃiv×, aby za jejich uskuteÃnÅnÉ nÅkdo vyrazil demonstrovat do ulic. Jsou mnohem nal×havÅjÓÉ sociÁlnÉ probl×my, kter× je tÒeba ÒeÓit hned.