Stěhování v severní Americe 3. 5. 1998

Nedávno jsem se zmínil o tom, jak jsem se stěhovali skoro přes 3/4 tohodle kontinentu (na šířku). Vyhrabal jsem z té doby tuhle foťku. Odpočíváme na ní někde na amerických prériích, nejspíš někde u Badlands (krajina bizarních útvarů vytvořených erozí v usazeninách ze dna pravěkých moří; u nás je máme v Albertě) v Jižní Dakotě. Tu starou Toyotu jsme levně koupili brzo po příchodu do Kanady. Byla pěkně prorezlá a lidé nám před odjezdem z Ontária předpovídali, že s ní nedojedeme. Byla na nás hodná! Cestu vykonala bez nejmenších problémů a teprve asi po dvou týdnech po příjezdu do Vancouveru jí přestala fungovat spojka při prudkém stoupání na vrchol Burnabské hory, na němž sídlí Simon Fraser University a odkud je krásný rozhled na celé souměstí, okolní hory a na Pacifik. Po opravě ještě celý rok sloužila než se jí na jedné straně přelomilo šasi. I pak jsem za ní ještě dostal $500 jako protihodnotu při nákupu náhradního auta.

To jak je tady stěhování jednoduché je jednou z velkých výhod severní Ameriky. Když nemusíte šetřit, můžete si samozřejmě všechno nechat odstěhovat některou z mnoha stěhovacích firem. Když se vám nechce balit, i to za vás udělají. Dáte jim prostě klíče od starého domu, a můžete si jet na pár dní na dovolenou. Firma všechno odborně zabalí, naloží a převeze a na novém místě zase vybalí a podle vašich instrukcí rozmístí po domě. Na druhé straně si ale úplně všechno, včetně řízení stěhovácí vozu, můžete udělat sami. To pak přijde mnohem levněji. Poplatek za půjčení toho malého stěhováku na vzdálenost 5 a půl tisíce kilometrů jedním směrem byl tenkrát snad jen asi 600 až 800 dolarů (dnes to bude alespoň dvakrát tolik). Benzín si samozřejmě platíte sami. To je dalších několik málo set dolarů přes celý kontinent. I na ty největší samořidíci stěhováky stačí mít základní řidičák pro osobní auta. Mají automatické převodovky, všechna možná posilování, takže se to opravdu řídí stejně lehce jako osobní auto. Mají i kontrolku, která vás rozvícením upozorní, že máte zbytečně těžkou nohu na plynovém pedálu a zbytečně si tak zvyšujete útratu za benzín.

Vždycky kolem konce měsíce, hlavně v létě, potkáte na severoamerických silnících mnoho lidí, kteří se sami stěhují ve vozech půjčených od firmy U-Hall (ta s touto službou přišla první) a od několika jejích konkurentů. Mají pobočky ve všech městech kontinetu (mnoho poboček ve velkých městech) a vypůjčené stěhovací vozy můžete vrátit v jakékoliv jiné (předem domluvené) pobočce.