kodovani

Podzim 1999

PŢedchoz’ povžtrnostn’ str‡nka: Jaro a lŽto 1999

2. 10. CelŽ dna dny tu vzduchem poletovaly snžhovŽ vlo‹ky. Dvakr‡t se to zmžnilo v kr‡tkou v‡nici. Na zemi zat’m nic nezóst‡v‡. V noci je pod nulou. Nev’m jak to bude letos s bab’m ("indi‡nskům") lŽtem.

10. 10. Bylo prů tenkr‡t pŢed tůdnem v nžkterůch m’stech jiěn’ Manitoby v noci aě -9°C! Od tŽ doby bylo dost zataěeno, präelo, ob‹as se v noci zaj’mavž äustil v suchŽm list’ spadanŽm na zemi tvrdů kupi‹kovitů sn’h, pŢed dvžma dny byla v noci i poއdn‡ bouŢka, pŢi n’ě blesky osvžtlovaly krajinu do velkŽ d‡lky. Ale hlavnž uě alespoË po tŢi noci je teplota zp‡tky nad nulou. A dnes i śplnž zmizely mraky a byl n‡dhernů slune‹nů den s maximem +15°C. Takěe nžjakŽ "indi‡nskŽ" lŽto snad jeätž bude. AlespoË z’tŢejä’ kanadskŽ D’kóvzd‡n’ se snad vydaŢ’.

24. 10. Ve skute‹nosti na to D’kóvzd‡n’ pŢed dvžma tůdny dost präelo! Od tŽ doby se stŢ’dalo slunce s deätem, v noci je kolem nuly, ve dne nžkdy st‡le aě +15°C. Jihovůchodn’ Manitoba se pŢed nžkolika dny uě jednou probudila m’sty pokryt‡ snžhem, kterů väak brzo zmizel. Jinou noc jsem jel chv’li v deäti, kterů pŢeäel v hustou snžhovou v‡nici. Noci jsou ale vžtäinou jasnŽ s perfektnž viditelnůmi hvžzdami a ‹astou pol‡rn’ z‡Ţ’.

"M’" bobŢi opžt pilnž k‡ceji stromy, vžtäinou na trochu jinůch m’stech neě vloni. Jen j‡ jsem zat’m nenaäel ‹as, abych si udžlal nžjakŽ novŽ fotografie. Obzvl‡ätž ten novů p‡r na potoce bl’zko mŽho pracoviätž se velice ‹in’. Bohuěel jsou moc bl’zko silnice, tak nev’m jak dlouho tam vydrě’. Uě za‹‡tkem z‡Ţ’ jim nžkdo sn’ěil kus hr‡ze asi o metr. To bžhem tůdne zase opravili a od tŽ doby jejich hr‡z opžt zmohutnžla. Kolem je spousta novž pok‡cenůch stromó a jejich jezero za‹ne za chv’li zasahovat aě do trubek, kterůmi potok proch‡z’ pod silnic’, coě se asi nebude l’bit cest‡Ţóm ...

1. 11. Pondžl’: Byl celkem hezků tůden a obzvl‡ätž pr‡vž uplynulů v’kend. V‹era na Halloween zde byly dokonce zaznamen‡ny na tuto ro‹n’ dobu rekordnž vysokŽ teploty 17-18°C. PŢes noc se postupnž ochlazovalo. Brzo r‡no bylo jeätž 6°C, ale v 9 hodin dopoledne uě jen 1°C a pŢes Manitobu rychle pŢech‡zela studen‡ fronta. Padal deäé se snžhem a chv’lemi z toho byla pžkn‡ pl’skanice s minim‡ln’ viditelnost’. O dalä’ novů rekord se postaral v’tr - ve Winnipegu byla namžŢena st‡l‡ rychlost vžtru 87 km/hod. V poryvech dosahovala rychlost vžtru aě 113 km/hod, mimo mžsto zŢejmž jeätž v’ce. AlespoË 25 sloupó vysokŽho napžt’ v MezijezeŢ’ (oblast mezi obrovskůmi jezery Winnipeg a Manitoba) bylo vžtrem pok‡ceno.

9. 11. PŢes ob‹asnŽ no‹n’ mraz’ky a i po celů den zamrzlŽ kaluěe je tu neoby‹ejnŽ teplo. V‹era byl pŢekon‡n dalä’ rekord - v Mordenu v jiěn’ Manitobž namžŢili nejvyää’ teplotu +25°C, ve Winnipegu bylo +18°C. Norm‡ln’ (prómžrn‡) maxim‡ln’ teplota pro tento den je +1°C. Vóbec bychom se tu nezlobili, kdyby n‡s ‹ekala jiě tŢet’ tepl‡ zima za sebou. Na sou‹asnŽ teplŽ po‹as’ tu s obavami hled’ snad jen lidŽ, jejichě hlavn’ celoro‹n’ pŢ’jem je z provozov‡n’ tžch nžkolika lyěaŢskůch vlekó, kterŽ v Manitobž jsou, protoěe je pravdžpodobnž ‹ek‡ pozdn’ zah‡jen’ sez—ny. Na druhŽ stranž si pochvaluj’, ěe v teple se pŢedsez—nn’ udrěba vleku a svahó prov‡d’ pŢ’jemnžji ...

17. 11. Pokra‹uje tu mimoއdnŽ teplo (v noci m‡lokdy pod -1°C, ve dne ‹asto kolem +8°C; na severu v Churchillu dnes uě ale mžli -20°C). ZŢejmž se Zemž opravdu otepluje. Zat’m na to za‹’naj’ dopl‡cet manitobät’ ledn’ medvždi. Doba, po kterou je v zimž Hudsonóv z‡liv u Churchillu zamrzl‡, se prů v posledn’ch letech zkr‡tila o tŢi tůdny. O tolik se tak zkr‡tila i doba, bžhem n’ě se ledn’ medvždi na jaŢe mus’ vykrmit na celů rok poě’r‡n’m tulen’ch ml‡“at. V‡ha medvždic śmžrnž s t’m kles‡.

Obloha v pr‡vž uplůvaj’c’ noci byla perfektnž jasn‡, pln‡ hvžzd, na severu n‡dhern‡ pol‡rn’ z‡Ţe, jen ě‡dnŽ o‹ek‡vanŽ kŢiěov‡n’ nebe meteority z kaědoro‹n’ spräky Leonidó se zat’m nekonalo. Vylezl jsem ven dvakr‡t asi na 20 min, poprvŽ asi ve 2:30 jsem za tu dobu vidžl jen jeden metereorit, podruhŽ ve 4 r‡no tŢi. Pak jsem si teprve väiml, ěe maximum spräky se m‡ konat aě z’tra! Vloni se ale konalo o 14 hodin dŢ’ve neě bylo póvodnž pŢedpovžzeno.

23. 11. Kolem Pinawy uě tŢi dni leě’ na zemi snžhovů popraäek, kterů ve st’nu pŢeěil i pokra‹uj’c’ denn’ maxima aě +6°C. V noci totiě kles‡ teplota hodnž pod nulu a ve vzduchu je kone‹nž/bohuěel uě c’tit zimn’ atmosfŽru.

28. 11. Trochu to tady za‹’n‡ vypadat jako v zimž. Od p‡tku napadlo asi (jen!) 1 cm snžhu. St‡le väak celkem m’rnŽ teploty (ve dne trochu pod nulou) a aě doposud se dalo jezdit na kole (v‹era jsem pŢ’liä nezmrzl ani pŢi rychlosti 25-30 km/hod).

1. 12. (1 hod r‡no) V‹era za‹al v‡t teplů v’tr od jihu a o pólnoci bylo jeätž +5°C a väechen sn’h pry‹.

5. 12. Celů prvn’ prosinec pak bylo velmi slune‹no a m‡lem to vypadalo jako v lŽtž. Pak se nžkolik dn’ drěela teplota kolem nuly a d’ky tomu se silnice pozdž ve‹er mžnily v docela pžkn‡ kluziätž. V‹era v noci pŢece jen klesla teplota aě na -16°C a vzduchem poletovalo trochu vlo‹ek. Dlouhodob‡ pŢedpovžd na pŢ’ät’ tŢi mžs’ce ale zn’: bude opžt m’rn‡ zima s teplotami dost nad norm‡lem.

11. 12. Dnes v noci kone‹nž napadlo na jihovůchodž Manitoby nžco m‡lo snžhu (asi 2 cm). Ve mžstž Beausejour se mžly uě pŢed tůdnem konat z‡vody snžěnůch skśtró (snowmobiló). Byly odloěeny na z’tŢek. Budou muset bůt opžt odloěeny.

15. 12. PŢece jen pŢiäla zima i do jiěn’ Manitoby, V‹era napadlo asi 5-10 cm jeätž mokrŽho snžhu pŢi teplot‡ch kolem nuly, dnes r‡no jsme se ale probudili do -20°C, coě byl pŢi tak n‡hlŽ zmžnž docela äok. Dnes kolem pozdnž odpoledn’ho slunce n’zko nad z‡padn’m obzorem byla velice zvl‡ätn’ duha malŽho polomžru.