Americká (a britská?) neznalost Kanady 13. 4.

V Kanadě se má všeobecně zato, že řadoví Američané mají jen velice mlhavé představy o Kanadě. Z vlastní zkušenosti např. vím, že obchodník s auty, který mě nedávno svezl u Farga, věděl sice, že jakási Kanada kousek od něj na severu existuje, ale nikdy tam nebyl a neměl tušení jak to tam vypadá.

Při nedávné oficiální návštěvě kanadského ministerského předsedy Jeana Chretiena ve Washingtonu (první od jeho nástupu do funkce před čtyřmi lety) se ukázalo, že na tom americká elita není o mnoho lépe. Když vůdce republikánské většiny v senátu senátor Trent Lott z Missisipi vítal Chretiena (vyslovuje se "Krétien") při jeho návštěvě Kapitolu, oslovil ho s trochou váhání "ministerský předseda Shastain" (Šestén). Americká armáda zase vydala během Chretienovy návštěvy tiskové prohlášení, v němž ho pojmenovala Gean Chretien. Hlasatelka televize ABC Kathie Lee Giffordová Chretienovo jméno znala dobře, označila ho ale za ministerského předsedu Ruska!

Kanaďany taková faux pas dosti iritují, stejně jako prohlášení, že největším obchodním partnerem USA je Japonsko, zatímco ve skutečnosti jím je Kanada. Autor komentáře, z něhož jsem tyto informace převzal, ho ukončil myšlenkou, že možná je vlastně dobře, že nejsme v popředí pozornosti Američanů, kteří v určitých dobách byli dosti dobře informováni např. o Kuvajtu, Iráku, Vietnamu, Panamě či Somálsku, a přitom lidé v těchto zemích by na tom nejspíš byli dnes lépe, kdyby se bývali nedostali do zorného pole Washingtonu.

------

Geografii Kanady poněkud popletla ve svých nových telefonních seznamech zase britská telefonní společnost British Telecom. Podle BT má Montreal a Moose Jaw v Saskatchewanu stejné volací číslo jako Vancouver. Podobně Toronto, Halifax a Ottawu odstěhovala BT do vnitrozemí Britské Kolumbie. Zákazníci BT, kteří těchto volacích kódů použijí, se nejspíš dočkají nejednoho překvapení.