Ze světa zdraví 21. 5. 1997

V Kanadě i USA je jedna třetina všech obyvatel obézní. Hlavním důvedem je skladba potravy (McDonald's a podobné restaurace rychlého občerstvení), vysedávání před televizí a nadměrné používání aut. Spolu s Německem a Velkou Britání se tak Kanada a USA řadí mezi čtyři nejobéznější země na světě.

Nejlepší winnipegská nemocnice Health Science Centre právě otevírá obchod se zdravotními potřebami, kde si pacienti budou muset (většinou při propouštění do domácího ošetřování, ke kterému dochází po stále kratším pobytu v nemocnici) kupovat věci, které dříve dostávali zadarmo (obvazy, berle, nemocniční postele, invalidní vozíky, respirátory, ...). Nemocnice tak chce ušetřit 50 až 100 tisíc dolarů ročně. Považuje se to za další z příznaků dnešní doby, kdy je nemocnicím už po několik let stále krácen rozpočet.

Ve Winnipegu se v rozmezí několika málo dnů vyskytly dva případy zápalu mozkových blan (meningokokového typu C), které oba skončily úmrtím. Obětmi byly mladé dívky (7 a 17 let), které se setkaly na hodině hudby, kde si pravděpodobně infekci předaly. U starší z obou dívek proběhlo onemocnění tak rychle, že vůbec nestačila dojít k lékaři. Je to neobvyklé, protože normálně se ve Winnipegu vyskytne asi 20 isolovaných případů ročně, z nichž jen asi 10 až 40% končí smrtí. Před tím se tady vyskytly od začátku roku jen dva jiné případy zápalu mozkových blan, které se podařilo včas vyléčit. Lékaři preventivně předepsali účinná antibiotika všem asi 130 osobám, které s oběma dívkami přišly v poslední době do bezprostředního styku. Starší dívka pracovala v restauraci ve středu města (tady je normální, že si velká část mládeže večer po škole vydělává).